Det er tre kandidater til prisen Årets Anlegg og fem kandidater til prisen Årets Bygg.
I kategorien Anlegg er følgende tre prosjekter nominert:
* E6 Frya-Sjoa
Prosjektet er delt opp i to parseller. Byggherre: Statens vegvesen.
Parsell: Vinstra-Sjoa: Hovedentreprenør: Arbeidsfelleskapet Implenia Aurstad ANS - Prosjektering: ÅF Engineering.
Parsell: Frya-Vinstra: Hovedentreprenør: AF Anlegg - Prosjektering: Multiconsult - Underprosjekterende konstruksjoner: Johs Holt.
Her kan du lese Byggeindustriens prosjektomtale av E6 Frya-Sjoa
* Gaularfjellet - Utsikten
Byggherre: Statens vegvesen, Turistvegseksjonen - Generalentreprenør: Veidekke Entreprenør, Distrikt Sogn og Fjordane - Arkitekt: code: arkitektur - RIB: B-consult v. Steinar Bjercke - RIB: DIFK v. Florian Kosche - RIE: Kaare Skallerud/ÅF consult - RIV: Sweco.
Her kan du lese Byggeindustriens prosjektomtale av Gaularfjellet - Utsikten
* Nedre Røssåga kraftverk
Byggherre: Statkraft Energi - Entreprenør: Leonhard Nilsen & Sønner - Rådgiver: Norconsult.
Her kan du lese mer om Nedre Røssåga-prosjektet
I kategorien Bygg har juryen nominert fem prosjekter:
* Moholt 50I50
Byggherre: Studentsamskipnaden i Trondheim - Totalentreprenør: Veidekke Entreprenør - Arkitekt: MDH Arkitekter - Landskapsarkitekt: MASU Planning - Rådgivere: akustikk: Brekke Strand I byggeteknikk: Høyer Finseth l Konsulent massivtre: I-Tre I brannteknikk og bygningsfysikk: Rambøll I VVS: Sweco Norge I elektro: Vintervoll I geoteknikk og miljøgeologi: Multiconsult.
Her kan du lese Byggeindustriens prosjektomtale av Moholt 50|50
* Sentralen
Byggherre: Øvre Slottsgate 3 AS (Sparebankstiftelsen) - Hovedentreprenør byggfag: AF Byggfornyelse - Prosjektstyring: Fokus Rådgivning - Arkitekter: KIMA Arkitektur / Atelier Oslo - Rådgivere: RIB, RIE, RIBR: Norconsult l RIV: Asplan Viak l RibFy: Rambøll l RIA: Brekke og Strand Akustikk l ITB-koordinator: Erichsen & Horgen.
Her kan du lese Byggeindustriens prosjektomtale av Sentralen
* Oslo Skatehall
Byggherre: Kultur- og idrettsbygg Oslo KF - Totalentreprenør: Varden Entreprenør - Arkitekt: Dark Arkitekter - Landskapsarkitekt: Rambøll Norge - Rådgivere: Forprosjekt: DARK/Rambøll | Prosjekteringsledelse: Varden Entreprenør | RI Akustikk, RI Miljø: Rambøll Norge | RI Bygg og Geoteknikk: Bjørnstad Prosjektering | RI Elektro: Ing. Frank Wickstrøm/Sweco | RI VVS: Haaland Klima/ Eriksen & Jensen/ DeltaTek | RI Brann: Høyer Finseth | RI Bygningsfysikk: Hjellnes Consult | Spesialrådgiver skating: Studio Navid Navid.
Her kan du lese Byggeindustriens prosjektomtale av Oslo Skatehall
* Sundtkvartalet
Byggherre: Sundtkvartalet AS (Skanska Commercial Development 50 prosent og Entra Eiendom 50 prosent) - Totalentreprenør: Skanska Norge - Arkitekt: Dyrvik Arkitekter - Interiørarkitekt: Krohn arkitekter, Scenario interiørarkitekter (for Skanskas arealer) - LARK: Grindaker Landskapsarkitekter - Rådgivere : RIB, RIG, RIBfy: Skanska Teknikk l RIB prefab: Contiga l RIA: Brekke og Strand l RIBR, RIVr: Norconsult l RIV: Deltatek l RIVA: Hjellnes Consult l RIE: Heiberg og Tveter.
Her kan du lese Byggeindustriens prosjektomtale av Sundtkvartalet
* Flekkefjord kultursenter – Spira
Byggherre: Flekkefjord kommune – Prosjekt/byggeledelse: Arentz & Kjellesvig – Arkitekt: Helen & Hard -LARK: Asplan Viak - Entreprenør: 17 delentrepriser– Prosjekteringsleder Rådgivere: RIB/RIBr: Asplan Viak I Prosjekteringsleder/teknisk byggeledelse/RIE/RIV: Rambøll Norge I RIA: Norconsult I RIG/RIBfy: Multiconsult.
Vinnerne i de to kategoriene blir offentliggjort på Byggegallaen 29. mars, som en del av Byggedagene 2017 som går av stabelen på Radisson BLU Plaza Hotell i Oslo 29. og 30. mars.
Juryleder Arne Skjelle forteller at det var mange gode kandidater å velge blant.
– Vi har totalt vært gjennom flere hundre ulike prosjekter. Nå har vi brukt noen måneder til å komme frem til disse åtte kandidatene, som alle fortjener en plass i finaleheatet inn mot avgjørelsen som blir kjent 29. mars, sier Skjelle.
Han peker på at det har vært mange gode kandidater i begge kategorier og vil denne gang spesielt fremheve noen av anleggsprosjektene.
– Trenden med økt fokus på bærekraft og miljø er gjennomgående og fortsetter. Vi ser også at de gode prosjektene har vært dyktige på samhandling i gjennomføringsfasen. Skjelle legger til at bruken av digitale verktøy med 3D-modeller/BIM synes å være i sterk utvikling.
– Vi registrerer som positivt at HMS og seriøsitet gjennomgående har økende oppmerksomhet i prosjektene, men opplever samtidig at prosjektene erkjenner de utfordringer som dagens bygg- og anleggsvirksomhet gir for de som vil drive seriøst, fremholder Skjelle.
Nå skal han og resten av juryen bruke tiden frem mot Byggegallaen til å avgjøre hvilke to prosjekter som skal vinne den høythengende prisen.
Juryen består av:
Arne Skjelle (juryleder), BNL
Morten Lie, DiBK
Heidi Berg, Trimble
Bjørn Erik Selnes, Statens vegvesen
Harald Martin Gjøvaag, Selvaag Bolig
Kari Sandberg; EBA
Kjersti Folvik, NGBC
Arve Brekkhus, Byggeindustrien/bygg.no
Lene Eikefjord, Byggenæringens Mediesenter
Her finner du programmet for de to dagene. (Programmet vil oppdateres fortløpende.)
- Nøkkelord
- Byggedagene
- Bygg
- Anlegg
- Bildekarusell