Høy radioaktivitet fra gruveprosjekt i Telemark

45 år etter nedleggelsen er det til dels svært høy radioaktiv stråling etter et gruveprosjekt i Telemark som bidro til USAs atomvåpenprogram.
Gruvene på Ulefoss i Telemark ble nedlagt etter å ha vært i drift fra 1953 til 1965. Nå foreligger en bred kartlegging av strålingen etter gruvedriften, skriver Aftenposten.
Ifølge målinger fra Institutt for energiteknikk og NGI er det flere steder «meget høye» radioaktive stråledoser som følge av uran, thorium, bly og polonium. Forskernes konklusjon er at 1.200 tonn kalk, stein og slagg må ses på som «farlig avfall».
Hvis man oppholder seg fem timer på de mest utsatte stedene, får man en stråledose som tilsvarer 6,5 ganger den naturlige strålingen i løpet av et helt år. Forskerne mener det bør innføres strakstiltak for å begrense folks tilgang til stedene.
Det kan koste opp mot 190 millioner kroner å fjerne avfallet. En billigere løsning er å la avfallet ligge og forsegle det. Dette vil koste 12 millioner kroner, men krever tett overvåking i framtiden.
I dag ligger gruveslagget helt åpent bare få meter fra en av Telemarks viktigste drikkevannskilder. Mye av kalken fra gruvedriften er i løpet av årene blitt brukt av bønder.
SV kritiserte for noen år siden Bondevik-regjeringen for ikke å ha gjort noe med saken. Siden har Høyre og Frp kritisert de rødgrønne for ikke å gjøre noe. Nå skal næringsminister Trond Giske (Ap) ta stilling til saken.
Gruvene inneholdt det sjeldne metallet niob, som ble solgt til USA. Metallet ble brukt i stållegering for å gjøre at stålet tåler store påkjenninger blant annet i raketter.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Morten Skirstad Mo innkjøpssjef hos Würth
Morten Skirstad Mo (35) er ansatt som innkjøpssjef hos Würth Norge. Han kommer fra ICA Norge, hvor han de siste fem årene har hatt ansvar for butikklogistikk.
Mann skadd i arbeidsulykke på skole i Bjerkreim
En mann ble onsdag morgen skadd i en arbeidsulykke ved Vikeså skole i Bjerkreim i Rogaland.
Skjoldnes-prosjekt byggeklart
Fylkesmannen har avvist klager fra naboer, Kunstmuseene i Bergen og Norges miljøvernforbund. Dermed er alt klart for utbygging på Skjoldnes.
Snart byggestart på Vestfoldsiden
Mandag 3.juni starter arbeidene med den nye jernbanen Larvik – Porsgrunn også på Vestfoldsiden. Anlegget starter på seks ulike steder samtidig.
Follobanen søker tunnelentreprenør
Jernbaneverket har startet prosessen som skal lede til valg av entreprenør for det som blir Norges lengste jernbanetunnel.
Tog og veier rammes av vannmengdene
Både på Dovrebanen og Kongsvingerbanen er strekninger stengt på grunn av kraftig regnfall og flom. Mye vann skaper dessuten store problemer på E6 i Stange kommune.
- Tunnelbyggetiden kan halveres
Torbjørn Dalegården i Stabinor AS har utviklet et tunnelkonsept han mener kan kutte byggetiden med 50 prosent.
Voss stasjon seks ganger dyrere enn planlagt
Oppgraderingen av Voss stasjon skulle koste 55 millioner kroner. Nå har regningen kommet opp i 344 millioner, og staten har smekket igjen lommeboken.
Ligger an til kostnadssprekk på OSL
Utbyggingen av Terminal 2 på Oslo Lufthavn Gardermoen er budsjettert å koste 12,5 milliarder kroner. Liten interesse på utlyste kontrakter vil sannsynligvis føre til at utbyggingsbudsjettet sprekker.
OBOS får starte bank
Norges største boligbyggelag, OBOS, har fått tillatelse til å drive bank gjennom datterselskapet OBOSBanken.
Oppbud i flere i Profitek-selskaper
Det er i dag meldt oppbud i de fleste selskapene i Profitek-konsernet. OneCo har imidlertid inngått avtale med de respektive konkursboene som sikrer fortsatt drift.
Send inn dine tall til "De 100 største"
Byggeindustrien er i samarbeid med Prognosesenteret nå i full gang med å samle inn tall til den populære oversikten over de 100 største i bygg og anlegg. Du har fortsatt mulighet til å sende inn dine tall.
Vellykket gjennomføring av verdens største sikkerhetskampanje
Sikkerhetsuka 2013, Skanskas årlige, globale sikkerhetsarrangement, ble avsluttet søndag 19. mai.
Varsler mulig femtiårsflom på Østlandet
Stor vannføring og varsel om kraftig nedbør de kommende dagene, gjør at NVE tar høyde for femtiårsflom enkelte steder på Østlandet.

































































































