Sprekk på 50 millioner
Atlanterhavstunnelen blir 50 millioner kroner dyrere enn ventet. Kostnadssprekken må i sin helhet dekkes av staten, skriver Tidens Krav.
Da vegdirektør Terje Mo Gustavsen 19. desember i fjor åpnet Atlanterhavstunnelen, visste han neppe at staten noen uker senere ville få en slik ekstraregning.
Sluttsummen ligger i øyeblikket an til å bli 880 millioner 2009-kroner, mens kostnadsrammen var 830 millioner. Altså ligger det an til en kostnadssprekk på 50 millioner kroner.
Staten betaler
Det rapporterer prosjektleder Halgeir Brudeseth i et brev til styret i Atlanterhavstunnelen AS.
Heldigvis for bompengeselskapet og trafikantene blir det ikke de som skal betale kostnadssprekken.
– Ifølge bompengeavtalen skal all kostnadsøkning ut over kostnadsrammen på 830 millioner 2009-kroner betales av staten, melder Brudeseth.
Beskjedent
Staten har tidligere fått beskjed om at de må dekke forsinkelseskostnader med drøyt 20 millioner kroner fordi tunnelen ikke ble ferdig i rett tid.
Med kostnadssprekken på 50 millioner kroner på toppen, øker nå statens bidrag til Atlanterhavstunnelen ganske vesentlig.
Totalt kommer statsbidraget ifølge TKs beregninger opp i drøyt 170 millioner 2009-kroner.
Det opprinnelige bidraget – som lokalt har vært betraktet som ganske beskjedent – var i utgangspunktet beregnet til 101 millioner 2009-kroner.
To år ekstra
Det besto av en bevilgning på 35 millioner 2005-kroner, et beløp som nå er oppjustert i forhold til anleggsindeksen til 45 millioner 2009-kroner.
I tillegg kommer 26 millioner kroner i det som ble kalt «alternativ bruk av fergesubsidier». Oppjustert er dette beløpet nå beregnet til 56 millioner kroner, opplyser Halgeir Brudeseth.
Førstnevnte beløp skal utbetales i år, mens fergesubsidiene skal utbetales porsjonsvis i 15 år.
Skulle trafikantene tatt ekstrakostnadene på vel 70 millioner kroner, ville det ifølge TKs beregninger ført til at innkrevingsperioden ble forlenget med henimot et par år.
Men uansett må man ikke glemme at det er bilistene og lokalsamfunnet som har tatt det aller meste av regningen for dette tunnelprosjektet, hevdes det overfor Byggeindustien.
Ellers viser trafikkutviklingen meget hyggelig tall siden åpningen før jul.
Les mer om saken på www.tk.no
Nøkkelord:
TunnelBli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Økt tilgang på byggeprosjekter
Ordretilgangen på byggeprosjekter økte med 30 prosent fra 2. kvartal 2009 til 2. kvartal 2010. Økningen var størst innenfor boligbygg, men veksten var betydelig også for næringsbygg.
Lavere ledighet
Arbeidsledigheten i Norge er på samme nivå som for ett år siden, og ligger på 2,9 prosent, men går ned i byggenæringen.
Spennende Innkjøpsforum
Norsk Forbund for Innkjøp og Logistikk inviterer til Innkjøpsforum 2010 med flere spennende foredragsholdere fra byggenæringen.
Norges Bank vil fjerne 50-øringen
50-øringen er for lite brukt, derfor kan den minste mynten vår like godt fjernes, mener Norges Bank.
Slipper trolig asbestbot
En entreprenør på Askøy slipper trolig unna med en kraftig advarsel etter å ha lagt asbestholdige rør i en åpen container.
Eksperter roser lyntogsatsingen
En av verdens fremste eksperter på høyhastighetsbane mener lyntog er fullt mulig i Norge dersom myndighetene tilpasser det til landets behov og satser på gode traseer.
Eirik Gjelsvik blir konsernsjef i BackeGruppen
Eirik Gjelsvik (43) er utnevnt til konsernsjef i BackeGruppen etter Peder B. Backe, som døde mandag 30. august etter kort tids sykdom. Trond Wennberg og Eivind Reiten blir styreleder i henholdsvis AS Backe og Backe Entreprenør Holding AS.
Boliger i massivtre på Rena
Seks boliger i massivtre er klar for bruk på Rena. Boligene er bygget for forsvarets ansatte og skal være med å utvikle massivtresatsingen i Norge fremover.
Ny milepæl i nybyggplanene til UIS
Prekvalifiseringen til arkitektkonkurransen for nytt formidlingsbygg for Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger, er nå lyst ut.
Statens vegvesen frifunnet
Statens vegvesen slipper å betale et tilleggskrav fra Veidekke på 14 millioner kroner for en fusjonskontrakt i Harstad.
Kjøpesentra kan spare millioner
Enova gir 6,9 millioner kroner i støtte til omfattende enøk-tiltak i Sektor EiendomsUtvikling AS.
Bygg Reis Deg møter oppgangen
- Påmeldingene til Bygg Reis Deg-messen i oktober 2011 begynner nå å skyte fart. Alt tyder også på at den oppgangen vi nå aner i norsk byggenæring vil forsterke seg neste år, og da vil timingen for å være med på den store messen bli svært så god, sier adm. dir. Halvard Gavelstad til Byggeindustrien.
Jarlsbergtunnelen har hull i begge ender
Onsdag 1. september kl. 18:20 smalt gjennomslagssalva i Jarlsbergtunnelen på Vestfoldbanen, og med det er en av prosjektets store milepæler oppnådd.
Tunge løft på Vestbase
På Vestbase i Kristiansund er man i ferd med å bygge en helt ny type kai som på mange måter blir enestående i verden. Nå er ti store betongsiloer som blir en del av kaia, blitt løftet på plass av et spesialfartøy fra Ugland.


































































