Bankene må fungere

Alt skjer nå i hurtig tempo. I løpet av noen uker er alt snudd på hodet. Myndighetene fryktet lenge for den sterke veksten i Norge, men plutselig er verden forandret. Nå kommer det negative nyheter hver time. Derfor er det viktig at myndighetene har evnen til å kaste seg raskt rundt. Og fremfor alt. Bankene må begynne å fungere igjen. Vi er vi glade for at statsministeren fredag møtte en rekke organisasjoner til krisemøte. Men det hjelper lite med møter om det ikke skjer noe.

Nå kreves det at landets Regjering viser handlekraft. Vi forventer at alle landets politikere nå går sammen med næringslivets organisasjoner for å finne løsninger. Mange mennesker har allerede merket at det er blitt en tøffere hverdag. Mange har fått oppsigelse - og mange frykter for fremtiden. Veldig mange ungdommer har tatt på seg en gjeld de ikke kan betjene med de renteøkninger vi nå har fått.
Byggeindustrien var i fredag på boligkonferansen som ble arrangert på Byggmessen i Trondheim. Adm.dir. Ralph Nordberg i NBBL kom med flere konstruktive forslag.

Ett av dem går ut på at det øyeblikkelig må lages en gjeldsordning slik at ungdom kan refinansiere sine lån gjennom Husbanken. Dette forslaget støtter vi fullt ut. Problemet er at dersom ungdommene mister boligen sin på grunn av mislighold må de ut på auksjonsrunder for å leie ny leilighet. Det kan bli meget dyrt. Dette gjør at disse ungdommene kommer i en helt umulig skvis. Og for hver måned som går blir situasjonen stadig vanskeligere. Disse ungdommene må ha øyeblikkelig hjelp for å hindre en katastrofe.

Husbanken må på alle måter få en mer sentral oppgave. Det kan redde boligbyggingen - ikke minst ute i distriktene.

Vi er også enig med Nordberg om at det offentlige må bygge ut utleieboliger som ikke er kommersielle.

Og det viktigste på lang sikt er at det må være kontinuitet i byggenæringen. Det å bygge ut i rykk og napp skaper problemer uansett.

Vi tror at Regjeringen nå har forstått situasjonen i bygg og anlegg. Vi forventer raske tiltak - men som sagt - det viktigste strakstiltaket er at bankene begynner å fungere igjen.

Og vi forutsetter at BNL engasjerer seg sterkt og at organisasjonen i løpet av kort tid har en smørbrødliste klar til nye tiltak. Vi regner som sikkert med at Fellesforbundet og andre vil støtter dette arbeidet.

Vi har både her på bygg.no og i Byggeindustrien listet opp en rekke tiltak som kan gjøre at situasjonen i byggenæringen blir lettere. Dette er tiltak som både BNL og Fellesforbundet kan ta tak i straks. Får man solgt noe av dette inn hos de rette myndighetene, vil redningsaksjonen være i gang.

1. november var det kapteinbytte i BNL. Sverre A. Larssen er blitt pensjonist, mens Ketil Lyng overtar som ny toppsjef. Han har ingen tid å miste. BNL må sette seg i førersetet for å hoste opp forslag som kan løse problemene i byggenæringen. Det vil i sterk grad også bidra til å løse problemene i Norge.

Tips en venn Utskriftsvennlig versjon

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Forbod mot låginnskotsburettslag

- For å sikre trygge rammer rundt bustadkjøp og hindre at folk i verste fall vert gjeldsoffer, legg vi ned forbod mot å etablere nye låginnskotsburettslag fra årsskiftet, seier kommunal- og regionalminister Liv Signe Navarsete.

Les saken [03.09.2010]

Klart for mastebygging

Statnett og kroatiske Dalekovod er i sluttforhandlinger om kontrakten på å bygge den planlagte ledningen mellom Samnanger og Sima i Eidfjord.

 

Les saken [03.09.2010]

Buss smadret bomstasjon i Kristiansand

En rutebuss kjørte fredag formiddag inn i en bomstasjon på Bjørndalsletta i Kristiansand. Ingen skal være alvorlig skadd etter ulykken.

 

Les saken [03.09.2010]

Faremo revurderer nedleggelser i Stavanger

Forsvarets rekruttskole i Madla får mandag besøk av forsvarsministeren. Egentlig skulle militærleiren avvikles i 2013, men kostnader og Natos krav kan få regjeringen til å snu.

 

Les saken [03.09.2010]

En berget ut av hus etter skred i Lyngen

En person er berget ut fra et hus som ble liggende og flyte i sjøen etter å ha blitt tatt av det store jordskredet som fredag ettermiddag gikk i Lyngen i Troms.

 

Les saken [03.09.2010]

Statsbygg utvider omsorgssenter

Statsbygg har ferdigstilt to nybygg for Skiptvet omsorgssenter for barn i Østfold.

Les saken [03.09.2010]

Byggematerialer og opplevelse av innemiljø

Norsk Treteknisk Institutt har undersøkt hvordan byggematerialer kan påvirke opplevd innemiljø.

Les saken [03.09.2010]

Strammer inn regelverket umiddelbart

Statsministerens kontor innfører fra og med fredag nye regler som forhindrer statsråder i å beholde gaver de mottar i embets medfør.

Les saken [03.09.2010]

Huntonit lanserer nytt produkt

Byggma, gjennom Huntonit, lanserer nå en ny storsatsing, Huntonit Design.

Les saken [03.09.2010]

Ny takstol på minuttet

Ved den nye fabrikken til Pretre i Gausdal skal det lages en ny takstol for hvert 81. sekund. - Vi får Europas mest effektive og avanserte takstolfabrikk, sier administrerende direktør Geir Vegsund.

Les saken [03.09.2010]

Økt tilgang på byggeprosjekter

Ordretilgangen på byggeprosjekter økte med 30 prosent fra 2. kvartal 2009 til 2. kvartal 2010. Økningen var størst innenfor boligbygg, men veksten var betydelig også for næringsbygg.

Les saken [03.09.2010]

Lavere ledighet

Arbeidsledigheten i Norge er på samme nivå som for ett år siden, og ligger på 2,9 prosent, men går ned i byggenæringen.

Les saken [03.09.2010]

Spennende Innkjøpsforum

Norsk Forbund for Innkjøp og Logistikk inviterer til Innkjøpsforum 2010 med flere spennende foredragsholdere fra byggenæringen.

Les saken [03.09.2010]

Norges Bank vil fjerne 50-øringen

50-øringen er for lite brukt, derfor kan den minste mynten vår like godt fjernes, mener Norges Bank.

Les saken [03.09.2010]

Stillingsannonser (93)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (93)

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere