Nye lærebøker til Bygg- og anleggsteknikk

Endelig er nye læremidler i samsvar med intensjonene i Kunnskapsløftet klare.
Byggenæringens eget forlag har sammen med Byggenæringens Landsforening og 12 bransjeforeninger utviklet fire lærebøker på Vg1-nivå.
Tre innenfor felles programfag bygg- og anleggsteknikk og en innenfor norskfaget:
• Norsk på byggeplassen – Kort og godt!
- Denne boken er ment som et bindeledd mellom norsklærere og yrkesfaglærere, og vi håper at den kan hjelpe elevene med å oppnå en sikker språkføring når det gjelder det arbeidet som skal gjøres på skolen, men også som fagarbeider på et senere tidspunkt, sier forfatter Jan Fredrik Pedersen ved Stovner vgs.
- Bøkene tar læreplanen på alvor, sier forlagssjef Tom Ekeli i Byggenæringens Forlag. Tittelen Yrkeslære signaliserer noe vi syns er meget viktig, nemlig at felles programfag bør ta utgangspunkt i sentrale arbeidsoppgaver innenfor hvert enkelt yrke dersom kompetansemålene skal dekkes på en god måte. Denne boken legger særlig vekt på at det første året skal være en bred inngang til bygg- og anleggsfagene og danne grunnlag for valg av utdanning og yrker innenfor de 22 fagene, fortsetter Ekeli.
HMS og bransjelære gir en samlet fremstilling for alle yrkene innen bygg- og anleggsteknikk. Den er tredelt og bygger i stor grad på den opplæringen som gis til verneombud og medlemmer av arbeidsmiljøutvalg i byggenæringen. Forfatter av boken, Simon Rostgaard er lærer ved Stange videregående skole og uttaler at han har basert boken i stor grad på erfaringen fra egen undervisning.
- Det har vært nyttig å bruke skjemaer og bygge opp sin egen HMS-perm og å gjennomgå dokumentert sikkerhetsopplæring i praksis, sier han.
Simon Rostgaard har også laget boka Grunnleggende tegningslære.
-Vi prøver her også å dekke inn så mange yrker som mulig med tegneoppgaver og eksempler, sier han. Digitale hjelpemidler til tegning og kalkulasjon er eksemplifisert gjennom en innføring i tegneprogrammet Google SketchUp og Microsoft Excel.
Som et supplement til bøkene utvikles det også et nettsted; www.bokasnettressurs.no, herfra vil det kunne lastes ned ulike læringsressurser som presentasjoner, bildeserier, videoer og aktuelle oppgaver. Forlaget ønsker også å etablere et forum for lærere innenfor bygg- og anleggsteknikk.
Forumredaktør vil være Knut Grønvold, en av forfatterne av Yrkeslære og lærer ved Eidsvoll vgs.
- Det kan være nyttig for lærere innenfor bygg- og anleggsteknikk å ha et eget nettsted hvor de kan utveksle erfaringer, nyttige tips, oppgaver og evalueringsspørsmål, og vi håper dette kan være med å videreutvikle læremidlene i riktig retning, uttaler forlagssjef Tom Ekeli.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Værnes utvides
800 millioner kroner skal gi Trondheim lufthavn, Værnes, kapasiteten til å håndtere 5 millioner årlige passasjerer.
Kartlegger sikkerheten på Sydhavna
Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) skal lage en sikkerhetsanalyse av Sydhavna rett utenfor Oslo sentrum der en rekke aktiviteter med forhøyet risiko foregår.
Bystyret i Kristiansand skal diskutere navnebytte
Bystyret i Kristiansand skal senere i februar diskutere hvorvidt bynavnet bør endres til Christianssand.
Anlegg Øst konkurs
Anlegg Øst lyktes ikke med å få med alle kreditorene sine på en frivillig akkord, og måtte fredag gå til skifteretten i Lillehammer.
YS sier nei til vikarbyrådirektivet
Usikkerheten rundt vikarbyrådirektivet fører til at Yrkesorganisasjonenes sentralforbund (YS) ber regjeringen legge ned veto mot EUs vikarbyrådirektiv.
Lahnstein til Samferdselsdepartementet
Statssekretær Erik Lahnstein (Sp) skifter beite fra Utenriksdepartementet til Samferdselsdepartementet, der han blir statsråd Magnhild Meltveit Kleppas høyre hånd.
Storkontrakt til Veidekke i Trondheim
Veidekke Entreprenør ble fredag tildelt oppdraget om å bygge om og utvide City Lade kjøpesenter i Trondheim for Trondos SA.
Kaldt vær sendte strømprisen til værs
Strømkunder med spotpris kunne glede seg over svært lave priser i januar. Men da februar begynte, slo kulda til over hele landet og sendte prisene brått til fjorårets høye nivå
Trafikkaos i snøføyka i Rogaland
Natt til fredag og utover formiddagen har det lavet ned med snø i Stavanger og kommunene rundt. Politiet råder folk til å unngå veiene inntil videre, og flytrafikken blir forsinket.
Avinor valgte Volvo
Volvo Maskin AS har inngått rammeavtale med Avinor på levering av hjullastere til flyplassene.
Volvo-hjullastere til Forsvaret
Volvo Maskin AS har inngått en rammeavtale med Forsvaret om kjøp av Volvo hjullastere.
Heder til innovativt sportsgulv
«Tomorrow’s Flooring Magazine», det ledende online magasinet innen gulvindustrien i Storbritannia, har tildelt Actiflex fra BOEN prisen som ett av de 50 meste spennende og innovative produktene de siste 12 månedene.
Store svingninger i BA-ledigheten
Til tross for stor nedgang sammenlignet med samme tid i 2011 er det nesten 9000 ledige innen bygg og anlegg, over 1500 flere enn før jul.
BNLs innspill til Statsbudsjettet
I et brev til Finansministeren fremmer BNL konkrete forslag for å nå målsetninger i nasjonal tranportplan, bedre lærlingeordningen, styrke seriøsitetsarbeidet i byggenæringen, og for å fremme energieffektivisering av eksisterende bygg.

























































































