Ny asfaltrazzia

Det kom mandag melding om at Kolo Veidekke har gått til Konkurransetilsynet og bedt om bistand til å få oppklart det som kan være mulig brudd på konkurranseloven. Tilsynet har også besøkt NCC Roads asfaltkontorer i Arna og Trondheim.
Veidekke skriver i en pressemelding at det hele har sin bakgrunn i at det internt ved virksomheten i Trøndelag har fremkommet informasjon som kan gi grunnlag for en slik mistanke, og at Kolo Veidekke snarest mulig ønsker å få bekreftet eller avkreftet dette.
Konkurransetilsynet har startet arbeidet med å sikre mulige bevis, og har besøkt enheter/avdelinger tilknyttet Veidekkes asfaltvirksomhet i Midt-Norge.
Mistanken knytter seg til asfaltvirksomhet, og det skal understrekes at det så langt kun er snakk om mistanke. Når endelig avklaring foreligger vil informasjon bli gitt.
Konserndirektør kommunikasjon Kai Krüger Henriksen i Veidekke sier at brudd på konkurranseloven ikke aksepteres og at Konkurransetilsynet er varslet for å få en avklaring på hva som har skjedd.
Han kan ikke si noe om hva slags mulig lovbrudd det dreier seg om eller hvor lang tid Konkurransetilsynets gransking vil ta.
– Sist vi hadde en slik gransking tok det fem år. Vi håper det går raskere denne gangen, sier Henriksen til Byggeindustrien.
NCC Roads bekrefter mandag ettermiddag også kontroll fra Konkurransetilsynet.
- Konkurransetilsynet har i dag gjennomført bevissikring og har besøkt NCC Roads asfaltkontorer i Arna (Bergen) og Trondheim, grunnet mistanke om overtredelse av konkurranseloven, heter det i en melding fra selskapet.
NCC kjenner ikke til hvilket grunnlag mistanken beror på. NCC tar saken svært alvorlig og ønsker raskest mulig å få avkreftet eller bekreftet eventuell lovstridig adferd.
NCC vil bidra med mer informasjon så snart det foreligger.
- Bevissikringen hos asfaltentreprenørene må sees i sammenheng med Konkurransetilsynets prioriterte satsing fra 2009 med å overvåke konkurransen i bygg- og anleggsbransjen, skriver Konkurransetilsynet i en pressemelding.
Det at Konkurransetilsynet gjennomfører en bevissikring, innebærer ikke at de involverte selskapene er skyldige i lovbrudd, og sier ikke noe om det endelige utfallet av saken. Etter at kontrollen er gjennomført, starter arbeidet med å analysere eventuelle funn. Det er for tidlig å si noe om hvor lang tid dette vil ta.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Økt tilgang på byggeprosjekter
Ordretilgangen på byggeprosjekter økte med 30 prosent fra 2. kvartal 2009 til 2. kvartal 2010. Økningen var størst innenfor boligbygg, men veksten var betydelig også for næringsbygg.
Lavere ledighet
Arbeidsledigheten i Norge er på samme nivå som for ett år siden, og ligger på 2,9 prosent, men går ned i byggenæringen.
Spennende Innkjøpsforum
Norsk Forbund for Innkjøp og Logistikk inviterer til Innkjøpsforum 2010 med flere spennende foredragsholdere fra byggenæringen.
Norges Bank vil fjerne 50-øringen
50-øringen er for lite brukt, derfor kan den minste mynten vår like godt fjernes, mener Norges Bank.
Slipper trolig asbestbot
En entreprenør på Askøy slipper trolig unna med en kraftig advarsel etter å ha lagt asbestholdige rør i en åpen container.
Eksperter roser lyntogsatsingen
En av verdens fremste eksperter på høyhastighetsbane mener lyntog er fullt mulig i Norge dersom myndighetene tilpasser det til landets behov og satser på gode traseer.
Eirik Gjelsvik blir konsernsjef i BackeGruppen
Eirik Gjelsvik (43) er utnevnt til konsernsjef i BackeGruppen etter Peder B. Backe, som døde mandag 30. august etter kort tids sykdom. Trond Wennberg og Eivind Reiten blir styreleder i henholdsvis AS Backe og Backe Entreprenør Holding AS.
Boliger i massivtre på Rena
Seks boliger i massivtre er klar for bruk på Rena. Boligene er bygget for forsvarets ansatte og skal være med å utvikle massivtresatsingen i Norge fremover.
Ny milepæl i nybyggplanene til UIS
Prekvalifiseringen til arkitektkonkurransen for nytt formidlingsbygg for Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger, er nå lyst ut.
Statens vegvesen frifunnet
Statens vegvesen slipper å betale et tilleggskrav fra Veidekke på 14 millioner kroner for en fusjonskontrakt i Harstad.
Kjøpesentra kan spare millioner
Enova gir 6,9 millioner kroner i støtte til omfattende enøk-tiltak i Sektor EiendomsUtvikling AS.
Bygg Reis Deg møter oppgangen
- Påmeldingene til Bygg Reis Deg-messen i oktober 2011 begynner nå å skyte fart. Alt tyder også på at den oppgangen vi nå aner i norsk byggenæring vil forsterke seg neste år, og da vil timingen for å være med på den store messen bli svært så god, sier adm. dir. Halvard Gavelstad til Byggeindustrien.
Jarlsbergtunnelen har hull i begge ender
Onsdag 1. september kl. 18:20 smalt gjennomslagssalva i Jarlsbergtunnelen på Vestfoldbanen, og med det er en av prosjektets store milepæler oppnådd.
Tunge løft på Vestbase
På Vestbase i Kristiansund er man i ferd med å bygge en helt ny type kai som på mange måter blir enestående i verden. Nå er ti store betongsiloer som blir en del av kaia, blitt løftet på plass av et spesialfartøy fra Ugland.

























































































