Bygg.no

Meny
Hva leter du etter?
Tips oss
Les Byggeindustrien digitalt
  • Bygg
  • Anlegg
  • Eiendom
  • Arkitekter
  • Rådgivere
  • Byggevarer
  • Øvrige Øvrige
    • Anleggsmaskiner
    • Betong
    • Bil
    • Bolig
    • Bygg Reis Deg
    • Byggedagene
    • Byggejus
    • Energi
    • HMS
    • Personalnytt
    • Produkter
    • Tre
    • Stål
    • Forbruker
    • Byggeprosjekter
  • A til Å
  • Byggedagene
  • Bygg Reis Deg
  • Hage
  • Byggenæringens kalenderByggenæringens kalender
  • Meld deg på vårt nyhetsbrev
  • Nyheter på din side
  • Tips til redaksjonen
  • Kontakt oss

Besøksadresse
Stensberggaten 27
0170 Oslo

Postadresse
Postboks 6831, St. Olavs plass
0130 Oslo

Telefon
+47 23 70 95 00

Les Byggeindustrien digitalt
  • Anleggsmaskiner
  • Betong
  • Bil
  • Bolig
  • Bygg Reis Deg
  • Byggedagene
  • Byggejus
  • Energi
  • HMS
  • Personalnytt
  • Produkter
  • Tre
  • Stål
  • Forbruker
  • Byggeprosjekter
Les siste digitalutgave Les Byggeindustrien digitalt
Mest lest Ledigestillinger Bygge-prosjekter

BNL vil bruke tid på regjeringens bemanningsforslag - Fellesforbundet kritiske

Administrerende direktør Jon Sandnes i Byggenæringens landsforening. Arkivfoto.

Publisert: 30.06.2017 13:24. Sist endret: 30.06.2017 16:16.

Byggenæringens landsforening (BNL) trenger tid på å fordøye regjeringens forslag til lovendringer for innleie fra bemanningsforetak, mens Fellesforbundet er kritiske til flere punkter. NHO-service slår på sin side fast at dette ikke er noen gavepakke til bemanningsbransjen.

  • Oljefondet la på seg over 380 milliarder i første kvartal

  • SINTEF: BAE-næringen trenger felles satsing på digitalisering

  • Fjerner utbygging fra ny Skøyen-plan

  • Bibliotekbrann koster Larvik dyrt etter forsikringssak

Nettleder

Flere konkurser i byggenæringen - et varig skifte?

Les også:

  • Aktivitetsnivået i byggenæringen kan holde seg høyt frem til 2030
  • Viktig utvikling i royalsaken
  • Klimasatsingen skyter fart i anleggssektoren
  • Vil bli et koronavalg
  • Fortsatt stor diskusjon rundt det som vil bli Norges største byggeprosjekt
Flere ledere

Siste gjestekommentarer

Trond Ramsøskar

«Kortreiste kontorarbeidsplasser må inn i boligutviklingen»
Les mer

Les også:

  • Ikke hopp bukk over konkurranseloven!
    Lars Sørgard
  • Hvordan sikre mer effektiv jernbaneutbygging?
    Petter Eiken og Anne Marstein
  • Innlegg: Bevistilgang i entreprisesaker
    Harald Holmstad og Martin Aspaas
  • Vi sparer penger og miljø ved å ta vare på det vi har
    Bjørn Laksforsmo
  • En ny standard for fremtidens sykehjem?
    Trond Ramsøskar
Flere gjestekommentarer

Siste nyheter

  • Oljefondet la på seg over 380 milliarder i første kvartal
  • SINTEF: BAE-næringen trenger felles satsing på digitalisering
  • Fjerner utbygging fra ny Skøyen-plan
  • Bibliotekbrann koster Larvik dyrt etter forsikringssak
  • COWI og Skanska går inn i bærekraftssenteret i Trondheim
  • Startet med litt verktøy og en sliten servicebil - nå omsetter de to kompisene for 200 millioner
  • Startet AEKO Entreprenør for å sikre egen fremdrift – nå har de fått sin største jobb av eksterne
  • Høyre vil ha raskere etablering av ny industri
  • Flere Viken-kommuner ber om lettelser i de regionale tiltakene
  • Undersøkelse: Pandemien har økt nordmenns lyst til å ta etterutdanning
Gå til arkiv

Byggeprosjekter

Millskvartalet

Flere prosjekter

  • Waldemars Tårn
  • Trævarefabrikken
  • Sandsliåsen
  • Billingstad Panorama
  • Øvre Utstillingsplass Ålesund
  • Årneskvartalet
  • ZEB-laboratoriet
  • Hovedbygget ved Norges Handelshøyskole
  • ASKO Oslofjord
  • Rud svømmehall
  • Kyllingfabrikk Norsk Kylling
  • Fantoftparken
  • Risvollan helse- og velferdssenter
  • Fløyveien 14
Flere prosjekter

Siste kontrakter

Stjern bygger omsorgsboliger i Stjørdal

Flere kontrakter

  • Mesta skal drifte 30.000 veilys på riksvegene i Stor-Oslo
  • Hallmaker bygger Bunnprisbutikk på Bogøy
  • Hæhre skal bygge ny Skjøiten bru i Hemsedal
  • NRC fikk kontrakt på Fornebubanen
  • Skal utføre nye bølgemålingar i Bjørnafjorden
  • Skanska og Base fortsetter sammen i Stavanger
Flere kontrakter

Bildekaruseller

  • Hæhre skal bygge ny Skjøiten bru i Hemsedal

  • Heftig limtremontasje på Romsdalsgondolen

  • Her bygges rekordtunnelen som skal knytte Skandinavia til Kontinental-Europa

Vis flere bildekaruseller

Byggenæringens kalender

Dato Aktivitet
31.08 Byggedagene 2021
08.09 Vi Bygger Bergen 2022
Vis flere arrangementer

Siste fra Bygg-TV

  • Markerte anleggsstart for ny vannforsyning Oslo

  • Skanska med 110-års medlemskap i NHO

  • Erna Solberg kjører elektrisk tippbil

Vis flere videoer

Tips oss

facebook twitter linkedin mail print

email authorFrode Aga

Torsdag la arbeidsminister Anniken Hauglie (H) frem høringsnotatet for endringer i arbeidsmiljøloven om fast ansettelse, midlertidig ansettelse og innleie fra bemanningsforetak.

Les også: Hauglie vil ha maksgrense på vikarbruk

Hauglie ønsker blant annet en maksgrense på bruk av vikarer i bygg og anlegg. Bemanningsbyråene skal også få egen hjemmel for midlertidige ansettelser.

– Jeg ser at arbeidsministeren kommer med flere forslag, og at hun kvitterer ut noe av det vi har pekt på. Men det legges også frem noen nye forslag som vi vil bruke tiden frem til høringsfristen på å forankre i BNL og i NHO-systemet. Vi må finne gode løsninger for byggenæringen, sier administrerende direktør Jon Sandnes i BNL til Byggeindustrien.

Like vilkår

BNL har i lang tid tatt opp problemstillingen med innleie i byggenæringen. Fellesskapet i NHO brukte vinteren på å jobbe frem en skisse for myndighetene, og forslagene ble lagt frem for statsråden i vår.

– Vi ønsker at de innleide utover rene vikariater skal ha de samme ansettelsesvilkår som våre ansatte. Det er avgjørende å komme frem til løsninger som gjør at bedriftene kan operere med mest mulig like vilkår, legger han til.

- Ingen gavepakke til bemanningsbransjen

NHO Service, som organiserer en rekke bemanningsbyrå i Norge, sier de er opptatt av et seriøst og regulert arbeidsliv og at de på en konstruktiv måte vil å gå i dialog om forslagene.

Men samtidig uttrykker de bekymring for noen av forslagene til regjeringen.

- Vi er bekymret for at en kvote for innleie vil kunne bli svært krevende å håndtere for både innleier og utleier, sier administrerende direktør Anne-Cecilie Kaltenborn i NHO Service i en pressemelding.

- NHO Service erkjenner at det er utfordringer knyttet til innleie innen bygg og anlegg. I fellesskap med resten av NHO har vi kommet med konstruktive løsningsforslag hvor det skilles mellom kontrakter for dem som leies inn til å dekke kundens midlertidige behov og dem som leies inn til å dekke et fast behov. Regjeringens forslag om å åpne for midlertidige ansettelser for dem som leies ut som vikarer harmonerer med dette tankesettet. Dessverre begrenses regjeringens forslag til å bare gjelde når personell leies ut til vikariater. Vi mener at det virker urimelig å ikke likestille vikariater og andre midlertidige stillinger som er lovlig etter arbeidsmiljøloven. Det vil være vanskelig å skille disse grunnlagene fra hverandre og dette vil kunne skape mye uklarhet, utdyper Kaltenborn.

Hun peker videre på at ansvaret for kvotebegrensningene foreslås lagt på innleier. 

Adm dir Anne-Cecilie Kaltenborn i NHO Service
 

Anne-Cecilie Kaltenborn

- Hvilken effekt dette vil kunne ha er noe uklart. Dette beror blant annet på kvotenes størrelse, bedriftens størrelse, om kvoten skal gjelde på et hvert ansettelsestidspunkt eller om man snakker om et gjennomsnitt gjennom året, om kvoten skal gjelde for ett enkelt yrkesområde og om kvoten gjelder all innleie eller bare den innleie som dekker et fast behov etter unntaksregelen. Vi frykter at en kvote vil være vanskelig å håndtere praktisk og at den særlig vil virke begrensende på de seriøse aktørene, sier Kaltenborn.

- Vi stiller oss positive til at Regjeringen har søkt å tydeliggjøre hva som ligger i kravet til fast ansettelse, avslutter hun.

Fellesforbundet kritiske

Steinar Krogstad
 

Nestleder i Fellesforbundet, Steinar Krogstad. Akrivfoto.

Nestleder Steinar Krogstad i Fellesforbundet mener det er bra at regjeringen tar tak i det han beskriver som en uheldig utvikling i bemanningsbransjen med stort omfang av ulovlig innleie, men er likevel kritisk til det som er kommet på bordet.

– Tiltakene er altfor svake og de vil i alt for liten grad løse problemene, mener Krogstad.

Les også: LO kritisk til Hauglies vikarforslag

Han er blant annet skuffet over at departementet avviser Fellesforbundets ønsker om et forbud mot innleie fra bemanningsselskap når viktige samfunnshensyn tilsier det.

– Vi er svært skuffet over at regjeringen ikke nevner med et ord det som er ett av våre viktigste forslag, nemlig at innleie fra bemanningsselskap utover å dekke opp for vikariater og lignende bare kan skje dersom innleie er hjemlet i landsomfattende tariffavtale. En slik bestemmelse ville ha styrket det organiserte arbeidslivet, og sikret at innleie holdes på et forsvarlig nivå, mener Krogstad.

Kritisk til kvoteforslag

Regjeringen foreslår at innleie fra bemanningsselskap utover å dekke opp for vikariater, skal avgrenses til en kvote.

Dette forslaget blir heller ikke godt mottatt i Fellesforbundet.

– Vi frykter at dette lett kan føre til omgåelser, og særlig i den uorganiserte delen av arbeidsmarkedet, for eksempel i byggebransjen der det er flere bedrifter innenfor samme virksomhet. I stedet for kvote mener vi at det vil være mye mer riktig å regulere dette gjennom landsdekkende tariffavtale. Det vil styrke det organiserte arbeidslivet og på en langt bedre måte dekke den enkelte bedrift sitt behov, mener Krogstad.

Fellesforbundet er også kraftig motstandere av forslaget om å endre arbeidsmiljøloven slik at ansatte i bemanningsselskaper skal kunne ansettes midlertidig når de blir utleid for å dekke opp vikariater.

Ros

Men noe ros får regjeringen fra Fellesforbundet.

– Det er bra at departementet vil gi fast ansettelse et innhold i arbeidsmiljøloven, og på den måten sikre forutsigbarhet for arbeidstakerne for arbeid. Vi vil studere forslaget nøye, blant annet ut fra behovet for at en ny bestemmelse får et reelt innhold, og ikke bare blir en papirbestemmelse, avslutter Steinar Krogstad.

Nøkkelord:

Bemanning, Bygg, Anlegg
 

Startet med litt verktøy og en sliten servicebil
- nå omsetter de to kompisene for 200 millioner

 

Fjerner utbygging fra ny Skøyen-plan

 

Entreprenørene skal ikke lenger betale moms på omtvistede krav

 

Startet AEKO Entreprenør for å sikre egen fremdrift – nå har de fått sin største jobb av eksterne

Annonsørinnhold
 

Vær forberedt når boligmarkedet våkner igjen.
Bestill gratis magasin om eiendoms-utvikling!

Annonsørinnhold
 

COWI-
kampanje om det grønne skiftet vant pris


Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet © Byggeindustrien

Bygg.no
  • Besøksadresse

    Stensberggaten 27,
    0170 Oslo

    Postadresse

    Postboks 6831, St. Olavs plass
    0130 Oslo

    Telefon

    +47 23 70 95 00.
  • Sjefredaktør

    Arve Brekkhus
  • Nyhetsredaktør

    Frode Aga
  • Redaksjonssjef nett

    Christian Aarhus
  • Salgssjef

    Kirsten B. Thorkildsen
  • Annonsesalg nett

    Geir Larsen

Tips til redaksjonenredaksjonen@bygg.no

Byggeindustrien arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk

Om informasjonskapsler (cookies)

Vilkår for bruk av videoinnhold

Fagpressen