Trasevalget er snart klart på Opdølstranda

Tunneltrase: Den nye tunnelen gjennom Oppdølsstranda vil etter all sannsynlighet følge traseen som er nærmest på dette bildet, altså med utløp lengst mulig opp i Modalene. Illustrasjon: Statens vegvesen. Den nye tunnelen gjennom Oppdølsstranda vil etter all sannsynlighet følge traseen som er lengst ned på dette bildet, altså med utløp lengst mulig opp i Modalene. Illustrasjon: Statens vegvesen.

Traseen for den nye tunnelen gjennom Oppdølsstranda er nå i ferd med å utkrystallisere seg, skriver Tidens Krav.

 

Tunnelinnslaget på Sunndalsøra kommer i området bak det gamle slakteriet. I Modalene kommer Statens vegvesen trolig til å velge det alternativet som munner ut ved Nylykkja lengst opp mot Ålvundeid.

Det bekrefter Per-Bjørn Gjelsten i Statens vegvesen overfor Tidens Krav. Han er nå utpekt som prosjektleder for den nye tunnelen gjennom Oppdølsstranda.

Rasfare

Valget av innslagspunkt på Sunndalsøra er gjort ut fra andre alternativ viste seg å by på usikkerhet i forhold til rasfare.

Ulempen med innslagspunktet på Sunndalsøra er at flere bygninger må bort. Blant annet gjelder dette det gamle slakteriet, en kommunal bolig og et lagerbygg eller to i tillegg til at eiendommene til T. Ottem og Franzefoss blir berørt.

Våren 2011

Det kjøres nå et parallelt løp hvor det jobbes både med reguleringsplan og konsekvensutredning for tunnelen.

Tidsplana ser i øyeblikket ut til å kunne gi anbudsutlysning i desember, valg av entreprenør i løpet av vinteren og fysisk oppstart av tunnelarbeidet i april neste år.

Hvor lang tid det vil ta å fullføre tunnelen, avhenger av om man lykkes å etablere drift fra to eller fire stuffer. Blant annet har det vært snakk om å ta et tverrslag i Sandvika slik at man kan jobbe begge veier fra dette samtidig som det pågår drift både fra Sunndalsøra og fra Modalene.

Overskuddsmasse

– Dette er foreløpig uvisst, og avhenger blant annet av om vi får tillatelse til å tippe overskuddsmasse på sjøen og til å etablere et permanent massedeponi i Modalene, sier Gjelsten.

Saken er nemlig den at tunnelen vil gi mer stein enn man i dag ser anvendelse for. Det er totalt snakk om mellom 700.000 og 800.000 kubikkmeter fjell.

Mye av massen vil gå med til å fylle opp et nytt, kommunalt industriområde på Sunndalsøra. Samtidig har Hydro Aluminium meldt interesse for en ikke ubetydelig mengde. En del vil også kunne brukes til nye tilførselsveier og til gang- og sykkelvei.

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Cityprisen til Aspelin Ramm og Vulkan

Mottok prestisjeprisen på Citykonferansens gallamiddag torsdag kveld.

Les saken [09.02.2012]

Burmeister har igjen fått norske eiere

Burmeister i Norge, med danske eiere de seneste 3 årene, er igjen blitt norsk eiet.

Les saken [09.02.2012]

Flyplassjobber til Aurstad og YIT

De to siste store anbudene i forbindelse med rullebaneforlengelsen på Kristiansund lufthavn Kvernberget er nå fordelt, melder Tidens Krav.

Les saken [09.02.2012]

Nytt bryggeri bygges i Troms

Med byggingen av et nytt, miljøvennlig bryggeri vil Mack åpne for en overgang fra gjenbruks- til gjenvinningsflasker.

Les saken [09.02.2012]

River "trafikkmaskinen"

Rivearbeidene i Bjørvika i Oslo sentrum er i full gang. Se "trafikkmaskinen" forsvinne bit for bit. (Bildekarusell)

Les saken [09.02.2012]

Søker etter mur- og betongkandidater

Juryen for Murverksprisen og Betongtavlen søker etter kandidater til de respektive prisene.

Les saken [09.02.2012]

Lagerarbeider døde etter fall i Vennesla

Mannen som ble alvorlig skadd i et fall i en lagerbygning i Vennesla i Vest-Agder torsdag ettermiddag, døde senere av skadene.

Les saken [09.02.2012]

– Bli med på "den grønne revolusjonen"

– Bare den som evner å fornye seg, vil overleve, sa Petter Stordalen og utfordret eiendomsbransjen til å kaste seg med på det han kalte ”den grønne revolusjonen”.

Les saken [09.02.2012]

Grønne leieavtaler

Torsdag la Norsk Eiendom fram sitt opplegg rundt «Grønne Leieavtaler» på Citykonferansen i Oslo.

Les saken [09.02.2012]

Sjefsskifte i Icopal

Lederskifte i den norske Icopal-virksomheten. Lars Næss (59) erstattes av dansken Søren Drewsen (45).

Les saken [09.02.2012]

EØS-pendlere slipper å flytte til Norge

Mange EØS-borgere som pendler til Norge for å jobbe kan nå slippe å melde flytting hit.

Les saken [09.02.2012]

Ny direktør i Skifte eiendom

Marit Jakobsen Leganger tiltrer som ny direktør i Skifte eiendom 1. mars 2012.

Les saken [09.02.2012]

- Regjeringen svekker bioenergisatsingen i Norge

Mandag 6. februar varslet Statens Landbruksforvaltning (SLF) at de vil redusere satsene til energiflisordningen med om lag 17 prosent.

Les saken [09.02.2012]

Veidekke venter høyere IFRIC-resultat

Veidekke venter betydelig høyere IFRIC-resultat enn segmentresultat i 4. kvartal 2011.

Les saken [09.02.2012]

Stillingsannonser (201)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (201)

Byggdagene 2012

Finn leverandører av tekniske varer og tjenester

Søket er levert av www.ingenioren.no

- innkjøpsverktøyet for bygg, elektro, kjemi og maskin

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere