Dårlige grunnforhold for Halsa ferjekai

Nye undersøkelser av grunnforholdene gjør at man må endre planene for Halsa ferjekai.
Statens vegvesen og Halsa kommune er enige er enige om å holde fast på lokaliseringen av ny kai, men tar en gjennomgang for å justere vegsystemet. - Målet er fortsatt at det skal være ny kai til de større ferjene kommer fra 2012, understreker seksjonsleder Kjetill Kjersem.
Etter at det i regjeringens tiltakspakke i fjor ble bevilget penger til ny ferjekai på Halsa har det vært utredet løsningsalternativer og utført planlegging av ei ferjekai for større ferjer, skriver Statens vegvesen på sine nettsider.
Vil ivareta tettstedfunksjonen
Det er lagt vekt på bedre trafikkavvikling og bedre trafikksikkerhet i kaiområdet, og en regulering som ikke bare sikret kaifunksjonen, men som også ivaretok tettstedsfunksjonen på Halsanaustan.
Utgangspunktet både for Halsa kommune og Statens vegvesen har vært å finne ei løsning som er tjenelig både ut fra at trafikken har økt og forventes fortsatt å øke, og at tettstedet blir ivaretatt på en slik måte at tettstedsfunksjonen kan utvikles. Som kjent har det til nå vært planlagt å bygge ny ferjekai vest for dagens kai, og at fyllingen øst for dagens kai blir utvidet noe mot sjøen.
- Med dette ventet vi å få tilstrekkelige arealer både til oppstillingsplasser for biler, effektiv avkjøring fra ferja og at lokaltrafikken blir skilt fra ferjetrafikken, sier Kjersem.
Økonomisk og sikkerhetsmessig uaktuelt
Det har vært en forutsetning for dette alternativet at grunnforholdene var stabile nok til en mindre utfylling i sjøen. De første grunnundersøkelsene indikerte at dette ville det være mulig å få til, men videre prøvetaking, laboratorieanalyser og beregning har vist det motsatte.
- Grunnen er så dårlig og faren for overbelastning og utgliding så stor at det praktisk ikke er mulig å gjøre noen bygningstiltak øst for dagens kai. Det geotekniske miljøet er helt klar på at store deler av den blaute leira som er opp mot 15 meter tykk, må skiftes ut, forteller Kjersem.
- Vi har på den bakgrunn konkludert at så omfattende tiltak både på sjø og land er økonomisk og sikkerhetsmessig uaktuelt, om det i hele tatt er teknisk mulig å gjennomføre arbeidet.
Samarbeid med kommmune og grunneiere
Bevilgningene til prosjektet er opprettholdt etter budsjettgjennomgangen før ferien. Derfor har Statens vegvesen og Halsa kommune hatt et hastemøte for å vurdere hva som skal gjøres.
Begge parter er enige om å holde fast på lokaliseringen av ny kai, men tar en ny gjennomgang for å justere vegsystemet med veg fra ferja, oppstillingsplass og lokalveg.
Det er ikke praktisk mulig å starte avklaringer nå i ferietida, men man tar sikte på å komme i gang så fort som mulig etter ferien. Målet er fortsatt at det skal være ny kai ferdig til de større ferjene kommer fra 2012.
- Vi har i dag ingen klare meninger om hvilke alternative løsninger som det kan være aktuelt å gå videre med, men dette ønsker vi å diskutere med kommunen og med grunneierne etter ferien. Det eneste faste vi må forholde oss til er at uten å kunne utvide mot sjøen må vi finne arealene på landsida opp mot dagens bebyggelse, avslutter Kjersem.
Det er sendt ut brev om den nye situasjonen til alle grunneierne i området som kan bli berørt.
Siste nytt fra Bygg
Økt tilgang på byggeprosjekter
Ordretilgangen på byggeprosjekter økte med 30 prosent fra 2. kvartal 2009 til 2. kvartal 2010. Økningen var størst innenfor boligbygg, men veksten var betydelig også for næringsbygg.
Lavere ledighet
Arbeidsledigheten i Norge er på samme nivå som for ett år siden, og ligger på 2,9 prosent, men går ned i byggenæringen.
Spennende Innkjøpsforum
Norsk Forbund for Innkjøp og Logistikk inviterer til Innkjøpsforum 2010 med flere spennende foredragsholdere fra byggenæringen.
Norges Bank vil fjerne 50-øringen
50-øringen er for lite brukt, derfor kan den minste mynten vår like godt fjernes, mener Norges Bank.
Slipper trolig asbestbot
En entreprenør på Askøy slipper trolig unna med en kraftig advarsel etter å ha lagt asbestholdige rør i en åpen container.
Eksperter roser lyntogsatsingen
En av verdens fremste eksperter på høyhastighetsbane mener lyntog er fullt mulig i Norge dersom myndighetene tilpasser det til landets behov og satser på gode traseer.
Eirik Gjelsvik blir konsernsjef i BackeGruppen
Eirik Gjelsvik (43) er utnevnt til konsernsjef i BackeGruppen etter Peder B. Backe, som døde mandag 30. august etter kort tids sykdom. Trond Wennberg og Eivind Reiten blir styreleder i henholdsvis AS Backe og Backe Entreprenør Holding AS.
Boliger i massivtre på Rena
Seks boliger i massivtre er klar for bruk på Rena. Boligene er bygget for forsvarets ansatte og skal være med å utvikle massivtresatsingen i Norge fremover.
Ny milepæl i nybyggplanene til UIS
Prekvalifiseringen til arkitektkonkurransen for nytt formidlingsbygg for Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger, er nå lyst ut.
Statens vegvesen frifunnet
Statens vegvesen slipper å betale et tilleggskrav fra Veidekke på 14 millioner kroner for en fusjonskontrakt i Harstad.
Kjøpesentra kan spare millioner
Enova gir 6,9 millioner kroner i støtte til omfattende enøk-tiltak i Sektor EiendomsUtvikling AS.
Bygg Reis Deg møter oppgangen
- Påmeldingene til Bygg Reis Deg-messen i oktober 2011 begynner nå å skyte fart. Alt tyder også på at den oppgangen vi nå aner i norsk byggenæring vil forsterke seg neste år, og da vil timingen for å være med på den store messen bli svært så god, sier adm. dir. Halvard Gavelstad til Byggeindustrien.
Jarlsbergtunnelen har hull i begge ender
Onsdag 1. september kl. 18:20 smalt gjennomslagssalva i Jarlsbergtunnelen på Vestfoldbanen, og med det er en av prosjektets store milepæler oppnådd.
Tunge løft på Vestbase
På Vestbase i Kristiansund er man i ferd med å bygge en helt ny type kai som på mange måter blir enestående i verden. Nå er ti store betongsiloer som blir en del av kaia, blitt løftet på plass av et spesialfartøy fra Ugland.


































































