Historisk dag for Vea

Vea – Statens fagskole for gartnere og blomsterdekoratører har nå fått godkjenning til selv å kvalitetssikre innholdet i egne utdanner. Bildet er fra årets hagemesse, hvor gartnerelevene på Vea lagde denne utstillingshagen. (Foto: Svanhild Blakstad)

Som den første og eneste fagskolen i Norge har Vea – Statens fagskole for gartnere og blomsterdekoratører fått fagområdegodkjenning av NOKUT (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen).

Vea er godkjent tilbyder av utdanninger innen "Grønne design- og miljøfag". Med denne godkjenningen gir NOKUT Vea fullmakt til selv å kvalitetssikre innholdet i egne utdanninger.

For Vea betyr dette at skolen har mulighet til å etablere nye og tilpasse eksisterende utdanningstilbud i forhold til bransjenes etterspørsel, noe som er viktig for å kunne tilby etterspurte og markedstilpassede fagskoleutdanninger.

- Vea har lagt ned mye arbeid i forbindelse med søknadsarbeidet, og det er stort for oss at vi er den første og eneste fagskolen i Norge med denne godkjenningen, heter det i en pressemelding fra skolen.

Les mer om godkjenningen her.

Nøkkelord:

Gartner, Utdanning
Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Felter markert med asterisk (*) er påkrevet.

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Hage

Ny sommerbutikk i Botanisk hage

Naturhistorisk museum på Tøyen i Oslo denne våren åpnet en helt ny sommerbutikk for alle som er interessert i hage og hagestell.

Les saken [24.05.2013]

Beskytt terrassen mot sol og regn

Fargepigmentene i beis beskytter treverket mot sol og regn. Hvor ofte du må vedlikeholde treplattingen på terrassen avhenger helt og fullt av hvor godt behandlingen trekker inn, ifølge ifi.no

Les saken [23.05.2013]

Blomstrende busker i vårhagen

Busker og trær er reisverket i hagen, de danner blomstrende vegger og tak. De er dessuten ofte de første plantene som blomstrer og gir farge til hagen. (Bildekarusell)

Les saken [23.05.2013]

Tar farvel med rennende slottsgrus

– Til neste 17. mai blir problemet med rennende grus en saga blott, sa fornyingsminister Rigmor Aasrud, da hun markerte anleggsstart for rehabiliteringen av Slottsplassen onsdag 22. mai.

Les saken [22.05.2013]

100 år med Chelsea Flower Show

For 100. gang arrangeres verdens mest berømte hageshow, Chelsea Flower Show, i London denne uken.

Les saken [21.05.2013]

Anleggsmaskinene inntar Slottsplassen

Første arbeidsdag etter pinse var anleggsarbeidene for å oppgradere Slottsplassen i full gang. Plassen blir stengt for vanlig ferdsel frem til høsten, men åpnes i ny drakt til Grunnlovsjubileet 17 mai 2014.

Les saken [21.05.2013]

Gikk i blomstertog på nasjonaldagen

På Stabekk i Bærum holdes tradisjonen med blomstertog på nasjonaldagen i hevd. I år var det 57. gang det fargerike 17. mai-toget gikk av stabelen. (Bildekarusell)

Les saken [20.05.2013]

Vakthold skal hindre forsøpling ved Botanisk hage

Oslo kommune er lei av at bostedsløse forsøpler og griser til parken ved Botanisk hage. Nå skjerpes vaktholdet og renholdet intensiveres.

Les saken [16.05.2013]

Inviterer til vårtreff i Botanisk hage

Sett av datoen allerede nå! Botanisk hages Venner inviterer til sitt årlige vårtreff søndag 2. juni. Her kan planteentusiaster kjøpe spennende planter, møte likesinnende og samtidig støtte en god sak.

Les saken [16.05.2013]

Biedød kan gi honningmangel

Norske bier dør i hopetall på grunn av sult. Årsaken er det sene våren. Konsekvensen kan bli at norske honningprodusenter ikke klarer å levere nok honning.

Les saken [16.05.2013]

Pynt opp med hortensia

Hortensia har vært en av våre mest populære stueplanter i mange år, og det kommer fortsatt nye fargenyanser. Hvorfor ikke bruke den til å pynte opp på terrassen eller inne i stuen nå som sommeren står for døren?

Les saken [15.05.2013]

Ny tresort fra Kebony

Trevirkeprodusenten Kebony lanserer i år en ny tresort som ligner på teak.

Les saken [15.05.2013]

Tom Borthen ny styreleder i Braathen landskapsentreprenør

Administrerende direktør Tom Borthen i Løvenskiold Handel går inn som ny styreleder i Braathen Landskapsentreprenør AS.

Les saken [14.05.2013]

La deg fascinere av plantene

Plantene dominerer livet på jorden – og vi er avhengige av dem. Kunnskap om planter er livsviktig. Denne uken markeres plantenes dag i 54 land, og i Norge feirer vi plantene onsdag 15. mai.

Les saken [14.05.2013]

Byggeindustriens øvrige sider:

Spørsmål og svar

Marit Næss Jørgensen
Vår hageekspert Marit Næss Jørgensen svarer på dine spørsmål
Se alle

Quiz

Vår- og hagequiz
Dagens spørsmål:
Hva betyr ordet appelsin?
 Eple fra Kina
 Den gule sol
 Søte smil
Klikk her for å sende inn ditt svar

Siste kommentarer

Vis flere

Gjestekommentarer

Kjære hagevenner!

av Eva Cathrin Ostnes, fylkesleder i Hageselskapet Møre og Romsdal
Les også:

Lesernes hagebilder

I Frydenlundgata på Bislet ser det ut som det har snødd 23 mai 2013, men det er trærne som har avblomstret. (Foto: Trond Joelson)
tjo-20130523-2-frydenlundgata-2.jpg
Send inn ditt bilde