Byggenæringen kan løse klimaproblemene
Selv om Norge er ett av Europas minste land når det gjelder innbyggertall, er vi blant verdens ledende på energieksport, og SINTEF er et av Europas største utdannings- og forskningssentre innenfor miljøvennlige løsninger og byggenæringen kan bidra til å løse klimaproblemene, skriver forskningssjef Kim Robert Lisø ved Sintef Byggforsk i sin gjestekommentarspalte her på bygg.no. Norge er helt i front når det gjelder kunnskaper på dette feltet – så dette er ingen overdrivelse.
Dessverre har mange miljøvernere og fagfolk med ulik agenda laget dette med klimaproblematikk så veldig vanskelig. Mange forskere gjør dette for å skaffe bevilgninger til sine egne vidløftige prosjekter. Byggforskerne derimot kan løse mange problemer med særdeles enkle og effektive virkemidler. Problemet for mange i miljøbevegelsen er at dette ikke er raffinert og fancy nok.
Det er ellers 60 år siden SINTEF startet sin virksomhet. SINTEF ble stiftet 26.januar 1950 av professorrådet ved NTH. NTNF opprettet SI (Sentralinstituttet for Industriell Forskning) i Oslo, der direktør Alf Sanengen begynte sitt virke 1. februar 1950. Historien viser at Sanengen også er den først ansatte i det som i dag er stiftelsen SINTEF. Mandag ble dette feiret med en konferanse i Oslo. Vi ønsker til lykke. Byggeindustrien var til stede – og vi kommer med reportasjer på bygg.no og i Byggeindustrien.
Vi vet hva Sintef og Byggforsk står for – og vi håper at disse institusjonene også skal få den plass de fortjener. Sammen med byggenæringens bedrifter og ansatte har vi en kunnskapsbase vi kan øse av også i klimaspørsmål. Mange politikere er opptatt av måneladninger. Men det er ikke alltid like nødvendig å være så høytflyvende og svevende for å få resultater som teller.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
REC-sjefen utelukker ikke flere nedleggelser
Større lønnsomhet må til for at solenergiselskapet REC fortsatt skal ha produksjon i Norge. Konsernsjefen utelukker ikke ytterligere nedleggelser.
Ikke E6-tunnel ved Otta?
Statens vegvesen anbefaler en utbyggingsstrategi for E6 mellom Solhjem og Otta som kan tilpasses en langsiktig løsning for vegsystemet i Otta-området, skriver vegvesen.no.
Veidekke bygger passivhusskole til 270 mill
Undervisningsbygg har skrevet kontrakt med Veidekke Entreprenør om bygging av nye Bjørnsletta skole i Oslo.
Økte kraftproduksjonen – solgte mindre
Hafslund økte kraftproduksjonen i januar 2012 til 208 GWh sammenlignet med 158 GWh tilsvarende periode i fjor. Men strømsalget gikk ned.
1,9 milliarder i naturskade-erstatninger
Uværet «Dagmar» sto for 875 millioner av de 1,9 milliardene som ble utbetalt i naturskadeerstatninger for 2011.
Første elsertifikat utdelt
Onsdag delte Statnett ut det første av rundt 200 millioner elsertifikater ut til Kvassteinåga Kraftverk fra Vefsn i Nordland.
Tre alvorlig skadd i arbeidsulykke i Verdal
Tre personer falt flere meter ned fra en lift ved Kværner Verdal i Nord-Trøndelag onsdag ettermiddag. Alle skal være alvorlig skadd.
Stor økning i kraftprisene i hele Norden
Temperaturene i Norden var mye lågere i uke 5 sammenlignet med uke 4. Det bidro til økt kraftforbruk og høyere kraftpriser i hele Norden.
Flertall vil ha færre kommuner
Et klart flertall ønsker færre kommuner i Norge. Men de vil ikke ha noen endring der de selv bor.
Passasjerene strømmer til Gardermoen
I januar 2012 reiste 1,5 millioner passasjerer over Oslo Lufthavn Gardermoen, en økning på 8 prosent fra samme periode i fjor.
Vil bygge datasenter til 3,5 milliarder
Entra Eiendom planlegger å bruke opptil 3,5 milliarder kroner på å bygge et verdensledende datasenter på Romerike. Nå starter jakten på entreprenører og rådgivende ingeniører.
Varm kompetanse
Sju bransjeforeninger innen varme var tirsdag samlet for å gjøre stas på de to første rørleggerne som har fullført samtlige fem fordypningskurs innen Varmekompetanse.
Åpner Oslos største ProffPartner
2012 starter friskt for ProffPartner. Seks nye butikker er på plass i Norge og Sverige. Dagens åpning på Kalbakken er Oslos største.
Stein fra Averøy vises på Discovery
Discovery Channel er i gang med å gjøre opptak ved Gunnar Holth Kristiansund AS for å vise hvordan stein fra anlegget blir fraktet ut til Ormen Lange-feltet.






















































































