Planprogram for Follobanen på høring

Prosjektsjef Anne Kathrine Kalager. Foto: Jernbaneverket.

Mandag 8. februar sendes planprogrammet for Follobanen på høring. Dette er den første anledningen befolkningen har til å si sin mening om det nye dobbeltsporet mellom Oslo og Ski, skriver Jernbaneverket på sine hjemmesider.

Gjennom Samferdselsdepartementets godkjenning av programmet blir det bestemt hvilke temaer som skal utredes videre, og det vil bli fastslått hvordan planarbeidet skal gjennomføres videre.

- Vi ønsker befolkningens synspunkter på hvilke temaer Jernbaneverket bør være spesielt obs på videre, sier prosjektsjef Anne Kathrine Kalager. Alle kan sende uttalelser til oss skriftlig, og høringsfristen er 9. april.

Planprogrammet legges ut hos kommunene og på www.jernbaneverket.no/follobanen

- Vi har tre traséalternativer, men to alternativer for tunnelen, et med og et uten dagstrekning, forklarer Kalager. I hver ende av banen, ved Oslo S og ved Ski, er det to alternativer for innføringen av banen til stasjonene.

- Konsekvenser tas på alvor

Bygging av Follobanen vil gi ulike konsekvenser i Oslo, Oppegård og Ski. Derfor består planprogrammet av en fellesdel, samt en egen del for hver enkelt kommune.

- Et så stort anlegg kan potensielt gi store konsekvenser for omgivelsene, og det må vi ta på alvor, påpeker Kalager. Derfor ønsker vi gode innspill til hvilke utredninger vi bør gjennomføre fremover, slik at vi får en sikker og forutsigbar byggeperiode.

Anleggsgjennomføringen skal utredes for alle tre kommunene, med vekt på plassering av riggområder og deponier, ruter for anleggstrafikken, støy og rystelser, støv og forurensning i byggeperioden.

- I Oslo er det spesielt viktig å utrede konsekvenser for kulturminner og friluftsområder i Gamlebyen, fortsetter Kalager. Vi skal gjennom et område fullt av beboere, kulturminner og friluftsinteresser, og vi ønsker å finne den beste totalløsningen.

- For Oppegård er det blant annet viktig å utrede hvordan tilgangen til marka skal løses dersom det blir dagstrekning i området, sier prosjektsjefen. Sikring av biologisk mangfold og tilsiget til drikkevannskilden Gjersjøen er svært viktig, mens vi i Ski har pekt på at vi må utrede videre arealinngrep på dyrket mark, landskapsmessige konsekvenser og kulturminnehensyn.

Videre planlegging

Etter høringen av planprogrammet skal Samferdselsdepartementet ta stilling til hvordan den videre planprosessen skal gjennomføres. Departementet har skissert to, alternative løp for hvordan Follobanen kan planlegges videre. Alle planer skal på høring til befolkning, uansett om staten eller kommunene skal være planmyndighet.

- Enten skal traseen fastsettes gjennom kommunedelplaner med konsekvensutredning i Ski og Oppegård, før det utarbeides reguleringsplaner, sier Kalager. I Oslo kommune fastsettes traseen i en reguleringsplan med konsekvensutredning. Eller så skal traseen fastsettes av Samferdselsdepartementet på bakgrunn av konsekvensutredning for hele prosjektet. Deretter utarbeides det reguleringsplaner i hver kommune som høres og vedtas i kommunene. Uansett alternativ planlegger vi at Follobanen skal være ferdig regulert i 2011.

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

REC-sjefen utelukker ikke flere nedleggelser

Større lønnsomhet må til for at solenergiselskapet REC fortsatt skal ha produksjon i Norge. Konsernsjefen utelukker ikke ytterligere nedleggelser.

Les saken [08.02.2012]

Ikke E6-tunnel ved Otta?

Statens vegvesen anbefaler en utbyggingsstrategi for E6 mellom Solhjem og Otta som kan tilpasses en langsiktig løsning for vegsystemet i Otta-området, skriver vegvesen.no.

Les saken [08.02.2012]

Veidekke bygger passivhusskole til 270 mill

Undervisningsbygg har skrevet kontrakt med Veidekke Entreprenør om bygging av nye Bjørnsletta skole i Oslo.

Les saken [08.02.2012]

Økte kraftproduksjonen – solgte mindre

Hafslund økte kraftproduksjonen i januar 2012 til 208 GWh sammenlignet med 158 GWh tilsvarende periode i fjor. Men strømsalget gikk ned.

Les saken [08.02.2012]

1,9 milliarder i naturskade-erstatninger

Uværet «Dagmar» sto for 875 millioner av de 1,9 milliardene som ble utbetalt i naturskadeerstatninger for 2011.

Les saken [08.02.2012]

Første elsertifikat utdelt

Onsdag delte Statnett ut det første av rundt 200 millioner elsertifikater ut til Kvassteinåga Kraftverk fra Vefsn i Nordland.

Les saken [08.02.2012]

Tre alvorlig skadd i arbeidsulykke i Verdal

Tre personer falt flere titalls meter ned fra en kran ved Kværner Verdal i Nord-Trøndelag onsdag ettermiddag. Alle ble alvorlig skadd.

Les saken [08.02.2012]

Stor økning i kraftprisene i hele Norden

Temperaturene i Norden var mye lågere i uke 5 sammenlignet med uke 4. Det bidro til økt kraftforbruk og høyere kraftpriser i hele Norden.

Les saken [08.02.2012]

Flertall vil ha færre kommuner

Et klart flertall ønsker færre kommuner i Norge. Men de vil ikke ha noen endring der de selv bor.

Les saken [08.02.2012]

Passasjerene strømmer til Gardermoen

I januar 2012 reiste 1,5 millioner passasjerer over Oslo Lufthavn Gardermoen, en økning på 8 prosent fra samme periode i fjor.

Les saken [08.02.2012]

Vil bygge datasenter til 3,5 milliarder

Entra Eiendom planlegger å bruke opptil 3,5 milliarder kroner på å bygge et verdensledende datasenter på Romerike. Nå starter jakten på entreprenører og rådgivende ingeniører.

Les saken [08.02.2012]

Varm kompetanse

Sju bransjeforeninger innen varme var tirsdag samlet for å gjøre stas på de to første rørleggerne som har fullført samtlige fem fordypningskurs innen Varmekompetanse.

Les saken [08.02.2012]

Åpner Oslos største ProffPartner

2012 starter friskt for ProffPartner. Seks nye butikker er på plass i Norge og Sverige. Dagens åpning på Kalbakken er Oslos største.

Les saken [08.02.2012]

Stein fra Averøy vises på Discovery

Discovery Channel er i gang med å gjøre opptak ved Gunnar Holth Kristiansund AS for å vise hvordan stein fra anlegget blir fraktet ut til Ormen Lange-feltet.

Les saken [08.02.2012]

Stillingsannonser (199)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (199)

Byggdagene 2012

Finn leverandører av tekniske varer og tjenester

Søket er levert av www.ingenioren.no

- innkjøpsverktøyet for bygg, elektro, kjemi og maskin

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere