– Signalfeil i Oslo-området en saga blott i 2012
Jernbaneverket har som mål at alt som heter signalfeil i Oslo-området har opphørt i 2012. Det er nylig bestilt teknologi for dette formål for 100 millioner kroner.
Informasjonssjef Kjell Bakken ved utbyggingsseksjonen i Jernbaneverket (JBV) sier til NTB at denne teknologien er mer robust og mindre sårbar enn system som i dag styrer signalanleggene.
Innen 2014 skal det meste av eldre infrastruktur fra Lysaker, gjennom tunnelene under sentrum, på Oslo S og videre til Etterstad være byttet ut. Det er bevilget 2 milliarder kroner til dette arbeidet. I år skal det brukes vel 740 millioner, og de følgende årene fram til 2014 skal det brukes vel en halv milliard kroner i året.
Oslo-problem
Selv om signalfeil langs jernbanelinjene er noe som skjer over hele Norge, er dette i all hovedsak et problem som er knyttet til den store togtrafikken i Oslo-området. Her ruller det jevnt over 600 tog i døgnet. Når en feil oppstår, har den en tendens til å berøre trafikk over et stort område.
– I dag er togstrekningene inndelt i soner eller blokker, og er helt avhengig av en sporfeltteknologi. Når toget passerer et punkt på vei inn i en ny sone, blir det sendt strøm fra en skinne til den andre gjennom togets aksling. Men fuktighet, støv og skitt som legger seg i skinnene kan forhindrer at signalene når fram. Dataanlegget gir da ikke toget lov til å kjøre videre og sender rødt lys. Dermed stoppes all trafikk bakover. Oslo-området består av fem slike blokker, forklarer Bakken.
Helt isolert system
Den teknologi som nå tas i bruk – akseltellerne – har eksistert siden 1980-tallet. I årene som har gått har ikke de som steller med jernbane i Norge hatt penger til eller funnet det regningsvarende å innføre det hos oss. Men nå skjer det.
– I løpet av inneværende år begynner vi å montere det nye systemet, som er helt isolert og som ikke påvirkes av miljøet slik sporfeltteknologien er. Nå får vi akseltellere som står ved siden av sporet og teller antall akslinger som passerer. Passerer seks akslinger, gir den beskjed til en datasentral om det. Lenger borte i samme blokk eller sone står en ny teller og reagerer når nye akslinger farer forbi. Hvis antallet stemmer, «frigjøres» denne strekningen og trafikken bak får grønt lys, sier Kjell Bakken.
Han sier at strekningen Sandnes–Stavanger allerede er utstyrt med akseltellere. Og parallelt med signalopprustningen tar Jernbaneverket også et grep om problemene med sporvekslerne. I tider som disse oppstår mange feil som skyldes snø og is. I tunnelene under Oslo S er det helt nye vekslere nå, og de fungerer knirkefritt, sier informasjonssjef Kjell Bakken i Jernbaneverket.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Økt tilgang på byggeprosjekter
Ordretilgangen på byggeprosjekter økte med 30 prosent fra 2. kvartal 2009 til 2. kvartal 2010. Økningen var størst innenfor boligbygg, men veksten var betydelig også for næringsbygg.
Lavere ledighet
Arbeidsledigheten i Norge er på samme nivå som for ett år siden, og ligger på 2,9 prosent, men går ned i byggenæringen.
Spennende Innkjøpsforum
Norsk Forbund for Innkjøp og Logistikk inviterer til Innkjøpsforum 2010 med flere spennende foredragsholdere fra byggenæringen.
Norges Bank vil fjerne 50-øringen
50-øringen er for lite brukt, derfor kan den minste mynten vår like godt fjernes, mener Norges Bank.
Slipper trolig asbestbot
En entreprenør på Askøy slipper trolig unna med en kraftig advarsel etter å ha lagt asbestholdige rør i en åpen container.
Eksperter roser lyntogsatsingen
En av verdens fremste eksperter på høyhastighetsbane mener lyntog er fullt mulig i Norge dersom myndighetene tilpasser det til landets behov og satser på gode traseer.
Eirik Gjelsvik blir konsernsjef i BackeGruppen
Eirik Gjelsvik (43) er utnevnt til konsernsjef i BackeGruppen etter Peder B. Backe, som døde mandag 30. august etter kort tids sykdom. Trond Wennberg og Eivind Reiten blir styreleder i henholdsvis AS Backe og Backe Entreprenør Holding AS.
Boliger i massivtre på Rena
Seks boliger i massivtre er klar for bruk på Rena. Boligene er bygget for forsvarets ansatte og skal være med å utvikle massivtresatsingen i Norge fremover.
Ny milepæl i nybyggplanene til UIS
Prekvalifiseringen til arkitektkonkurransen for nytt formidlingsbygg for Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger, er nå lyst ut.
Statens vegvesen frifunnet
Statens vegvesen slipper å betale et tilleggskrav fra Veidekke på 14 millioner kroner for en fusjonskontrakt i Harstad.
Kjøpesentra kan spare millioner
Enova gir 6,9 millioner kroner i støtte til omfattende enøk-tiltak i Sektor EiendomsUtvikling AS.
Bygg Reis Deg møter oppgangen
- Påmeldingene til Bygg Reis Deg-messen i oktober 2011 begynner nå å skyte fart. Alt tyder også på at den oppgangen vi nå aner i norsk byggenæring vil forsterke seg neste år, og da vil timingen for å være med på den store messen bli svært så god, sier adm. dir. Halvard Gavelstad til Byggeindustrien.
Jarlsbergtunnelen har hull i begge ender
Onsdag 1. september kl. 18:20 smalt gjennomslagssalva i Jarlsbergtunnelen på Vestfoldbanen, og med det er en av prosjektets store milepæler oppnådd.
Tunge løft på Vestbase
På Vestbase i Kristiansund er man i ferd med å bygge en helt ny type kai som på mange måter blir enestående i verden. Nå er ti store betongsiloer som blir en del av kaia, blitt løftet på plass av et spesialfartøy fra Ugland.


































































