Firesafe brenner for brannsikringsfaget

I samarbeid med Norges Byggskole tilbyr Firesafe et etterlengtet fagbrev innen passiv brannsikring.
Nå ønsker brannsikringsleverandøren å gjøre tilbudet offisielt, slik at også ansatte i andre organisasjoner kan gjennomføre studiet, som gir tittelen «fagarbeider i brannsikring».
Målet med det interne fagbrevet er at Firesafes montører skal få økt sin kunnskap innen faget og en bredere forståelse for betydningen av passiv brannsikring på et bygg. Samtidig får man dokumentert sin fagkompetanse og erfaring. Alle ansatte i Firesafe tilbys muligheten til å ta fagbrevet som også gir et fagbrevtillegg ved bestått fagprøve.
– Det er kjempefint å lære grundig om bakgrunnen for og andre teknikker innen det som har vært faget mitt de siste 20 årene, sier student ved brannskolen Frank Hoffsbakken (51).
Savner offisielt fagbrev
– Siden det ikke finnes noe offentlig godkjent fagbrev innen passiv brannsikring, ble det naturlig for oss å utforme et eget fagbrev, forklarer Morten Ameln, administrerende direktør i Firesafe.
– I en så viktig bransje som brannsikring, har vi merket et behov for mer konkret opplæring og kompetansebevis.
Internt Fagbrev i Passiv Brannsikring krever minst 24 måneder med relevant erfaring fra brannsikring og ansettelse i Firesafe i minst seks måneder. Nå vil Firesafe utvide tilbudet, slik at også andre kan få tilgang til fagbrevet.
– Vi ønsker at grunnlaget vi har utarbeidet blir tatt i bruk av departementet så fort som mulig, slik at et offisielt fagbrev utarbeides. Alternativt vurderer vi å la andre firma utenfor Firesafe få muligheten til å gjennomføre samme opplegg hos Norges Byggskole, sier Ameln.
Fagarbeider i brannsikring
De syv modulene til fagbrevet omfatter blant annet bygningsfysikk, brannteoriforskrifter, tegningsforståelse, montasjeteknikk, kommunikasjon og kundebehandling og rutiner omkring helse, miljø og sikkerhet.
Opplæringen skal bidra til forståelse og kunnskap om viktigheten av passiv brannsikring i forhold til å verne liv og sikre verdier. Målsetningen er at fagarbeidere innen passiv brannsikring skal forstå bakgrunnen for krav i lover og forskrifter og ivareta utførelsen på bygget i henhold til disse kravene.
Fagbrevet krever i tillegg til fagmodulene, at det avlegges en praktisk fagprøve. I den praktiske prøven vurderer en prøvenemd studentenes arbeid, og gir en totalvurdering av deres prosjekter. Norges Byggskole på Lillestrøm fungerer i dag som studieadministrator og hjelper til med undervisning, pensum, studiemateriell og annen organisering. Undervisningen foregår både i klasserom på fellessamlinger, gruppearbeid og selvstudier. I alt legges det opp til 17 samlinger gjennom hele opplæringen. I tillegg kommer oppgaver som skal besvares og sendes inn. Studiet foregår på fritiden og strekker seg over en tolv måneders periode.
- Det er litt spesielt å sette seg på skolebenken igjen, og spesielt egenstudiet krever ekstra motivasjon. Men dette skal jeg klare, sier Hoffsbakken.
Etter å ha gjennomført undervisningen, og bestått praktisk prøve og teoretisk eksamen får studentene tittelen «fagarbeider i brannsikring». Han eller hun vil også motta «internt fagbrev i brannsikring» og blir berettiget fagbrevtillegg.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Talgøs veggplater svanemerkes
Hele Talgøs kolleksjon av MDF-veggplater har fått Svanemerket.
Vil investere for 200 millioner kroner på Dombås
Det satses 200 millioner kroner på nytt Thon hotell og kjøpesenter i Dombås sentrum.
Nytt baneoppdrag til Mesta
Mesta og Jernbaneverket signerte i går kontrakten for trinn 2 i fornyelsen av Drammensbanen mellom Lysaker og Sandvika. Kontrakten har en verdi på 72 millioner kroner.
Sweco kjøper Vectura
Sweco ble tidligere denne uken enige med den svenske staten om å kjøpe 100 prosent av aksjene i rådgiveren Vectura.
Økt omsetning gledet mest hos Konsmo
Hos modulprodusenten Konsmo Fabrikker er man ikke helt fornøyd med fjoråret etter omsetningsvekst kombinert med sviktende inntjening.
Direktekrav mot entreprenørens kontraktsmedhjelpere
Ved konkurs eller insolvens blant noen av aktørene i et byggeprosjekt kan omfattende mangelskrav bli stående på usikker grunn. Den nylige konkursen i Alpine Bau ved prosjektet E6-Dovrebanen er et typisk eksempel. Hvordan kan oppdragsgiver sikre sine udekkede mangelskrav?
Fossum ny styreleder i Nobio
Morten Fossum fra Statkraft tar over som ny styreleder i Nobio.
Veiarbeid til mer enn dobbel pris
Utskifting av vann- og avløpsnett i en bydel i Kristiansund skulle koste 16 millioner kroner. Nå ligger prisen på 39 millioner.
Stoltenberg: – Krisen slår inn i norsk økonomi
Statsminister Jens Stoltenberg sier den økonomiske krisen har slått inn i norsk økonomi og advarer mot konsekvensene av en borgerlig regjering etter høstens stortingsvalg.
Statkraft og Norfund forlenger samarbeidet
Statkraft og Norfund har signert en avtale med en felles intensjon om å restrukturere og forlenge selskapenes samarbeid innen fornybar energi. Målet er å skape et ledende internasjonalt vannkraftmiljø, basert på eiendeler fra Statkraft, SN Power og Agua Imara.
Styringsrenten uendret på 1,5 prosent
Norges Banks hovedstyre har besluttet å holde styringsrenten uendret på 1,5 prosent.
Optimera inn i kjøkkenkampen
Montér har utpekt HTH, Sigdal og Norema som hovedkonkurrenter når byggevarekjeden skal ta en større andel av prosjektmarkedet innenfor kjøkken, bad og garderobe.
Nittedal VAnt på Romerike
Nittedal kan kalle seg Romerikes beste på forbedring av vann- og avløpsnett for året 2012. Det mener en fagjury som har vurdert kommunenes egne innrapporterte tall.
Porr interessert i strippet Alpine
Flere østerrikske entreprenører er interessert i å gjenreise deler av Alpine Bau. Samtidig faller flere deler av selskapet sammen.








































































































