52 prosent av privatistelevene ved privatskolen Sonans har ikke generell studiekompetanse, og elevene blir stadig eldre. De siste årene har antallet elever over 29 år økt med 15 prosent
– Vi merker stor pågang og får flere henvendelser fra dem som vil ha generell studiekompetanse. Det merkes at utdanning er enda viktigere enn tidligere for å få seg jobb, sier Marit Aamold Sundby, strategi- og markedsdirektør i Sonans utdanning til Klassekampen.
Utdanningskjeden har fått 9 prosent flere elever de to siste årene, og Aamold Sundby forteller at de foreløpige tallene tyder på at økningen blir enda større i år.
73 prosent av dem som begynte på videregående i 2010 hadde fullført skolegangen fem år senere, viser tall fra Statistisk sentralbyrå.