Faveos avdeling i Oslo har siste året undertegnet flere nye rammeavtaler, og har nå avtaler med sentrale aktører som blant annet Forsvarsbygg, Statsbygg, Kollektivtransportproduksjon AS, Statnett og Jernbaneverket. I tillegg er engasjementet for andre aktører styrket og utvidet, som for blant annet Statens vegvesen, Bymiljøetaten i Oslo kommune, Undervisningsbygg, Entra, Avantor, Høeg Eiendom.
– Dette gjør at fremtiden ser lys ut, ikke minst fordi vår virksomhet ofte er en god indikator på kommende aktivitet, sier regiondirektør i Faveo, Knut Jonny Johansen.
Faveo mener den økte etterspørselen både kan tilskrives økt aktivitet i bransjen, og økt fokus på riktig kompetanse. Dette har ført til stor etterspørsel, spesielt i bygg- og anleggsbransjen, og det kan være en utfordring for byggherrer å få tak i den nødvendige kompetansen i større prosjekter.
– Vi har brukt en god del innleide i større prosjekter, i tillegg til våre 73 ansatte i Oslo. Spesielt har vi merket økt etterspørsel i samferdselssektoren, hvor Faveo har flere rammeavtaler, blant annet med Jernbaneverket og KTP. På slutten av året har vi også opplevd betydelig økning i etterspørselen innen byggsektoren, sier Johansen.
– Vi ser også at markedet for prosjektledelse er i endring. Dette manifesteres i økt interesse for spisskompetanse innen prosjektstyring, f.eks. økonomi- og risikostyring. Det er også økt interesse for spesialister til miljøstyring. I tillegg ser vi en tendens til at mange prosjekteiere ønsker å engasjere bredere og mer sammensatte team til større prosjekter, utdyper han.
Ved utbyggingen av f.eks. Lambertseterbanen har Faveo ansvaret for prosjektledelse og byggeledelse gjennom et sammensatt team, som arbeider tett sammen med Kollektivtransportproduksjon AS som oppdragsgiver for å realisere prosjektet innenfor avtalte rammer. Tilsvarende samling av ansvar og oppgaver etterspørres nå i økende grad fra mange oppdragsgivere, både private og offentlige.