Kulda kommer fort – er du forberedt?

Den vanligste formen for vannskade i hytter er frostsprengning av vannrør. (Foto: SINTEF Byggforsk)

Antall vannskader på norske hytter øker. Skadene skjer spesielt i forbindelse med den første frosten.

I 2008 utbetalte forsikringsselskapene mer enn 98 millioner kroner i vannskade-erstatninger for norske hytter. Etter første halvår i år har disse skadeerstatningene passert rekordhøye 80 millioner kroner, noe som er en økning på hele 43,9 prosent i forhold til samme periode i fjor.

– Det var 1484 vannskader i hytter i første halvår 2009, noe som er en økning på 23,1 prosent i forhold til samme periode i fjor. Gjennomsnittserstatningen har altså økt. Mange av disse skadene er dyre å utbedre, blant annet fordi hyttene blir stadig flottere med kostbart interiør, sier senior kommunikasjonsrådgiver Stine Neverdal i Finansnæringens Hovedorganisasjon.

Den vanligste formen for vannskade i hytter er frostsprengning av vannrør. Når isen tiner igjen, strømmer vannet ut i hytta og gir vannskader. Det kan fort bli dyrt.

– De fleste skader koster mer for hytter enn for boliger. Grunnen til dette er at vannet får stå og renne lenger, siden hytter gjerne står uten tilsyn store deler av året. Men med litt omtanke kan de fleste vannskader unngås, sier forskningsleder Lars-Erik Fiskum ved Vannskadekontoret ved SINTEF Byggforsk.

Slik sikrer du deg:

For å unngå frostsprengte rør er det nødvendig å stenge hovedvanntilførselen før du forlater hytta. I tillegg må du:

• lukke alle lufteventiler og vinduer

• ved frostfare fylle alle vannlåser, sluk og toalettskåler med frostvæske

• om mulig ikke senke temperaturen i hytta lavere enn til ca 10 ºC

• unngå uheldig plassering av rør og sanitærutstyr i kalde kryperom, yttervegger, golv og tak

Brosjyren ”Unngå vannskader på hytta” gir deg råd om tiltak for å unngå vannskader på hytta, informasjon om frostsprenging, henvisning til nyttig litteratur og nyttige telefonnumre, samt informasjon om vannskadesikring med bruk av lekkasjevarsler.

Brosjyren er utarbeidet av Vannskadekontoret ved SINTEF Byggforsk med støtte fra forsikringsbransjen i Norge. Brosjyren kan lastes ned gratis på www.vannskadekontoret.no.

Del på:
NettBY

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Forbruker

Frostfaren ikke over ennå

Etter en lang kuldeperiode uten problemer, tror mange at faren er over. Men det er fortsatt stor sjanse for frostsprengte vannrør og kostbare vannskader.

Les saken [07.02.2010]

HTH stopper salg av kjøkkenbenker

Kjøkkenprodusenten HTH stopper alt salg av kjøkkenbenkene som det norske Regnskogfondet hevder er laget av regnskogtømmer.

Les saken [01.12.2009]

Flytting kan bli dyrt når uhellet er ute

Årlig flytter over en halv million nordmenn. Vanligvis går det bra, men det kan også gå helt galt. Da bør en ha tegnet en flytteforsikring, anbefaler forsikringsbransjen.

Les saken [29.11.2009]

Kraftig økning i erstatninger etter boliginnbrudd

I årets ni første måneder har forsikringsselskapene betalt ut 423 millioner kroner i erstatning etter boliginnbrudd. Økningen siden 2007 er på 44 prosent. Østeuropeiske bander er årsaken, mener bransjen.

Les saken [29.11.2009]

Bergenserne vil gjenreise Pepperkakebyen

Hærverket på Pepperkakebyen i Bergen har opprørt bergenserne, som søndag mobiliserte til en ny bakerunde slik at Pepperkakebyen kan åpnes som planlagt førstkommende fredag.

Les saken [22.11.2009]

Kronprinsparet takker ja til feriested i Kristiansand

Kronprinsparet takker ja til et tilbud fra Kristiansand kommune om å leie feriestedet Vogts Villa på Dvergsøya.

Les saken [14.11.2009]

Svært få ber om hjelp til husleiebyks

Fra nyttår får rundt 3.500 husstander i Oslo inntil tredoblet husleia. Bare 180 av dem har meldt fra om at de trenger hjelp til å greie husleia.

Les saken [06.10.2009]

Norsk forbrukerseier mot EU

Et nytt EU-direktiv, som blant annet skulle kutte den norske reklamasjonsretten fra fem til to år, skal nå behandles på nytt.

Les saken [29.09.2009]

Mulig sammenslåing av 3 boligbyggelag i Rogaland

Styrene i Stavanger-, Hetland og Sandnes Boligbyggelag sier i en pressemelding i dag, at de har bestemt seg for å innlede forhandlinger med fusjon som siktemål.

Les saken [28.09.2009]

WHO vil redusere grensen for radonfare

Verdens helseorganisasjon WHO vil redusere grensen for hvor mye radon mennesker kan utsettes for til en tidel av dagens nivå. Grensen bør settes til 100 becquerel per kubikkmeter, mener organisasjonen.

Les saken [22.09.2009]

Knuste inventar i sjalusianfall

Etter å ha sett kona danse med en annen mann gikk en 24-åring amok i hjemmet sitt i Farsund natt til søndag.

Les saken [20.09.2009]

Kildesortering ga kjempeoverskridelse i Oslo

Kildesorteringen i Oslo ble langt dyrere enn først antatt. Budsjettene blir overskredet med 2 milliarder og prislappen for prosjektet ser ut til å ende på 3,3 milliarder kroner.

Les saken [12.09.2009]

Ambulanser sliter med å finne fram

Ambulansesjåfører kan slite med å finne fram til eiendommer uten gateadresse. 99 kommuner i landet har ikke én eneste registrert gateadresse.

Les saken [12.09.2009]

Halvering i nedlagte gårdsbruk

Under den rødgrønne regjeringen har nedleggingstakten blant norske gårdsbruk blitt halvert. I løpet av fireårsperioden har 3.643 gårder bukket under.

Les saken [08.09.2009]

Siste kommentarer

Vis flere