Byggmester forsøpler byggenæringen

Det at enkeltfirma som byggmester Harald Langemyhr As i Tønsberg gang på gang kommer i myndighetenes søkelys på grunn av brudd på forskrifter og tvilsom bruk av polsk arbeidskraft, synes vi er trist og selsomt. Det at den aktuelle byggmesteren i tillegg blir tatt med buksen nede på offentlige byggeplasser gjør ikke saken bedre.

I de siste årene har det skjedd en klar holdningsendring når det gjelder bruk av utenlandsk arbeidskraft. Det er ryddet opp med hard hånd, og etter vårt syn har samarbeidet mellom Arbeidstilsyn, fagbevegelse og den seriøse byggenæringen gjort forholdene langt bedre. Da er det forferdelig synd at enkeltfirma ufortrødent fortsetter med å trappe på folk og ordninger som sikrer arbeidstakerne de mest selvfølgelige rettigheter. Vi trenger den utenlandske arbeidskraften mer enn noen gang, og da må vi behandle slike arbeidstakere anstendig.

Nå har byggmesteren selv gått under jorden. Har forholdene skyldes en misforståelse hadde vi regnet med at byggmesteren selv ville ha stått rakrygget frem. Nå er det er sersjant som blir kjørt frem som offisiell talsmann for skandalebedriften. Det som er kommet frem som forklaringer står ikke til troende.

Det hører med til historien at den samme byggmester er i ferd med å bygge seg et slott av en enebolig i Tønsberg - selvsagt ved hjelp av underbetalte polakker.
I byggenæringen har vi ikke bruk for bedrifter som ikke kan etterleve norsk lov. Finn deg noe annet å bruke tiden din på byggmester Langemyhr. Du misbruker en tittel mange byggmestere er stolte av.

Det verste er at denne byggmesteren også er medlem i byggmesterforbundet. Kast han ut. Den seriøse byggenæring kan ikke ha slike medlemmer.

 

Tips en venn Utskriftsvennlig versjon

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Det er 3 kommentarer registrert.
Godt sagt, men
Skrevet av Per 10.03.08 01:26
Jeg tviler sterkt på at dette er et enkeltstående tilfelle, jeg tror det er flere Langemyhrer rundt omkring.
Ekskludere
Skrevet av Kjell Borglund 10.03.08 09:54
Jeg er helt enig i det som skrives her.Men det jeg savner mest er reaksjon fra tilsynsmyndigheter. Det er ikke nok å avdekke. det må komme en reaksjon, og den må svi! At sånne folk får være medlem i noe laug og forbund, det burde ikke være mulig. Søg for å få dem ut og de bør på en svarteliste. Og spesiellt offentlige byggherrer bør skamme seg. Det er lov å tenke seg om, før oppdrag blir satt bort.
Flaut !!
Skrevet av byggmester Tommy jensen 10.03.08 12:26
Jeg er flau på vegne av alle byggmestrene i Norge. Skjønner godt at den vanlige mann i gata blir skeptisk til oss håndtverkere når slike ting kommer opp. Bli kvitt dritten en gang for alle, for slike byggmestere kan vi være foruten!!!

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Økt tilgang på byggeprosjekter

Ordretilgangen på byggeprosjekter økte med 30 prosent fra 2. kvartal 2009 til 2. kvartal 2010. Økningen var størst innenfor boligbygg, men veksten var betydelig også for næringsbygg.

Les saken [03.09.2010]

Lavere ledighet

Arbeidsledigheten i Norge er på samme nivå som for ett år siden, og ligger på 2,9 prosent, men går ned i byggenæringen.

Les saken [03.09.2010]

Spennende Innkjøpsforum

Norsk Forbund for Innkjøp og Logistikk inviterer til Innkjøpsforum 2010 med flere spennende foredragsholdere fra byggenæringen.

Les saken [03.09.2010]

Norges Bank vil fjerne 50-øringen

50-øringen er for lite brukt, derfor kan den minste mynten vår like godt fjernes, mener Norges Bank.

Les saken [03.09.2010]

Slipper trolig asbestbot

En entreprenør på Askøy slipper trolig unna med en kraftig advarsel etter å ha lagt asbestholdige rør i en åpen container.

Les saken [03.09.2010]

Eksperter roser lyntogsatsingen

En av verdens fremste eksperter på høyhastighetsbane mener lyntog er fullt mulig i Norge dersom myndighetene tilpasser det til landets behov og satser på gode traseer.

Les saken [03.09.2010]

Eirik Gjelsvik blir konsernsjef i BackeGruppen

Eirik Gjelsvik (43) er utnevnt til konsernsjef i BackeGruppen etter Peder B. Backe, som døde mandag 30. august etter kort tids sykdom. Trond Wennberg og Eivind Reiten blir styreleder i henholdsvis AS Backe og Backe Entreprenør Holding AS.

Les saken [02.09.2010]

Boliger i massivtre på Rena

Seks boliger i massivtre er klar for bruk på Rena. Boligene er bygget for forsvarets ansatte og skal være med å utvikle massivtresatsingen i Norge fremover.

Les saken [02.09.2010]

Ny milepæl i nybyggplanene til UIS

Prekvalifiseringen til arkitektkonkurransen for nytt formidlingsbygg for Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger, er nå lyst ut.

Les saken [02.09.2010]

Statens vegvesen frifunnet

Statens vegvesen slipper å betale et tilleggskrav fra Veidekke på 14 millioner kroner for en fusjonskontrakt i Harstad.

Les saken [02.09.2010]

Kjøpesentra kan spare millioner

Enova gir 6,9 millioner kroner i støtte til omfattende enøk-tiltak i Sektor EiendomsUtvikling AS.

Les saken [02.09.2010]

Bygg Reis Deg møter oppgangen

- Påmeldingene til Bygg Reis Deg-messen i oktober 2011 begynner nå å skyte fart. Alt tyder også på at den oppgangen vi nå aner i norsk byggenæring vil forsterke seg neste år, og da vil timingen for å være med på den store messen bli svært så god, sier adm. dir. Halvard Gavelstad til Byggeindustrien.

Les saken [02.09.2010]

Jarlsbergtunnelen har hull i begge ender

Onsdag 1. september kl. 18:20 smalt gjennomslagssalva i Jarlsbergtunnelen på Vestfoldbanen, og med det er en av prosjektets store milepæler oppnådd.

Les saken [02.09.2010]

Tunge løft på Vestbase

På Vestbase i Kristiansund er man i ferd med å bygge en helt ny type kai som på mange måter blir enestående i verden. Nå er ti store betongsiloer som blir en del av kaia, blitt løftet på plass av et spesialfartøy fra Ugland.

Les saken [02.09.2010]

Stillingsannonser (93)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (93)

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere