E6 Kolomoen-Skaberud
Sted: Hedmark
Prosjekttype:
12,7 kilometer firefeltsvei
Kostnadsramme:
724 millioner kroner
Byggherre: Statens vegvesen
Hovedentreprenør:
Hæhre Entreprenør
Arkitekt og konsulenter: Byggeplan vei: Multiconsult - Arkitektur: Plan Arkitekter - Arkitekt Kolomoen bru: Moe & Løvseth - Konstruksjoner: Sweco, Johs. Holt og Cowi
Underentreprenører og leverandører: Asfaltfresing: Asfalt Remix - Asfalt knusing: BA Gjenvinning - Brureis: Conbridge - Veimerking: Eurostar - Montering av vei og brurekkverk: Foka Stålkjernepeler: Fundamentering (FAS) - Viltgjerde: Gjerdemann - Spennarmering og stag til Kolomoen bru: KB Spennteknikk - Stålarbeider Kolomoen bru: Contiga Asfalt: Kolo Veidekke - Skogsrud Bru: Moelven Limtre - Anleggsgartnerarbeider: Nannestad Grøntmiljø - Membran på bruer: NCC Roads - Elektroarbeider: Oppland Elektro - Legging av armering: Rygge Armeringsservice - Boring for VA: Båsum Boring - Ferdigbetong: Betong Øst - Betongvarer: BetoNor - Armeringsjern: Celsa Steel Service - Kabelrør: Ducatel - Skilt og sperremateriell: Euroskilt - Knusing og levering knuste masser: Gunnar Holt Grusforretning - VA-rør og deler: Heidenreich - Isolasjon: Jackon - Byggevarer: Optimera - Fiberduk: ViaCon - Forskalingsmateriell: Doka
LED-lys, rekkverk i kortenstål, skråstilte skiltfundamenter, gjenbruk av asfalt og et unikt landemerke i stål. Nyvinning har stått i fokus under byggingen av Hedmarks første firefeltsvei.
Det er ikke noe A4 veiprosjekt Hæhre Entreprenør AS har bygget mellom Kolomoen og Skaberud i Hedmark. I tillegg til nyvinninger som LED-lys og rekkverk i kortenstål er den 12,8 kilometer lange E6-parsellen bygget i et meget krevende terreng. I tillegg kommer selvsagt også utfordringene som ligger i å bygge helt inntil en tungt trafikkert europavei.
Fremtidens belysning
Valget av LED-lys som alternativ til tradisjonell veibelysning har fått stor oppmerksomhet etter åpningen av veien 1. oktober. Cirka 750 Lys-Emitterende Dioder viser nå vei i skogsområdet mellom Kolomoen og Skaberud. LED-lysene, som står med 40 meters avstand, har en levetid på 14 år og bruker en watt strøm. Til sammenligning krever tradisjonell veibelysning rundt 500 watt per lyktestolpe. Foruten store energibesparelser bidrar ledelysene til at veien holdes nede i terrenget. Assisterende byggeleder for Statens vegvesen Stein Søbakken kan fortelle at LED-lysene er på forsøksstadiet, men at det planlegges å bruke samme type belysning på de neste E6 parsellene sør for Skaberud.
Kortenstål og skiltfundamenter
Det er også første gangen man benytter såkalt kortenstål som rekkverksmateriale i Norge. Stålet har et tynt beskyttende rustlag som holder seg konstant. Statens vegvesen har valgt løsningen både fordi de ønsker lave vedlikeholdskostnader og fordi den rødbrune rekkverksfargen harmonerer med naturen rundt.
Arve Krogseth, prosjektleder for Hæhre Entreprenør, trekker også frem de skråstilte skiltfundamentene i prosjektet.
– Alt av kummer og skiltfundamenter følger terrenget, sier Krogseth. Han synes det har vært både spennende og utfordrende med alle innovasjonene i prosjektet.
– Både LED-lys og rekkverksløsningen ble utviklet underveis. Vi skulle nok ønske at noen endringer kom litt tidligere, men vi har tilpasset fremdriften og samarbeidet tett med byggherre for å få på plass de nye løsningene, sier Krogseth.
Landemerke
I Kolomoen krysset, der man tar av til rv. 3 mot Elverum, er det bygget et nytt landemerke i stål. Skråkabelbruen Kolomoen bru er tegnet av Morten Løvseth i Moe & Løvseth AS. Den er cirka 70 meter lang og har to brutårn som begge har en høyde på 31 meter og vekt på 35 tonn. Stålet er produsert av Contiga AS, mens spennarmering og stag er levert av KB Spennteknikk AS. Johs. Holt AS har vært brukonsulent.
– Det er artig at Statens vegvesen går for en så spesiell brutype. Det er et fantastisk byggverk som har bydd på mange ingeniørtekniske utfordringer, sier Krogseth.
Perfekt for Hæhre
Kolomoen - Skaberud entreprisen på cirka 470 millioner kroner er den største kontrakten Hæhre Entreprenør har gjennomført alene som hovedentreprenør. Det er også første gangen Hæhre Entreprenør kjører betongarbeidene i egenregi.
Over 800 personer er registrert i prosjektet og på det meste var det 120 maskinenheter og 180 arbeidere i drift.
Hæhre Entreprenør har en historie som underentreprenør på store prosjektet. Er den tid nå forbi?
– Det kan jeg ikke svare på, men fokuset for Hæhre er flyttet fra å være underentreprenør til å være hovedentreprenør. Vi har bygd oss opp til å bli en komplett entreprenør som har kapasiteten til å ta de fleste prosjektene som kommer. Kontrakter fra 500 til 1000 millioner er nå kurante jobber for oss, sier Krogseth.
Løsningsorientert gjeng
Både hovedentreprenør og byggherre berømmer samarbeidet og informasjonsflyten i prosjektet.
– Vi har ikke en eneste uavklart sak med Statens vegvesen når det gjelder tillegg og endringer, sier Krogseth. – Fra Statens vegvesens side har det vært en målsetting å ta ting underveis og ikke spare opp til slutt. Prosjektet har i tillegg hatt en bra samling med løsningsorienterte folk på begge sider, sier assisterende byggelder Stein Søbakken.
Koloer
Hæhre har fått føle på kroppen hvorfor plassen heter Kolomoen. I veitraseen har de nemlig måttet benytte sitt største utstyr for å håndtere såkalte koloer eller store steinblokker.
– Vi har håndtert 16-17000 kubikk steinblokker på mellom en og ti kubikk, sier Krogseth og legger til at det har vært meget krevende å bygge denne traseen.
Hæhre Entreprenørs prosjektleder kommer med nøkkeltall som forteller at de har sprengt ut cirka 750 000 kubikkmeter fjell, det er tatt ut cirka 350 000 kubikkmeter myrmasser og cirka 200 000 kubikkmeter andre løsmasser.
– Vi har ikke fått noe gratis i dette prosjektet sier Krogseth.
Gjenbruk
Gjenbruk av asfalt er noe både byggherre og hovedentreprenør ønsker å fremheve fra prosjektet. Det var nemlig et felles ønske om å utnytte verdien i den gamle E6-asfalten. Opprevet asfalt har blitt til 40 000 tonn asfaltgranulat ved BA Gjenvinning sitt knuseverk.
– Vi har bygd opp E6 med 12 centimeter asfaltgranulat som er lagt ut i to lag. Deretter har vi seks centimeter med asfaltert grus og fire centimeter bindelag. Det har spart prosjektet for en god del penger, i tillegg kommer selvsagt også miljøgevinsten, sier Krogseth.
Fokus på trafikksikkerhet
E6-trafikken helt inntil anlegget har naturlig nok vært en av de store utfordringene i prosjektet. Statens vegvesen har brukt betydelige midler på trafikksikkerhetstiltak.
– Statens vegvesen skal ha honnør for sitt fokus på trafikksikkerhet. Vi har hatt regulerbare poster for alt som har med sikkerhet å gjøre. Oftest opereres det med rundsumposter der entreprenør skal prise alt i en prosess. Da konkurrerer man på sikkerhet, avslutter Krogseth.
Tekst og foto: Ådne Homleid
Stillingsannonser (199)
- Innereparatør - Hæhre Mekaniske Verksted
- Skytebas - Hæhre Entreprenør AS
- Sveiser, Platearbeider - Hæhre Mekaniske Verksted AS
- Hjelpemann sprengning - Hæhre Entreprenør AS
- Utereparatør - Hæhre Mekaniske Verksted AS
- Gravemaskinfører - Hæhre Entreprenør AS
- Maskinførere hjullaster - Hæhre Entreprenør AS
- Dosersjåfør - Hæhre Entreprenør AS
- Borerigg-operatør - Hæhre Entreprenør AS
- Prosjekteringsleder – MT Højgaard i Oslo - MT Højgaard Norge
- Prosjektleder – MT Højgaard i Oslo - MT Højgaard Norge
- Prosjektledere og Anleggsledere - GEORG ANDRESEN & SØNNER A.S
- Prosjektledere og Anleggsledere - Implenia AS
- Stikningsingeniører / geomatiker - Implenia AS
- Kalkulatør grunnarbeider og masseflytting - Implenia AS
- Anleggselektriker - Implenia AS
- Formann betongarbeider - Implenia AS
- NYUTDANNET 2012? Vi ansetter 70 nyutdannede - Skanska Norge
- Erfaren rådgiver - brann/risiko - Multiconsult AS
- Vegplanleggere Stavanger - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere Tromsø - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere Molde - Asplan Viak AS
- Senior Sivilingeniører/ingeniører VVS - Asplan Viak
- Prosjekt- og byggeledere - Bergen - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere Bergen - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere - Trondheim - Asplan Viak AS
- VA-Ingeniør - Stavanger - Asplan Viak AS
- Landskapsarkitekter - Tromsø - Asplan Viak AS
- Landskapsarkitekter - Kristiansand - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere Arendal og Kristiansand - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere Sandvika - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere Skien, Tønsberg - Asplan Viak AS
- VA-ingeniør / Sivilingeniør - Asplan Viak AS
- Sivilingeniører / ingeniører vann, avløp og miljø - Norconsult AS
- Trainee - Mobile enheter - Veidekke
- Sivilingeniører / ingeniører Byggeteknikk - Norconsult AS
- Sivilingeniør / ingeniør Byggeteknikk - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass VA - Bergen - Norconsult AS
- Sivilingeniør / ingeniør Vann og avløp - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass ved Haugesundkontoret - Norconsult AS
- Sivilingeniør / ingeniør VVS - Norconsult AS
- Sivilingeniør/ingeniør elektroteknikk - Norconsult AS
- Sivilingeniør / ingeniør byggeteknikk og/eller prosjektadministrasjon - Norconsult AS
- sivilingeniør med interesse og/eller erfaring innen EL/VVS/automasjon. - Adecco for Norconsult AS
- Senioringeniør Eiendomsforvaltning / FM-rådgivning - Adecco for Norconsult AS
- Senioringeniør Spesialrom sykehus - Adecco for Norconsult AS
- Erfarne brannrådgivere - Norconsult
- Salg og Anbudsansvarlig - HR Prosjekt AS
- Salgsleder Unicon AS, region Oslo - Unicon
- Prosjektledere - Bermingrud
- Prosjekteringsledere - Bermingrud
- Anleggsledere - Bermingrud
- Formenn - Bermingrud
- Fremoverlent og sulten? – Traineer til vår anleggsvirksomhet - Veidekke
- Ing/Siviling Veg/Samferdsel - Nordplan AS
- Ing/Siviling VAR/Miljøteknikk - Nordplan AS
- Nyutdannede Sivilingeniører/ingeniører Instrument/automasjon ingeniør - Reinertsen AS
- HMS Ingeniør - Reinertsen AS, Avdeling Bergen
- Headhuntere - Partnere - Hegna Headhunting as
- Behov for flere prosjektspesialister i Oslo - Faveo Prosjektledelse AS
- Prosjektledere, prosjekteringsledere og byggeledere til seksjon Samferdsel i Oslo - Faveo Prosjektledelse AS
- Prosjektledere, prosjekteringsledere og byggeledere til seksjon Utbygging i Oslo - Faveo Prosjektledelse AS
- Prosjektledere, Tromsø - Faveo Prosjektledelse AS
- Konseptansvarlig/Kjedeleder Proffrør - Solér Executive for Comfort kjeden
- Regionsjef Midt- og Nord-Norge - Solér Executive AS for Comfortkjeden
- Salgsingeniør / Salgssjef ENØK - Reinertsen AS - RE - ENERGI & TEKNIKK - OSLO
- Rådgivende ingeniør VVS - Reinertsen AS - RE - ENERGI & TEKNIKK - OSLO
- Rådgivende ingeniør Elektro - Reinertsen AS - RE - ENERGI & TEKNIKK - OSLO
- Prosjektleder med utpreget operativ tankegang - Headhunter Agency for Trysilhus AS
- Prosjekteringsleder, DK Sarpsborg - NCC Construction AS
- Peab søker Distriktssjef til nyetablert anleggsvirksomhet i Tromsø - PEAB SVERIGE AB NUF
- Innkjøpssjef - PEAB SVERIGE AB NUF
- Prosjektstyrer/ prosjektingeniør - Reinertsen AS, divisjon Store Landprosjekter
- Sivilingeniør / ingeniør byggeteknikk tunneler og fjellanlegg - Norconsult AS
- Rådgivende ingeniør Elektro - Reinertsen AS - RE - ENERGI & TEKNIKK - OSLO
- Fagkonsulent VVS - Holte Byggsafe AS
- Brukerstøtte / førstelinjesupport - Holte Byggsafe AS
- Brukerstøtte / teknisk support - Holte Byggsafe AS
- Rådgivere, Fjernvarme - rørprosjektering - Rambøll AS
- Innkjøpssjef - AF Byggfornyelse
- Bygningsingeniør - Adecco for Hubro as
- Sommerjobb i Skanska 2012 (SKA0000N3) - Skanska Norway
- Stålfabrikken søker Prosjektledere (REG00000E) - Skanska Stålfabrikken
- Stålfabrikken søker Sveisere/Platearbeidere (REG00000D) - Skanska Stålfabrikken
- Anleggsleder - Headhunter Agency Norge AS
- Arbeidsledere, Bas, Asfaltarbeidere og Lastebilsjåfører - Kito Asfalt
- Prosjektleder , anleggsleder og formann ønskes - OKK Entreprenør AS
- Rådgivere til å utforme morgendagens transportløsninger - Atkins
- Prosjektledere - Atkins
- Signalingeniører - Atkins
- Sporingeniører - Atkins
- Sivilingeniør/ Ingeniør Elkraft - Atkins
- Samarbeidspartnere med salgserfaring - Puumarket
- HMS Leder - JobZone
- Erfarne Prosjekteringsledere - Veidekke
- Serviceleder - AS Ingeniør Gunnar M.Backe
- Vil du være med i vårt team som tømrer? - AS Ingeniør Gunnar M. Backe
- Innkjøpssjef – Anleggsregionene - Skanska AS
- Arbeidsleder DK Romerike - Peab AS
- Anleggsleder DK Romerike - Peab AS
- Prosjektleder DK Romerike - Peab AS
- Prosjekteringsleder DK Romerike - Peab AS
- Salgsingeniør - Bygg og anlegg - Manpower
- Kontrollingeniører tunnel - Centerpoint
- Byggeleder - Ombygging og Tilkomst - Centerpoint
- Fremdriftsplanlegger - Centerpoint
- Kontrollingeniør Geometrisk oppmåling/masseregnskap – langt oppdrag - Centerpoint
- Byggeleder Stasjon- Hadeland - Centerpoint
- Arbeidsleder - tømrer - JobZone
- Prosjekteringsledere - Raadhusgruppen for BundeBygg As
- Sommerjobb for studenter 2012 - Peab AS
- Nyutdannet 2012 - Peab AS
- Nyutdannede eller yngre sivilingeniører / ingeniører Energi og VVS-teknikk - Norconsult AS
- Prosjektdirektør - Lønnheim Entreprenør AS
- Erfarne sivilingeniører / ingeniører VVS-teknikk - Norconsult AS
- Geoteknikere og ingeniørgeologer - Asplan Viak AS
- Engasjerte fagpersoner - Asplan Viak AS
- Landskapsarkitekter - Asplan Viak AS
- Prosjektingeniør tekniske fag - Lønnheim Entreprenør AS
- Ingeniør / sivilingeniør elektro - Rambøll Norge
- Ingeniør / sivilingeniør VVS - Rambøll Norge
- Rådgivere, fjernvarme - rørprosjektering - Rambøll Energi
- Ingeniør/sivilingeniør - Vann og Miljøteknikk - Rambøll Norge
- Sommerjobb / praksisplass - Energi og miljø i bygninger - Norconsult AS
- Nyutdannede sivilingeniører / ingeniører byggeteknikk - Norconsult AS
- Sivilingeniør Veg - Norconsult AS
- Sivilingeniør Geoteknikk - Norconsult AS
- Seksjonsleder Geofag - Norconsult AS
- Seksjonsleder VVS - Norconsult AS
- Sivilingeniører / ingeniører kommunalteknikk, vann- og avløpsteknikk, fjernvarme og miljørådgivning - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass - Energi og miljø i bygninger - Norconsult AS
- Sommerjobb i Energidivisjonen - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass - Bodø - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass - Sogndal og Førde - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass VA - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass Tekniske Systemer - Norconsult AS
- 4 - 5 studenter sommerjobb / praksisplass - VA - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass - divisjon Plan og Samferdsel - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass - divisjon Bygg og anlegg - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass Vegplanlegging - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass Vann- og avløpsteknikk - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass geoteknikk - Norconsult AS
- Ingeniør / sivilingeniør innen VVS, energi og klimateknikk - Norconsult AS
- Teknisk rådgiver Healthcare Engineering - Spesialrom sykehus - Norconsult AS
- Ingeniør / sivilingeniør innen integrering av tekniske anlegg i byggeprosesser - Norconsult AS
- Ingeniør / sivilingeniør innen Eiendomsforvaltning / FM-rådgivning (Facility Management) - Norconsult AS
- Fagarbeider - Reinertsen AS, Entreprenør Service Oslo
- Avdelingssjef og Salgsekspeditører - Byggeriet
- Oppmåler - Reinertsen -Avdeling for prosessanlegg
- PDMS applikasjonsingeniør - Reinertsen -Avdeling for prosessanlegg
- Vekt Ingeniør - Reinertsen -Avdeling for prosessanlegg
- Vil du være med å bygge opp et VVS-miljø i Stavanger? - Cowi AS
- Prosjektleder - Reinertsen DSL
- Prosjekteringsleder - Reinertsen DSL
- Prosjektcontroller / Kontraktsingeniør - Hæhre Entreprenør AS
- Anleggsleder - Nipas Entreprenør AS
- Avdelingsleder drift og vedlikehold, Anlegg DK Øst - NCC Anlegg DK Øst
- Erfaren Sivilingeniør/Ingeniør - REINERTSEN AS Bergen - Elektro
- Elektroingeniør - Sivilingeniører/ingeniører - REINERTSEN AS Bergen - Elektro
- Innkjøper - Reinertsen AS, divisjon Store Landprosjekter
- Anlegg - og Prosjektledere - Headhunter Agency Norge AS
- Salg/ Produktansvarlig - Raadgiverhuset for Granzow AS
- Leder HMS og kvalitet - Manpower Professional Executive AS for EB
- Salgssjef - Moelven ByggModul AS - Moelven ByggModul AS
- Prosjektleder - Moelven ByggModul AS - Moelven ByggModul AS
- Stikningsingeniører - Peab AS
- Prosjektleder Jernbane teknikk. - Peab AS
- Arbeidsleder -Romerike østlandet - Peab AS
- Arbeidsleder til Oslo - Peab AS
- Prosjektutvikler Region Øst - Kruse Smith AS
- Leder for eneboligavdelingen - Senter Bygg Entreprenør AS
- Prosjekteringsledere - BundeBygg AS - Raadhusgruppen for BundeBygg As
- Bygningsarbeidere - Svalbard - Leonhard Nilsen & Sønner AS (LNSS)
- Sivilingeniør/ingeniør - Jernbane og Light Rail - Norconsult AS
- Sivilingeniører avdeling Bru og Anlegg - Ramboll Group
- Dyktig Utereparatør - Hæhre Mekaniske Verksted AS
- Direktoratet for byggkvalitet har ledige lederstillinger - Direktoratet for byggkvalitet
- Vi søker deg med erfaring fra utvikling og gjennomføring av boligprosjekter - Skanska Bolig AS
- Salgssjef Prosjektsalg - Compass for Byggeriet Norge AS
- Formann Bygg & Anlegg - Risør - JobZone
- Sikkerhetssjef (Safety Manager) - Implenia AS
- Prosjektledere Bygg - De4 for GEORG ANDRESEN & SØNNER
- Markeds- og kommunikasjonssjef - SINTEF Byggforsk
- COWI søker flere medarbeidere innen geoteknikk - Cowi AS
- Salgssjef - Prime People for Hesselbergtak
- Prosjektleder - Prime People for Hesselbergtak
- Sivilingeniører/ingeniører – prosjektadministrasjon - Hammerø & Storvik Prosjekt AS
- Prosjekteringsleder - AS Ingeniør Gunnar M.Backe AS
- Teknisk Direktør - Krog & Co for USBL
- Energirådgivere - Norconsult AS
- Til våre prosjekter i hele landet: Prosjektleder / Anleggsleder / Prosjekteringsleder - Veidekke Entreprenør
- Servicetekniker - AF Energi & Miljøteknikk AS
- Nevenyttig servicemedarbeider og kundestøtte - Lysnes Rekruttering for Bergene Holm
- Produktsjef Interiør hos Bergene Holm AS i Larvik - Lysnes Rekruttering for Bergene Holm
- Autorisert elektroinstallatør - AF Energi & Miljøteknikk AS
- Produktutvikler/industridesigner hos Bergene Holm AS i Larvik - Lysnes Rekruttering for Bergene Holm
- Teknisk tegner i Undervisningsbygg - Undervisningsbygg Oslo KF
- HMS&K leder prosjekt –Bygg/anlegg - Reinertsen, Avdeling: HMS/KS
- Byggteknisk Rådgiver - Schüco
Størst på stillinger i Byggenæringen
Se alle (199)Siste nyheter
- REC-sjefen utelukker ikke flere nedleggelser
- Ikke E6-tunnel ved Otta?
- Veidekke bygger passivhusskole til 270 mill
- Økte kraftproduksjonen – solgte mindre
- 1,9 milliarder i naturskade-erstatninger
- Første elsertifikat utdelt
- Tre alvorlig skadd i arbeidsulykke i Verdal
- Stor økning i kraftprisene i hele Norden
- Flertall vil ha færre kommuner
- Passasjerene strømmer til Gardermoen
Siste prosjekter
Finn leverandører av tekniske varer og tjenester
Siste fra Eiendom
- NCC bygger fremtidsrettet på Forus
- Ny leietaker til NCCs miljøprosjekt
- Enighet om eiendomsutvikling i Drammen
Siste fra Arkitekter/Rådgivere
- Ikke E6-tunnel ved Otta?
- 1,9 milliarder i naturskade-erstatninger
- NCC bygger fremtidsrettet på Forus
Siste fra Byggevarer
- Byggmakker styrker miljøinnsatsen
- Nordic Waterproofing Group AB kjøper Nortett Bygg AS
- Anne-Kat show på Bygger’n-kongress
Siste fra Energi
- Inntektsvekst for Telenor
- Stoltenberg: Ikke norsk-russisk kappløp i nord
- Statoil slapp en halv milliard i statskassa hver dag
Siste kommentarer
-
- Universell utforming lønner seg
Lønnsomt latterligAv: kåre08.02.2012 18:23
-
Får 12 uker på å behandle byggeklager
Jurister eller FagfolkAv: Iohk08.02.2012 11:41
-
Veidekke og NCC kan bli avvist fra asfaltkonkurranser
Utestengt eller ikke ..?Av: Bergen08.02.2012 09:15
-
Får 12 uker på å behandle byggeklager
Konsekvens?Av: Ingunn Vika08.02.2012 08:11
-
Veidekke vil bestride asfaltutelukkelse
AvvisningAv: K07.02.2012 14:16
-
Veidekke og NCC kan bli avvist fra asfaltkonkurranser
Utestengt på livstid !Av: Petter Kleppe07.02.2012 13:39
Været
| Torsdag | Fredag | Lørdag | |
|---|---|---|---|
| Oslo | ![]() -5 ![]() | ![]() -4 ![]() | ![]() -4 ![]() |
| Bergen | ![]() 2 ![]() | ![]() 2 ![]() | ![]() 4 ![]() |
| Trondheim | ![]() -1 ![]() | ![]() 1 ![]() | ![]() 5 ![]() |
| Stavanger | ![]() -2 ![]() | ![]() 0 ![]() | ![]() 3 ![]() |
| Tromsø | ![]() 2 ![]() | ![]() 4 ![]() | ![]() 2 ![]() |
| Kristiansand | ![]() -4 ![]() | ![]() -2 ![]() | ![]() 2 ![]() |
Hage
- «Reseptfritt apotek» med ny urtebok
- Hageredskap for kvinner
- Selvforsynende kjøkkenhager i vinduskarmen
- Storstilt oppgradering av Eidsvollsparken
- Kraftig nedgang i potetavlingene
Forbruker
- 1,9 milliarder i naturskade-erstatninger
- Spar penger med vinterens taktips
- Rehabilitert? Vinn 150.000 kroner!
- Fiber med i boligdrømmen
- Proffstavmikser for hjemmebruk
Lenker
Her finner du er oversikt over nyttige lenker til andre nettsteder i byggenæringen. Dersom du vet om noen som mangler så send en e-post til caa@bygg.no eller ab@bygg.no
Les mer

























































































Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.