Bygg.no

Meny
Hva leter du etter?
Tips oss
Les Byggeindustrien digitalt
  • Bygg
  • Anlegg
  • Eiendom
  • Arkitekter
  • Rådgivere
  • Byggevarer
  • Øvrige Øvrige
    • Anleggsmaskiner
    • Betong
    • Bil
    • Bolig
    • Bygg Reis Deg
    • Byggedagene
    • Byggejus
    • Energi
    • HMS
    • Personalnytt
    • Produkter
    • Tre
    • Stål
    • Forbruker
    • Byggeprosjekter
  • A til Å
  • Byggedagene
  • Bygg Reis Deg
  • Hage
  • Byggenæringens kalenderByggenæringens kalender
  • Meld deg på vårt nyhetsbrev
  • Nyheter på din side
  • Tips til redaksjonen
  • Kontakt oss

Besøksadresse
Stensberggaten 27
0170 Oslo

Postadresse
Postboks 6831, St. Olavs plass
0130 Oslo

Telefon
+47 23 70 95 00

Les Byggeindustrien digitalt
  • Anleggsmaskiner
  • Betong
  • Bil
  • Bolig
  • Bygg Reis Deg
  • Byggedagene
  • Byggejus
  • Energi
  • HMS
  • Personalnytt
  • Produkter
  • Tre
  • Stål
  • Forbruker
  • Byggeprosjekter
Les siste digitalutgave Les Byggeindustrien digitalt
Mest lest Ledigestillinger Bygge-prosjekter

Smiths venner sitt dugnadsselskap var sentrale i planlagt 100-millionersprosjekt

Fjordteam og medlemmer i BKM Sandefjord ferdigstilte fem IEC-Hus på dugnad i Sandefjord. Fjordteam har også vært sentrale i et langt større utviklingsprosjekt i Sandefjord. Skjermdump fra boligannonse.

Publisert: 08.12.2015 15:33. Sist endret: 08.12.2015 15:40.

Dugnadsselskapet Fjordteam har vært sentrale i planleggingen av et stort boligprosjekt i Sandefjord. Tidligere i år ble Fjordteams del av prosjektet - 21 av 41 boliger - tatt over av Ra Utvikling Sandefjord AS. De har samme eiere og ledelse.

  • Fylkesvei i Bergen stengt ut uken

  • BNL: Strenge, men nødvendige tiltak for byggeplasser i Oslo

  • Førdepakken lyser ut Kletten gang- og sykkeltunnel

  • Oslo og noen kommuner med mye smitte får flere koronavaksiner

Nettleder

Viktig dag for næringens fremtid

Les også:

  • Koronaen utfordrer
  • Økt ansvar på kommunene
  • Fotballskandalen som må få konsekvenser
  • Kan bli enorme VA-utgifter for oss alle
  • En klar oppfordring til byggenæringen
Flere ledere

Siste gjestekommentarer

Kari Sandberg

«Entreprenørene vil ha strengere miljøkrav»
Les mer

Les også:

  • Kunstig intelligens kan effektivisere arbeidet i byggebransjen - også ute på byggeplassen
    Bjørn Røsten
  • Bygningsanatomi og endringsdyktighet
    Jan Eldegard Hjelle
  • Innlegg: For en grønn omstilling i byggenæringen må alle med
    Ann-Kristin Ytreberg
  • Byggenæringen trenger kompetanse om eksisterende bygningers anatomi som grunnlag for ombygging og god bygningsforvaltning
    Svein Bjørberg
  • Å skifte vinduer er effektiv energi- og klimapolitikk
    Hilde Widerøe Wibe
Flere gjestekommentarer

Siste nyheter

  • Fylkesvei i Bergen stengt ut uken
  • BNL: Strenge, men nødvendige tiltak for byggeplasser i Oslo
  • Førdepakken lyser ut Kletten gang- og sykkeltunnel
  • Oslo og noen kommuner med mye smitte får flere koronavaksiner
  • Nytt politihus i Bergen kan leies av private
  • Nedstenging i Oslo får store konsekvenser for byggevarehandelen - varehus taper en million i uken
  • Privatmarkedet sørget for milliardvekst for byggevarehandelen i 2020
  • Innlegg: Forsvarlig norgesrekord i veibygging?
  • Akershusgartneren blir en del av Green Landscaping Group
  • Neumann Bygg flytter fra Kaupanger til Sogndal
Gå til arkiv

Byggeprosjekter

Valle View

Flere prosjekter

  • Ensjø Torg
  • Strandvegen Hage
  • Elias Smiths Plass
  • Ladebyhagen bt 4
  • Volmax Ringsaker
  • Elvebredden Park
  • Storgaten Terrasse
  • Håmyra bustadfelt
  • Strinda Hageby bt 5-6
  • Jessheimbadet
  • TROX Auranor
  • Mosenteret og Sentrum Terrasse
  • Stjørdal helsehus
  • Oppdal Innovasjonssenter
Flere prosjekter

Siste kontrakter

Jørgen Holmefjord AS har vunnet to nye tunnelkontrakter

Flere kontrakter

  • Betonmast bygger ny friidrettsarena i Göteborg
  • AF bygger Os skole og idrettsarena
  • Peab bygger barne- og avlastningsboliger i Tromsø
  • Veidekke bygger ny legevakt i Arendal
  • HENT starter på milliardprosjektet Aker Tech House
  • COWI vant Hordfast-kontrakt
Flere kontrakter

Bildekaruseller

  • Her bygger de verdens første 3D-printede skole

  • Grunnstein er lagt for Ravinen i Fjerdingby

  • Lan Marie Berg sprengte den første salven på Prosjekt Ny vannforsyning Oslo

Vis flere bildekaruseller

Byggenæringens kalender

Dato Aktivitet
31.08 Byggedagene 2021
08.09 Vi Bygger Bergen 2022
Vis flere arrangementer

Siste fra Bygg-TV

  • Markerte anleggsstart for ny vannforsyning Oslo

  • Skanska med 110-års medlemskap i NHO

  • Erna Solberg kjører elektrisk tippbil

Vis flere videoer

Tips oss

facebook twitter linkedin mail print

email authorFrode Aga

Dette er saken:

 

Før jul skrev Byggeindustrien om en rekke selskaper tilknyttet Brunstad Kristelige Menighet (BKM) - også kjent som Smiths venner - som tjener millioner på næringsoppdrag utført på dugnad.

  • Arbeidstilsynet valgte å gå til tilsyn mot ett av selskapene, Fjordteam, som har ferdigstilt og solgt eneboliger. Totalt utviklet og solgte de fem boliger i 2014. Det ga en omsetning på rundt 22,5 millioner, en økning på 863 prosent fra året før.

  • Arbeidstilsynet mener Smiths venner-selskapet Fjordteam, som har tjent millioner på virksomhet basert på dugnadsarbeid, må betale tarifflønn til arbeidere som jobber frivillig på allmenngjorte områder.

  • I årene mellom 2009 og 2014 hadde Fjordteam, som eies av BKM Sandefjord, en omsetning på nær 50 millioner kroner.

  • I den samme perioden hadde de lønnskostnader på beskjedne 71.000 kroner.

  • I 2014 hadde selskapet et årsresultat på over 2,6 millioner kroner og det ble tatt ut et utbytte på 1,45 millioner.

  • Ifølge opplysninger selskapet selv har gitt til Arbeidstilsynet, skal så mye som 90 prosent av virksomheten ha vært basert på frivillig arbeid.

For rundt ett år siden varslet PV Arkitekter AS, på vegne av det Smiths venner-eide dugnadsselskapet Fjordteam AS og USBL-selskapet Hunsrød Bolig AS, igangsetting av reguleringsarbeid for et område på rundt 20 mål på Hunsrødstubben i Sandefjord.

Hensikten med planarbeidet er å legge til rette for utbygging av rundt 41 boliger.

Smiths venner og Ra Utvikling Sandefjords del av prosjektet har, dersom det blir realisert, trolig en verdi på mellom 50 og 60 millioner kroner.

Totalen ligger trolig et sted mellom 100 og 110 millioner.

Fra Fjordteam til Ra Utvikling Sandefjord
Tidligere i år ble Fjordteams del av boligprosjektet, til sammen 21 boliger, tatt over av Ra Utvikling Sandefjord AS.

Dette selskapet ble ifølge proff.no stiftet i januar i 2015 og registrert i april. De har både samme eiere og samme ledelse som Fjordteam AS.

Paul Almås er daglig leder i begge selskapene, mens Kjell Kronstad er styreleder i Fjordteam og styremedlem i Ra Utvikling Sandefjord.

Fjordteam er eid av Brunstad Kristelige Menighet Sandefjord, mens Ra-selskapet, via mellomleddet Hjertås Holding, også er eid av den samme menigheten.

Arbeidstilsynet mener de driver ulovlig

Fjordteam har det siste året vært i myndighetenes søkelys fordi selskapet baserer stort sett hele virksomheten sin på dugnad.

Arbeidstilsynet mener de bryter både allmenngjøringsforskrift og arbeidsmiljøloven og at de må betale tarifflønn til personer som jobber frivillig på allmenngjorte områder som bygg og renhold.

Les også:
  • Arbeidstilsynet mener Smiths venner-selskap bryter loven med dugnadsarbeid
  • Smiths venner-selskap: - Dugnadsomfanget kan ikke vektlegges

Dersom konklusjonen til Arbeidstilsynet står seg, vil det stikke kjepper i hjulene for selskapet som til nå har gjort god butikk av boligbygging på dugnad. I fjor ferdigstilte de fem råbygg fra IEC-Hus på dugnad og solgte dem i det private markedet for rundt 20 millioner kroner.

Les også: IEC-Hus solgte syv hus til Smiths venner sitt dugnadsselskap

Årsomsetningen endte på rundt 22,5 millioner kroner, en vekst på hele 863 prosent fra året før. Resultatet var på over 2,6 millioner kroner. Lønnskostnadene i selskapet var på  42.000 kroner.

I årsberetningen for 2014 er det ingen ting som tyder på at dugnadsaktiviteten i Fjordteam skal trappes ned. Der står det tvert om at utsiktene for selskapet er svært gode. 

«I samsvar med regnskapsloven § 3-3 bekreftes det at forutsetningene for fortsatt drift er tilstede. Dette begrunnes med godt resultat og positiv egenkapital samt at utsiktene for 2015 ser oppløftende ut.»

Får ikke svar
Byggeindustrien har siden torsdag kveld forsøkt å få en kommentar fra Fjordteam- og Ra Utvikling Sandefjords ledelse.

Vi har stilt spørsmål om hvilken rolle dugnadsselskapet Fjordteam har hatt i prosjektet, om det er eller har vært planlagt bruk av dugnad i prosjektet og hvorfor det underveis i planarbeidet er opprettet et nytt selskap i regi av samme personer og eiere. Tirsdag ettermiddag kom svaret på e-post:

– Det er forretningsmessige vurderinger som ligger til grunn for at vi vil håndtere dette i et rendyrket eiendomselskap. Utover dette ønsker vi av prinsipp ikke kommentere detaljer hverken rundt denne eller andre interne beslutninger og vurderinger, skriver Paul Almås, som er daglig leder i begge selskapene.

Les også:
  • BNL: - Grenser krysses når dugnad blir forretningsstrategi

20 USBL-boliger

USBL-eide Hunsrød Bolig AS står for den andre delen av prosjektet med 20 boliger. De to partene i prosjektet samarbeider om planarbeidet, men hver part skal gjennomføre sin del av utbyggingen uavhengig av den andre utvikleren.

– Det ble anmodet at vi regulerte i samarbeid. I tillegg blir det lagt opp til noe samarbeid underveis, blant annet med en felles lekeplass som er plassert 50-50 i prosjektet. Utover det jobber vi hver for oss, sier Arvid Johannesen, som leder USBL og Hunsrød Bolig AS sin del av prosjektet.

Han opplyser at han tidlig i prosessen ble opplyst om Fjordteams planer om å starte et nytt aksjeselskap.

– Men hvorfor det er løst slik, vet vi ikke. Det er uansett de samme personene vi forholder oss til, sier Arvid Johannesen.

Ute på høring
Planene for Hunsrødstubben er nå ute på høring med høringsfrist 14. desember. Flere av naboene skal være svært kritiske til utbyggingen på grunn av frykt for økt trafikk i området og at dyrket mark og rekreasjonsområder forsvinner. Trolig vil reguleringprosessen fortsatt vare noen måneder.

– Nå skal vi sannsynligvis gjøre noen små forandringer for en vei i prosjektet, så det kan bli ytterligere en høring der naboene trekkes inn. Men i løpet av våren vil vi trolig være ferdige med reguleringsprosessen, sier byggesaksbehandler Dag Yttri i Sandefjord kommune.

Les også:
  • «Dugnadsselskapene» til Smiths venner har omsatt for nesten 120 millioner kroner

Nøkkelord:

 

BNL:
Strenge, men nødvendige tiltak for byggeplasser i Oslo

 

Nedstenging i
Oslo får store konsekvenser for byggevarehandelen
- varehus taper en million i uken

 

Privatmarkedet sørget
for milliardvekst for byggevarehandelen i 2020

 

Her bygger de verdens første 3D-printede skole

 

Oslo og noen kommuner med mye smitte får flere koronavaksiner

Annonsørinnhold
 

Se skrekkbilder fra tak som ikke får regelmessig tilsyn

Annonsørinnhold
 

Disse hundene sparer liv og penger


Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet © Byggeindustrien

Bygg.no
  • Besøksadresse

    Stensberggaten 27,
    0170 Oslo

    Postadresse

    Postboks 6831, St. Olavs plass
    0130 Oslo

    Telefon

    +47 23 70 95 00.
  • Sjefredaktør

    Arve Brekkhus
  • Nyhetsredaktør

    Frode Aga
  • Redaksjonssjef nett

    Christian Aarhus
  • Salgssjef

    Kirsten B. Thorkildsen
  • Annonsesalg nett

    Geir Larsen

Tips til redaksjonenredaksjonen@bygg.no

Byggeindustrien arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk

Om informasjonskapsler (cookies)

Vilkår for bruk av videoinnhold

Fagpressen