Ny asfaltrazzia

Konkurransetilsynet har gjennomført bevissikring hos Kolo Veidekke og NCC Roads.. Ill.foto

Det kom mandag melding om at Kolo Veidekke har gått til Konkurransetilsynet og bedt om bistand til å få oppklart det som kan være mulig brudd på konkurranseloven. Tilsynet har også besøkt NCC Roads asfaltkontorer i Arna og Trondheim.

Veidekke skriver i en pressemelding at det hele har sin bakgrunn i at det internt ved virksomheten i Trøndelag har fremkommet informasjon som kan gi grunnlag for en slik mistanke, og at Kolo Veidekke snarest mulig ønsker å få bekreftet eller avkreftet dette.

Konkurransetilsynet har startet arbeidet med å sikre mulige bevis, og har besøkt enheter/avdelinger tilknyttet Veidekkes asfaltvirksomhet i Midt-Norge.

Mistanken knytter seg til asfaltvirksomhet, og det skal understrekes at det så langt kun er snakk om mistanke. Når endelig avklaring foreligger vil informasjon bli gitt.

Konserndirektør kommunikasjon Kai Krüger Henriksen i Veidekke sier at brudd på konkurranseloven ikke aksepteres og at Konkurransetilsynet er varslet for å få en avklaring på hva som har skjedd.

Han kan ikke si noe om hva slags mulig lovbrudd det dreier seg om eller hvor lang tid Konkurransetilsynets gransking vil ta.

– Sist vi hadde en slik gransking tok det fem år. Vi håper det går raskere denne gangen, sier Henriksen til Byggeindustrien.

NCC Roads bekrefter mandag ettermiddag også kontroll fra Konkurransetilsynet.

- Konkurransetilsynet har i dag gjennomført bevissikring og har besøkt NCC Roads asfaltkontorer i Arna (Bergen) og Trondheim, grunnet mistanke om overtredelse av konkurranseloven, heter det i en melding fra selskapet.

NCC kjenner ikke til hvilket grunnlag mistanken beror på. NCC tar saken svært alvorlig og ønsker raskest mulig å få avkreftet eller bekreftet eventuell lovstridig adferd.

NCC vil bidra med mer informasjon så snart det foreligger.

- Bevissikringen hos asfaltentreprenørene må sees i sammenheng med Konkurransetilsynets prioriterte satsing fra 2009 med å overvåke konkurransen i bygg- og anleggsbransjen, skriver Konkurransetilsynet i en pressemelding.

Det at Konkurransetilsynet gjennomfører en bevissikring, innebærer ikke at de involverte selskapene er skyldige i lovbrudd, og sier ikke noe om det endelige utfallet av saken. Etter at kontrollen er gjennomført, starter arbeidet med å analysere eventuelle funn. Det er for tidlig å si noe om hvor lang tid dette vil ta.

 

Nøkkelord:

NCC, Veidekke
Del på:
NettBY

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Vil ha flere utredninger om nytt sykehus i Molde

Helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap) vil ha flere utredninger før hun tar stilling til hvilke alternativ som skal velges for nytt sykehus i Molde.

Les saken [11.03.2010]

Oversvømmelser og ras i Midt-Norge

Snøsmelting og store nedbørsmengder har ført til oversvømmelser og vanskelige kjøreforhold i Midt-Norge. I Trondheim bader gravstøttene ved Nidarosdomen i smeltevann.

Les saken [11.03.2010]

Terrengfjerning ved Kirkenes lufthavn vurderes

Avinors rapport om mulig terrengfjerning ved Kirkenes lufthavn ble den 15. februar oversendt Samferdselsdepartementet.

Les saken [11.03.2010]

Nytt Coop-lager på Østlandet

Coop Norge Handel AS har kjøpt tomt på 200 mål for bygging av nytt lager på Gardermoen i Ullensaker kommune.

Les saken [11.03.2010]

Is, snø og vann stanser togtrafikken

Massiv snøsmelting skapte problemer for Jernbaneverket som måtte stenge Meråkerbanen torsdag.

Les saken [11.03.2010]

Internasjonal arkitekturpris til Trollstigen

To år før planlagt åpning er nye Trollstigen kåret til årets bygning av amerikanske ArchDaily.

Les saken [11.03.2010]

Advarer mot smeltevann

Oversvømmelser og vanskelige kjøreforhold utfordrer bilistene i Midt-Norge torsdag. Og verre skal det bli, varsler NVE.

Les saken [11.03.2010]

- Det offentlige må bli en pådriver

Skanska-sjef Petter Eiken mener det offentlige bør bli en bedre pådriver i kampen for å få ned energibruken i bygg.

Les saken [11.03.2010]

Vedlikehold taper i budsjettkampen

En budsjettundersøkelse KS har gjennomført mot kommunene viser at et for lavt vedlikeholdsnivå på kommunal bygningsmasse blir videreført i år.

Les saken [11.03.2010]

- En kjempeutfordring

Liv Signe Navarsete sier hun ikke har fått tid til å sette seg grundig inn i State of the Nation-rapporten som ble gjort kjent i går, men ser at Norge har en kjempeutfordring med å ta igjen det enorme vedlikeholdsetterslepet. (Se video)

Les saken [11.03.2010]

Passivhusstandard tidligere?

Kommunal- og regionalminister Liv Signe Navarsete uttalte på Byggedagene at det kan komme krav om passivhusstandard raskere enn hva som tidligere er anslått. (Se video)

Les saken [11.03.2010]

Ni av ti ledere tror på flere oppkjøp

Etter lav aktivitet i fjor, tror hele ni av ti nordiske bedriftsledere at det blir flere og større oppkjøp og fusjoner i år.

Les saken [11.03.2010]

Johnsen: – Hvileskjær i velstandsutviklingen

Finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap) sier vi nå må belage oss på et hvileskjær i velstandsutviklingen.

Les saken [11.03.2010]

Snødugnad til skifest

I helgen brukte Isachsen Gruppen 17 timer på å fylle Drammens gater med 6000 kubikkmeter kunstig snø. Torsdag ligger løypa til Skisprinten klappet og klar.

Les saken [11.03.2010]

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere

Stillingsannonser

Se alle (50)