Bygg.no

Meny
Hva leter du etter?
Tips oss
Les Byggeindustrien digitalt
  • Bygg
  • Anlegg
  • Eiendom
  • Arkitekter
  • Rådgivere
  • Byggevarer
  • Øvrige Øvrige
    • Anleggsmaskiner
    • Betong
    • Bil
    • Bolig
    • Bygg Reis Deg
    • Byggedagene
    • Byggejus
    • Energi
    • HMS
    • Personalnytt
    • Produkter
    • Tre
    • Stål
    • Forbruker
    • Byggeprosjekter
  • A til Å
  • Byggedagene
  • Bygg Reis Deg
  • Hage
  • Byggenæringens kalenderByggenæringens kalender
  • Meld deg på vårt nyhetsbrev
  • Nyheter på din side
  • Tips til redaksjonen
  • Kontakt oss

Besøksadresse
Stensberggaten 27
0170 Oslo

Postadresse
Postboks 6831, St. Olavs plass
0130 Oslo

Telefon
+47 23 70 95 00

Les Byggeindustrien digitalt
  • Anleggsmaskiner
  • Betong
  • Bil
  • Bolig
  • Bygg Reis Deg
  • Byggedagene
  • Byggejus
  • Energi
  • HMS
  • Personalnytt
  • Produkter
  • Tre
  • Stål
  • Forbruker
  • Byggeprosjekter
Les siste digitalutgave Les Byggeindustrien digitalt
Mest lest Ledigestillinger Bygge-prosjekter

Ikea Forus

‹ ›

Publisert: 14.05.2012 12:45. Sist endret: 27.11.2013 18:49.

Publisert: 14.05.2012 12:45. Sist endret: 27.11.2013 18:49.

  • Valle View

  • Ensjø Torg

  • Strandvegen Hage

  • Elias Smiths Plass

Nettleder

Nå skal det bli nye baner

Les også:

  • Utnytt muligheten!
  • Boligprisene fortsetter rett oppover
  • Viktig dag for næringens fremtid
  • Koronaen utfordrer
  • Økt ansvar på kommunene
Flere ledere

Siste gjestekommentarer

Kari Sandberg

«Entreprenørene vil ha strengere miljøkrav»
Les mer

Les også:

  • Kunstig intelligens kan effektivisere arbeidet i byggebransjen - også ute på byggeplassen
    Bjørn Røsten
  • Bygningsanatomi og endringsdyktighet
    Jan Eldegard Hjelle
  • Innlegg: For en grønn omstilling i byggenæringen må alle med
    Ann-Kristin Ytreberg
  • Byggenæringen trenger kompetanse om eksisterende bygningers anatomi som grunnlag for ombygging og god bygningsforvaltning
    Svein Bjørberg
  • Å skifte vinduer er effektiv energi- og klimapolitikk
    Hilde Widerøe Wibe
Flere gjestekommentarer

Siste nyheter

  • Peab fortsatt i dialog om ny lufthavn i Mo i Rana
  • Sykefraværet falt i fjerde kvartal
  • HENT bygger for Entra i Trondheim
  • Frp jubler over at Nye Veier skal bygge Ringeriksbanen
  • Arbeiderpartiet og SV kritiske til at Nye Veier skal bygge Ringeriksbanen: - Utsettes med flere år
  • Nå skal det bli nye baner
  • Klimamelding møter isfront
  • BNL anbefaler rødt nivå på byggeplasser i kommuner med strenge smitteverntiltak
  • Innlegg: Oslo kommune med nye smitteregler for byggeplasser
  • Nye Veier skal bygge Ringeriksbanen
Gå til arkiv

Byggeprosjekter

Valle View

Flere prosjekter

  • Ensjø Torg
  • Strandvegen Hage
  • Elias Smiths Plass
  • Ladebyhagen bt 4
  • Volmax Ringsaker
  • Elvebredden Park
  • Storgaten Terrasse
  • Håmyra bustadfelt
  • Strinda Hageby bt 5-6
  • Jessheimbadet
  • TROX Auranor
  • Mosenteret og Sentrum Terrasse
  • Stjørdal helsehus
  • Oppdal Innovasjonssenter
Flere prosjekter

Siste kontrakter

HENT bygger for Entra i Trondheim

Flere kontrakter

  • Disse skal utrede fremtidens fergeterminalstruktur i Oslo
  • Spordrift oppgraderer og renoverer på Nordlandsbanen
  • Peab bygger sykkelvei i Trondheim
  • Jørgen Holmefjord AS har vunnet to nye tunnelkontrakter
  • Betonmast bygger ny friidrettsarena i Göteborg
  • AF bygger Os skole og idrettsarena
Flere kontrakter

Bildekaruseller

  • Her bygger de verdens første 3D-printede skole

  • Grunnstein er lagt for Ravinen i Fjerdingby

  • Lan Marie Berg sprengte den første salven på Prosjekt Ny vannforsyning Oslo

Vis flere bildekaruseller

Byggenæringens kalender

Dato Aktivitet
31.08 Byggedagene 2021
08.09 Vi Bygger Bergen 2022
Vis flere arrangementer

Siste fra Bygg-TV

  • Markerte anleggsstart for ny vannforsyning Oslo

  • Skanska med 110-års medlemskap i NHO

  • Erna Solberg kjører elektrisk tippbil

Vis flere videoer

Tips oss

facebook twitter linkedin mail print

Ikea Forus
 

Sted: Forus, Stavanger

Prosjekttype/bruk: Rehab, påbygg

Entreprisekostnad eks mva: 57 millioner kroner

Bruttoareal: 22.000 kvm

Byggherre: Ikea Eiendom Holding

Totalentreprenør: Backe Bygg

Arkitekt: Bygg Kon

Rådgivere: RIB: Bygg Kon - RIV: Oras - RIE: HS Vagle - RIBr: Norconsult

Underentreprenører/leverandører: Oppmåling: Rambøll - Riving og betongsaging: Sørvest Betongsaging - Grunnarbeider: T. Stangeland Maskin - Peling: Seabrokers Entreprenør Service - Betongarbeider: Vasshus Entreprenør - Betongelementer: Spenncon - Montering av elementer: SMS Elementmontering - Stålkonstruksjoner og trapper: SL Mekaniske - Taktekking: Protan Bygg & Tak - Glass- og aluminiumsarbeider: Time Aluminium - Tømrer: Stavanger Bygg - Maler og gulvlegger: Vatland & Sønn - Rørlegger, VVS og ventilasjon: Oras - Elektro: HS Vagle - Branntetting: Lilleland - Porter: Portteknikk - Kopiering: Allkopi - Avfallshåndtering: Amdal Container Utleie - Maskinutleie: Cramo - Byggvask/rent bygg: Vaida Renhold

Ikea Forus er oppgradert med utvidet restaurant, med løsninger mer i tråd med Ikeas konsept og med nye tekniske anlegg og bygget ut fra 14.500 til 22.100 kvm.

Oppgraderingen og utvidelsen er tegnet og prosjektert av Bygg Kon AS og utført i totalentreprise av Backe Bygg AS. Ikea utfører også en del av arbeidene selv. Prosjektleder Rune Herdlevær i Backe Bygg AS forteller at hele den eksisterende delen av bygget i større eller mindre grad er rehabilitert. Backe Byggs entreprisekostnad er 57 millioner kroner eks mva. Tiltakshaver er Ikea Eiendom Holding AS. Byggearbeidene startet i september i fjor og ble fullført i april i år. 14. juni er det offisiell åpning av det oppgraderte og utvidete varehuset. Bygget har vært i full drift i hele byggeperioden.

Større sortiment
Varehussjef Hans Inge Skadberg ved Ikea Forus forteller at det oppgraderte bygget er mye nærmere Ikeas grunnkonsept enn det gamle bygget var.

– Med en utvidelse på 7.600 kvadratmeter og høyere himlingshøyde får vi nå presentert en større del av Ikeas sortiment på en bedre måte. Vi har for eksempel doblet antall komplette interiørutstillinger. Vi har også fått en bedre intern layout i varehuset. Restauranten er utvidet med 100 nye sitteplasser og ny leketøysavdeling for barn. Med et nytt inngangsparti i gult og et blått bygg får vi et mer up to date varehus. Oppgraderingen skjer slik at vi kan ta vare på våre lojale kunder på en best mulig måte inntil vi får ført opp et nytt varehus. Vi håper at våre faste kunder liker oppgraderingen og at nye kunder kommer til. Oppgraderingen fører også til at vi ansetter noen flere medarbeidere.

Betongelementer og stål
Tomten sentralt på Forus har myrgrunn. Den nye bygningsdelen står på et dekke som hviler på 35 peler med snittlengde på 15 meter. Det er lagt radonduk under den nye delen av varehuset.

Det utvidete bygget har en tilnærmet rektangulær form. Utbyggingen er tilpasset den eksisterende bygningskroppen. Bærende konstruksjon i den nye delen er betongelementer i form av søyler og hulldekker og ståldragere. Taket består av stålplater med 30 cm isolasjon og folietekking. Fasadene består av sandwichelementer med 20 cm isolasjon. Ved hovedinngangen er det klimavegger. Gulvflisene i den eksisterende delen av varehuset er fjernet og betonggulvet som lå under er slipt med diamantslipemaskin. Hele varehuset har universell utforming.

Det ble praktisert rent bygg under oppgraderingen. Bygget fikk en midlertidig byggelagstekking for å unngå fukt i konstruksjonen. Siden bærekonstruksjonen består av elementer var byggetiden kort. Rune Herdlevær forteller at det har vært fokus på sortering av byggavfall fra dag 1.

– Vi endte på en sorteringsgrad på 93 prosent. Det er meget bra for et rehabiliteringsprosjekt. Vi fikk plass til en stor miljøstasjon av Ikea og har sortert i 14 fraksjoner.

Tekniske anlegg oppgradert
Varehuset har fått vannbåren oppvarming basert på fjernvarme og elektrisitet. Ventilasjonsanleggene er oppgradert og er nå balanserte og har varmegjenvinning. Bygget har fått webbasert SD-anlegg. Brannsikringen er videreutviklet med nytt brannalarmanlegg, nye ledelys og fullsprinkling. Varehuset har også fått mer energivennlig belysning.

Full drift
Prosjektutvikler Pål Walberg i Ikea sier at et viktig grep ved varehuset på Forus var å få opp et nytt inngangsparti som er i samsvar med Ikeas profil.

– Inngangspartiet er gult mens resten av bygget skal males blått. Den største utfordringen i prosjektet var å bygge om et varehus i full drift. Vi skulle ha god kundeflyt inn og ut av bygget og god flyt internt, samt god vareflyt. Dette løste vi ved å la arbeidet skje i faser der varehuset ble fornyet del for del.

Rune Herdlevær bekrefter at den største utfordringen lå i at varehuset skulle være i full drift.

– Det stilte store krav til planlegging og til HMS og logistikk på byggeplassen. I snitt har det vært mellom 50 og 60 bygningsarbeidere med på prosjektet. Arbeidene er utført uten fraværsskader. Vi tar med oss nyttig erfaring fra logistikken i dette prosjektet og fra å ta hensyn til kunder og ansatte i varehuset. Vi har også lært mye av Ikeas tangegang om planlegging og gjennomføring av byggeprosjekter.

Tekst og foto: Ole Harald Dale

Nøkkelord:

Prosjekter, Bildekarusell
 

Nye Veier
skal bygge Ringeriksbanen

 

Frp jubler over at Nye Veier skal bygge Ringeriks-banen

 

Ap og SV kritiske:
- Utsettes med flere år

 

Peab fortsatt i dialog om ny lufthavn i Mo i Rana

 

GK fikk rekordkontrakt på Regjeringskvartalet

 

HENT bygger for Entra i Trondheim

Annonsørinnhold
 

Se skrekkbilder fra tak som ikke får regelmessig tilsyn

Annonsørinnhold
 

Disse hundene sparer liv og penger


Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet © Byggeindustrien

Bygg.no
  • Besøksadresse

    Stensberggaten 27,
    0170 Oslo

    Postadresse

    Postboks 6831, St. Olavs plass
    0130 Oslo

    Telefon

    +47 23 70 95 00.
  • Sjefredaktør

    Arve Brekkhus
  • Nyhetsredaktør

    Frode Aga
  • Redaksjonssjef nett

    Christian Aarhus
  • Salgssjef

    Kirsten B. Thorkildsen
  • Annonsesalg nett

    Geir Larsen

Tips til redaksjonenredaksjonen@bygg.no

Byggeindustrien arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk

Om informasjonskapsler (cookies)

Vilkår for bruk av videoinnhold

Fagpressen