Bygg.no

Meny
Hva leter du etter?
Tips oss
Les Byggeindustrien digitalt
  • Bygg
  • Anlegg
  • Eiendom
  • Arkitekter
  • Rådgivere
  • Byggevarer
  • Øvrige Øvrige
    • Anleggsmaskiner
    • Betong
    • Bil
    • Bolig
    • Bygg Reis Deg
    • Byggedagene
    • Byggejus
    • Energi
    • HMS
    • Personalnytt
    • Produkter
    • Tre
    • Stål
    • Forbruker
    • Byggeprosjekter
  • A til Å
  • Byggedagene
  • Bygg Reis Deg
  • Hage
  • Byggenæringens kalenderByggenæringens kalender
  • Meld deg på vårt nyhetsbrev
  • Nyheter på din side
  • Tips til redaksjonen
  • Kontakt oss

Besøksadresse
Stensberggaten 27
0170 Oslo

Postadresse
Postboks 6831, St. Olavs plass
0130 Oslo

Telefon
+47 23 70 95 00

Les Byggeindustrien digitalt
  • Anleggsmaskiner
  • Betong
  • Bil
  • Bolig
  • Bygg Reis Deg
  • Byggedagene
  • Byggejus
  • Energi
  • HMS
  • Personalnytt
  • Produkter
  • Tre
  • Stål
  • Forbruker
  • Byggeprosjekter
Les siste digitalutgave Les Byggeindustrien digitalt
Mest lest Ledigestillinger Bygge-prosjekter

Handelshøyskolen i Trondheim

‹ ›

Publisert: 04.02.2014 13:16. Sist endret: 08.01.2018 13:26.

Publisert: 04.02.2014 13:16. Sist endret: 08.01.2018 13:26.

Oppgaven synes umulig. I løpet av 16 måneder skulle et komplisert nybygg på 17.000 kvadratmeter stå ferdig. Byggherren Rema Eiendom og leietaker Høgskolen i Sør-Trøndelag (HiST) holdt pusten, mens entreprenørselskapet HENT i Trondheim jobbet som besatt. Presis kl. 13.13 den 13. desember 2013 var det ferdige bygget klart til overlevering.

  • Valle View

  • Ensjø Torg

  • Strandvegen Hage

  • Elias Smiths Plass

Nettleder

Nå skal det bli nye baner

Les også:

  • Utnytt muligheten!
  • Boligprisene fortsetter rett oppover
  • Viktig dag for næringens fremtid
  • Koronaen utfordrer
  • Økt ansvar på kommunene
Flere ledere

Siste gjestekommentarer

Kari Sandberg

«Entreprenørene vil ha strengere miljøkrav»
Les mer

Les også:

  • Kunstig intelligens kan effektivisere arbeidet i byggebransjen - også ute på byggeplassen
    Bjørn Røsten
  • Bygningsanatomi og endringsdyktighet
    Jan Eldegard Hjelle
  • Innlegg: For en grønn omstilling i byggenæringen må alle med
    Ann-Kristin Ytreberg
  • Byggenæringen trenger kompetanse om eksisterende bygningers anatomi som grunnlag for ombygging og god bygningsforvaltning
    Svein Bjørberg
  • Å skifte vinduer er effektiv energi- og klimapolitikk
    Hilde Widerøe Wibe
Flere gjestekommentarer

Siste nyheter

  • Høie varsler endringer i nasjonale tiltak til uka
  • Åpnet kontor-laboratorium i Trondheim
  • Fem arkitekturprosjekter nominert til DOGAs hederspris
  • Igang Totalentreprenør bygger Paradis Brygge
  • Entreprenørene positive til ny banebyggherre
  • Sika lanserer nytt fugeskum
  • Stor interesse for bygg- og anleggsnæringens rolle i det grønne skiftet blant yngre entrepriseadvokater
  • Vestfold ønsker nedstenging etter smitteøkning
  • Vartdal Plast, Maxbo og Backe inngår EPS-samarbeid
  • BNL bekymret over forsinkelser for E16 Ringeriksbanen
Gå til arkiv

Byggeprosjekter

Valle View

Flere prosjekter

  • Ensjø Torg
  • Strandvegen Hage
  • Elias Smiths Plass
  • Ladebyhagen bt 4
  • Volmax Ringsaker
  • Elvebredden Park
  • Storgaten Terrasse
  • Håmyra bustadfelt
  • Strinda Hageby bt 5-6
  • Jessheimbadet
  • TROX Auranor
  • Mosenteret og Sentrum Terrasse
  • Stjørdal helsehus
  • Oppdal Innovasjonssenter
Flere prosjekter

Siste kontrakter

Igang Totalentreprenør bygger Paradis Brygge

Flere kontrakter

  • GK fikk rekordkontrakt på Regjeringskvartalet
  • HENT bygger for Entra i Trondheim
  • Disse skal utrede fremtidens fergeterminalstruktur i Oslo
  • Spordrift oppgraderer og renoverer på Nordlandsbanen
  • Peab bygger sykkelvei i Trondheim
  • Jørgen Holmefjord AS har vunnet to nye tunnelkontrakter
Flere kontrakter

Bildekaruseller

  • Åpnet kontor-laboratorium i Trondheim

  • Her bygger de verdens første 3D-printede skole

  • Grunnstein er lagt for Ravinen i Fjerdingby

Vis flere bildekaruseller

Byggenæringens kalender

Dato Aktivitet
31.08 Byggedagene 2021
08.09 Vi Bygger Bergen 2022
Vis flere arrangementer

Siste fra Bygg-TV

  • Markerte anleggsstart for ny vannforsyning Oslo

  • Skanska med 110-års medlemskap i NHO

  • Erna Solberg kjører elektrisk tippbil

Vis flere videoer

Tips oss

facebook twitter linkedin mail print

email authorArne Sellæg

Fakta
 

Sted: Trondheim

Prosjekttype: Skolebygg

Totalareal: 17.000 kvm

Byggherre: Rema Eiendom

Entreprenør: HENT

Totalkostnad: 355 millioner kroner

Arkitekt: Rambøll

Rådgivere: RIV, RIE, RIB, RIVA, Rienergi: Sweco l RIGeo, RIBr: Rambøll l RIAku: Cowi

Underentreprenører/leverandører: Riving, spunting, grunnarbeider: AF Decom l Oppmåling/stikking: Nidaros Oppmåling l Betong-
arbeider, klimavegger: HENT l Prefab. Råbygg: Spenncon l Taktekking: Icopal Tak l Ventilasjon og SD: Aas Ventilasjon l Rør: GK Rør l Elektro: Fjeldseth l Kjerneboring: JV Demolering l Utv. VA/ utomhus: Dovre Entreprenør l Porter: Hörmann l Vinduer: Lian l Innv. muring: Norheim Natursten l Fasade - Tavertin: Norheim Natursten l Fasade - glass/ alu: R. Daaland l Fasade - lev. conten: META l Fasade - Montering corten: HENT l Stillas: Pilot Utleie l Blikkenslager: Dahle Blikk l Innv. Tømrerarbeider: Østerås Bygg l Tynnavretting, flis og gulvbelegg: Brødrene Olsen Mur & Bygg l Smed: Øysand Stål l Innv. glass/ alu.dører: Ratdal l Ståldører: Roger Holm Prosjekt l Tre- og laminatdører: Nordic Dørfabrikk l Brannisolering og -maling: Roger Holm Prosjekt l Malerarbeider: Malerfirma Edvardsson l Branntetting: Kaefer l Kantine-
kjøkken: Metos l Te-kjøkken: GT. Strøm l Solavskjerming: Hunter Douglas l Systeminnredning: Moelven Nordia l Lås og beslag: KABA - Møller Undall l Akustikkvegger, spilepanel, innredninger: Otretek l Gulv p-kjeller: Flowcrete l Røykluker: Overlys l Kjøle/fryserom: Huurre l Spanskvegger: Laminathuset l Byggevarer: Byggmakker Proff l Betong: Norbetong l EPS/XPS: Sundolitt l Stålplatetak: Tata Steel

Hadde byggetid vært en olympisk øvelse, ville nok HENT kunne ha vært pallkandidat. Så raskt har det gått å få nybygget ferdig. Eivind Bustad, daglig leder i Rema Eiendom, som har vært byggherre, kan ikke få gitt nok ros for den innsatsen han mener HENT har stått for.

– Vi er eksepsjonelt godt fornøyd med det arbeidet HENT har utført, sier Bustad til Byggeindustrien.

31. desember 2013 gikk leiekontrakten ut for de tidligere lokalene på Moholt der handelshøyskolen holdt til fram til årsskiftet. Det var ingen muligheter for å få forlenget leieavtalen, og de vel tusen studentene kunne derfor i verste fall risikere å stå på bar bakke fra nyttår hvis ikke nybygget var på plass. Det slapp de selv om ikke hele nybygget stod ferdig ved overrekkelsen. En ny Remabutikk i første etasje skal åpnes 27. mars, og toppetasjen (5. etasje) vil også være ferdig i mars.

Campus Trondheim
Bakgrunnen for nybygget var en målsetting og et uttalt ønske fra ledelsen og styret både i HiST og ved NTNU, og med støtte fra Trondheim kommune, om å samle mest mulig av den store, akademiske aktiviteten i Trondheim i nærheten av NTNU-anlegget på Gløshaugen og St. Olavs Hospital på Øya. I 2011 gikk styret i HiST ut med en lokaliseringskonkurranse for et nybygg i dette området. Rema Eiendom eide fra før en Remabutikk bare et par hundre meter fra Gløshaugen. Rema hadde selv tenkt i samme baner, og hadde allerede innledet et samarbeid med HENT og Rambøll arkitekter med tanke på å finne gode forslag for et nytt næringsbygg på den gamle tomten på 3,8 mål. Resultatet ble at Rema gikk av med seieren på bakgrunn av sitt forslag.

Forurenset grunn
7. august kunne byggearbeidene endelig ta til. Det måtte graves åtte meter ned i undergrunnen i den nesten fire mål store tomten for å gi plass til to underjordiske etasjer. I november var tomten klar, og den første støpen kunne starte. Like på nyåret var grunnmur og grunnpilarer på plass slik at HENT kunne starte med råbygget. Etter bare fire måneders byggetid på en særs trang byggeplass omgitt av offentlige gater på tre kanter, var råbygget ferdig. Arbeidet med montering av klimavegger og taktekking kunne starte etterfulgt av innredningsarbeidet. Underleverandørene som hadde ansvaret for det aller meste av tekniske installasjoner og montasjer, fikk dermed bare et drøyt halvår på seg til å gjøre seg ferdig.

Fem etasjer
Nybygget består av fem etasjer over og to under bakken der Trondheim Parkering har ansvaret for parkeringsplassene. Første etasje består av hovedinngang med foajé og inngang til tre auditorier for henholdsvis 400, 280 og 150 personer. I første etasje kommer det også en Remabutikk med inngang fra gateplanet.

Andre etasje består av det store åpne rommet kalt «Vrimla» med bibliotek, samt kantine og kjøkken. I tredje etasje har administrasjonen og lærerne sine kontorer. Her finnes det også seks undervisningsrom, mens fjerde etasje består av kontorer og grupperom. Rundt hele det store åpne rommet, «Vrimla», som går helt opp til femte etasje, ligger det mindre og noen større grupperom tett i tett. I femte etasje som blir ferdigstilt i mars, skal det også være kontorer og undervisningsrom. Hele bygget har plass til 1.400 studenter. I dag er det 1.140 studenter og om lag 70 ansatte i nybygget.

Høyskolebygget har alt skapt debatt der det ligger særs sentralt i Elgeseter gate. Det er den spesielle fasaden som vekker både positive og negative reaksjoner. Hele fasaden er kledd med det som kalles cortenstål, 1-2 mm tynne stålplater levert av firmaet Meta i den vesle trønderbygda Ålen. Dette stålet har den egenskapen at det ruster i to år før rustprosessen er over. Etter den tid er hele fasaden vedlikeholdsfri.

– Vi ønsket oss en fasade som ville bli lagt merke til i bybildet, og som var lett å vedlikeholde og hurtig å montere. Derfor ble cortenstål valgt av oss, forteller Eivind Bustad.

Lydtett
Med Trondheims mest trafikkerte gate som nærmeste nabo, ble det satt strenge krav til lydisolasjon. Bygget er således utstyrt med doble yttervegger på henholdsvis 25 og 5 centimeter. Også innenfor bygget er det lagt stor vekt på mest mulig lydtetthet.

Bygget er klassifisert som B-hus og ikke som passivbygg, men tilfredsstiller likevel i stor grad kravene til passivhus. Bygget varmes opp med fjernvarme fra Statkrafts fjernvarmeanlegg på Heimdal, 8-9 km lenger sør, og fra to store varmepumper plassert på taket som utnytter varme fra ventilasjonssystemet.

Byggeprosessen
HENT som har vært ansvarlig for hele byggeprosessen, har selv stått for støp av kjelleretasjene, montering av klimaanlegg, vinduer, og de spesielle fasadeplatene. Råbygget er i sin helhet prefabrikkert betong fra Spenncon som har en egen fabrikk ikke så langt unna. Vinduene er levert av Lian Trevare i Hemne, mens elektrofirmaet Fjeldseth i Trondheim har hatt tatt seg av de elektriske installasjonene. Kontrakt på VVS-arbeidet har Aas Ventilasjon hatt sammen med GK Rør i Trondheim.

– Den store utfordringen for oss som hovedentreprenør har vært den særs korte byggetiden. Å bygge et så stort bygg på bare 16 måneder, er eksepsjonelt. Derfor har logistikk og samarbeid med underleverandørene vært ekstremt viktig, sier prosjektleder Tore Kvalen hos HENT til Byggeindustrien.

– Det var viktig for oss å bli ferdige i rett tid. Vi har hatt god kontakt med alle aktører, og vi mener vi har klart å gjøre de riktige prioriteringene underveis i byggeprosessen. Det mener vi er årsaken til at vi hadde bygget ferdig før fristens utløp. Vi har også klart oss uten alvorlige personskader, sier han.

Solgt på kort tid
Rema Eiendom ble ingen langvarig eier av nybygget. Allerede 20. desember, bare en uke etter overleveringen, ble bygget solgt til KLP for 452 millioner kroner, mens bygget eksklusive tomt kom seg på 355 millioner. KLP eier også Enovabygget på andre siden av Elgsetergaten.

Nøkkelord:

Prosjekter
 

Entreprenørene positive til ny banebyggherre

 

Nye Veier
skal bygge Ringeriks-banen

 

Åpnet kontor-laboratorium i Trondheim

 

Høie varsler endringer i nasjonale tiltak til uka

 

Vil bistå med jernbanekompetanse
- dette sier Bane NOR og Nye Veier om Ringeriksbanen

 

Frp jubler over at Nye Veier skal bygge Ringeriks-banen

 

Ap og SV kritiske:
- Utsettes med
flere år

 

BNL bekymret over forsinkelser for E16 Ringeriks-banen

Annonsørinnhold
 

Se skrekkbilder fra tak som ikke får regelmessig tilsyn

Annonsørinnhold
 

Disse hundene sparer liv og penger


Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet © Byggeindustrien

Bygg.no
  • Besøksadresse

    Stensberggaten 27,
    0170 Oslo

    Postadresse

    Postboks 6831, St. Olavs plass
    0130 Oslo

    Telefon

    +47 23 70 95 00.
  • Sjefredaktør

    Arve Brekkhus
  • Nyhetsredaktør

    Frode Aga
  • Redaksjonssjef nett

    Christian Aarhus
  • Salgssjef

    Kirsten B. Thorkildsen
  • Annonsesalg nett

    Geir Larsen

Tips til redaksjonenredaksjonen@bygg.no

Byggeindustrien arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk

Om informasjonskapsler (cookies)

Vilkår for bruk av videoinnhold

Fagpressen