Færre vannskader

Etter skrekkåret 2010 var det færre vannskader i norske hus, hytter og næringsbygg i 2011, men mye regn førte til flere dreneringsskader.
Forsikringsutbetalingene etter vannskader i hus, hytter og næringsbygg var på 2,75 milliarder kroner i de første ni månedene i 2011. Året før var utbetalingene på 3,4 milliarder kroner for samme periode, viser statistikk fra Finansnæringens Fellesorganisasjon, FNO.
– I 2010 var det sprengkulde i store deler av landet og mange sprukne vannrør. Litt mildere vær i 2011 førte til en nedgang i vannskadene, sier Baard Aas i rørleggerbedriften Varme & Bad Lunder & Aas as.
Han har også inntrykk av at folk er blitt flinkere til å forebygge vannskader, både ved å stenge stoppekraner når de reiser bort og ved å holde varmen oppe i rom med vannrør. Likevel går det ofte galt.
– Vi tar mange oppdrag for forsikringsbransjen, og vi ser at folk ofte glemmer å stenge lufteventiler som står foran rør, og at det fører til en del frosne vannrør.
Aas mener det er en god idé å ha en gradestokk i kjeller og rom med vannrør, slik at det er enklere å overvåke temperaturen.
Stort problem
Til tross for nedgang i fjor, var det dobbelt så mange frostsprengte rør i private boliger og hytter i 2011 som i 2009.
Ifølge FNO har flere av enkeltutbetalingene etter frostskader nærmet seg en million kroner. Årsaken er store følgeskader etter at vannrør ryker.
– Når det først går galt, er det ikke uvanlig at vann trenger gjennom flere rom i flere etasjer. Forsikringsselskapene er blitt mer opptatt av at folk har et ansvar for å forebygge slike skader, sier Baard Aas i Varme & Bad.
Dersom man opptrer grovt uaktsomt kan man risikere å måtte betale kostbare følgeskader selv.
Trenger vedlikehold
Langt fra alle vannskader skyldes vannrør som sprenges av frost.
I fjor var det unormalt mye nedbør, og det førte til oversvømmelser i Sør-Norge. Mye regn har derfor gitt seg utslag i vannskadetallene, med en økning i dreneringsskader.
Også dårlig vedlikehold inne i boligen fører til vannskader.
– Mange er ikke klar over at de har gamle og nesten tette sluk. Gamle rør som ryker av seg selv slår også ut på vannskadestatistikken. Vannrør varer ikke evig, og det er lurt å la en rørlegger gå gjennom rørsystemene i boligen for å forebygge skader, sier Baard Aas.
I nybygg er det nå krav om at det må installeres vannstoppeventiler.
– Dette er en effektiv måte å stoppe vannskader på. Automatiske systemer som Waterguard stenger automatisk vanntilførselen i rør hvis det oppstår en lekkasje. Systemer der hovedvanntilførselen til boligen stenges når man forlater huset, vil bli mer vanlig fremover, mener Baard Aas.
Mange av vannskadene i Norges dekkes ikke av forsikringen, og ifølge Varme & Bad er det skader i tilknytning til sluk som er verstingen.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Forbruker
Slik fjerner du maling utvendig
Å skrape vekk løs maling går faktisk raskere enn å bruke kjemikalier. Ved ommaling må underlaget være rent, tørt og fast.
Advarer mot asfalt- og steinleggere
Skatt Øst advarer mot utenlandske steinleggere og asfaltleggere som truer norske kunder. Arbeiderne er kraftig underbetalt, skriver Dagbladet.no.
Hageeksperten svarer om naturtomt
Hage.no's hagekspert Marit Næss Jørgensen får mange spørsmål om naturtomt og hyttehager. Vi bringer her et lite utvalg om temaet. Flere svar finner du ved å søke i vår rikholdige svar-base.
Mann angrepet av ugle
En mann som skulle ut på verandaen sin for en røyk natt til lørdag, ble angrepet av en illsint kattugle. Mannen fikk flere sårskader i hodet.
Raskere bankoverføring fra høsten
Fra høsten vil kunder i ulike banker kunne overføre penger til hverandre umiddelbart. I tillegg økes antall daglige avregninger mellom bankene fra tre til fire.
Mekling i gang for transportarbeidere
Fredag starter meklingen for rundt 13.500 bussansatte og vel 900 godssjåfører. Dersom meklingen ikke fører fram, vil buss- og godstransporten flere steder i landet bli streikerammet fra og med mandag.
Svertesopp kan ødelegge hus
Svarte flekker på huset er ikke bare stygt å se på. I verste fall kan soppen trenge gjennom malingsfilmen og føre til at trevirket råtner.
Varsler streik for mer enn 16.000
Fra neste torsdag kan mer enn 16.000 kommuneansatte gå ut i streik hvis ikke Riksmekleren finner en løsning i tarifforhandlingene mellom de ansattes organisasjoner og KS.
1700-tallsgård restaureres i Oslo
Midt mellom blokker, trafikkerte veier og et kjøpesenter på Tveita ligger Tveten gård fra 1700-tallet. Gården blir nå restaurert i samarbeid mellom Oslo kommune og entreprenøren Skutle/Kruse Smith. (Bildekarusell)
Fikk 25 000 kroner i bot for nabohogst
Asker og Bærum tingrett har nylig dømt en mann til å betale 25 000 kroner i erstatning for å hugge 16 av naboens trær, skriver Aftenposten.no.
Norges styggeste tak
Er taket ditt gjennområttent? I så fall kan du konkurrere om tittelen «Norges styggeste tak», og vinne et helt nytt tak
Frekt tyveri fra parsellhager
150 pallekarmer, som ble brukt som plantekasser, ble nylig stjålet fra Oslos nyeste parsellhage i Bjørvika, «Herligheten hagelag», skriver Aftenposten.
Sju av ti uten lås på postkassa
Det store flertallet får pass, selvangivelse og bankkort sendt til en postkasse uten lås, viser en ny undersøkelse. Flere titusen nordmenn utsettes for ID-tyveri hvert år.
Senket strømutgiftene - hjemme og på jobb
Hjelle Snikkerverksted sparer penger, bruker mindre energi og kan gi påskjønnelser til de ansatte. Alt dette på grunn av et sponavsug.






















































































