Trenger flere utleiehytter i Norge

LAR SEG FRISTE: Norge står høyt i kurs blant europeiske turister som vil feriere i leid hytte. (Foto: Novasol)

Europas største utleier av ferieboliger er på jakt etter hytter i Norge. Kapasiteten må opp for å kunne skaffe husrom til flere utenlandske turister.

– Norske fjorder og fjell står høyt i kurs blant europeere som vil feriere i leid hytte. For å kunne møte etterspørselen trenger vi avtaler med enda flere hytteeiere, sier Espen Hjulstad, leder for Novasol i Norge.

Selskapet har allerede nær 2000 norske ferieboliger å tilby kundene sine. Antallet har økt de siste årene, men det har også pågangen fra hytteturistene.

– Selv i det økonomisk sett vanskelige året Europa har lagt bak seg, økte antall bortleide uker på de norske hyttene våre med tre prosent. Starten på 2012 har dessuten vært lovende og antyder en enda høyere vekst i år, sier Hjulstad.

Novasol er på jakt etter hytter av ulik størrelse, standard og geografisk plassering, men best utleie oppnås med beliggenhet nær sjø og fjord eller i høytliggende fjellområder nær alpinanlegg.

– Mange norske hytter blir lite brukt. Hvis eierne heller kan tenke seg å leie ut i deler av året, vil vi gjerne ha kontakt med dem. En avtale med oss fjerner den usikkerheten mange opplever når de skal leie ut på egen hånd.

Novasol garanterer at eier får betalt ved avbestilling senere enn 28 dager før ankomst. Samtidig vil hytta inngå i et bredt markedsføringsapparat med kataloger, internettsider og kampanjer rundt om i hele Europa.

Hytteeieren sitter igjen med litt under to tredjedeler av oppnådd leieinntekt. Etter utgifter til administrasjon, kundeservice, markedsføring, skatt og avgift samt kostnader knyttet til reisebyråer og samarbeidspartnere, beregner Novasol selv å sitte igjen med tre prosent fortjeneste.

– Samarbeidet begynner med at vår lokale representant besøker hytta, tar bilder og ordner med selve kontrakten. Vi har også en egen avdeling for huseierservice som bistår utleieren ved behov, sier Hjulstad.

Eierne disponerer fortsatt hyttene i de perioder som ikke omfattes av kontrakten med Novasol. Når de selv skal på ferie får de 25 prosent rabatt ved leie av andre Novasol-hytter over alt i Europa.

Selskapet disponerer over 30 000 feriehus i 24 europeiske land. Utleiehyttene besøkes av mer enn 600 000 gjester årlig.

I Norge har Novasol flest hytter å tilby i kyststrøkene på Vestlandet og Sørlandet.

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Ny og enklere VAV-løsning fra Lindab

Lindabs nye VAV-løsning, Pascal er utviklet med fokus på forenkling og optimalisering i alle fasene av byggeprosessen, fra prosjektering til drift.

Les saken [22.05.2012]

Internasjonale eksperter på trekonservering til Norge

I juni kommer arkitekten bak gjenoppbyggingen av Shakespeares Globe Theatre i London til Norge og Norsk Folkemuseum.

Les saken [22.05.2012]

380 ledende ansatte kjøpte Veidekke-aksjer

Tirsdag sendte Veidekke ut en børsmelding som viser at 1,19 millioner aksjer ble bestilt under tegningsperioden 11.-21. mai.

Les saken [22.05.2012]

Bygg og anlegg redder bemanningsbransjen

Bemanningsselskapene i Norge omsatte 5,4 prosent flere timer i første kvartal i år enn i samme kvartal i fjor. Men uten en kraftig vekst i utleie av vikarer til bygg og anlegg, ville det vært en nedgang på 1,7 prosent.

Les saken [22.05.2012]

25.000 streikeklare i stat og kommune

Torsdag kan det bli storstreik i stat og kommune. En rekke skoler og barnehager flere steder i landet vil bli rammet.

Les saken [22.05.2012]

Tar oppgjør med lave bransjemarginer

Solide T. Stangeland Maskin hadde for lave marginer i fjor og er ikke alene. Nå vil ledelsen at maskinentreprenørene i Rogaland skjerper seg.

Les saken [22.05.2012]

Isachsen Gruppen tildelt Vox-midler

Isachsen Gruppen har fått tildelt Vox-midler gjennom Program for basiskompetanse i arbeidslivet (BKA).

Les saken [22.05.2012]

Verdens høyeste tårn

Verdens høyeste tårn, 634 meter høye Tokyo Skytree, åpnet tirsdag offisielt dørene.

Les saken [22.05.2012]

Løyve til Storvatnet kraftverk

NVE gjev Firma Albert Collett ANS løyve til å byggje Storvatnet kraftverk i Storvasselva i Nærøy kommune i Nord-Trøndelag.

Les saken [22.05.2012]

NRL inngår bistandssamarbeid med Plan Norge

Sammen med Norges største bistandsorganisasjon har Norske Rørleggerbedrifters Landsforening – VVS (NRL) forpliktet seg til å finansiere en vannbrønn årlig via Plan Norges Give me 5- prosjekt i Senegal.

Les saken [22.05.2012]

Vil fjerne lokale trafikkfeller

Rundt om i landet finnes det tusenvis av små og store trafikkfeller. Det ønsker bilorganisasjonen KNA å gjøre noe med.

Les saken [22.05.2012]

Rasteplassen er målet

Solbergtårnet rasteplass lokker til seg titusenvis av besøkende i året med sin prisbelønte arkitektur. Norske landskapsarkitekters forening ser en klar trend i offentlig satsing på uteområder.

Les saken [22.05.2012]

Handyman-vinner fikk to snekkere

NCC deltok i fjor på Bygg Reis Deg-messen på Lillestrøm, og de besøkende kunne konkurrere om å vinne to håndverkere fra NCC i en dag.

Les saken [22.05.2012]

Fra NCC til MT Höjgaard

Torben Biilmann slutter som sjef i NCC Construction Denmark for å bli administrerende direktør i MT Höjgaard.

Les saken [22.05.2012]

Stillingsannonser (190)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (190)

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere