– Undersjøiske tunneler for dyre i drift

Undersjøiske tunneler koster ti ganger mer i drift enn veier på overflaten. Vegvesenet mener derfor at bruer i større grad er framtida om Vestlandet skal bli ferjefritt.
Tunnelbygging generelt har kommet i et nytt lys, sier Olav Ellevset til Stavanger Aftenblad. Han er prosjektleder for Ferjefri E39.
– Det er et trendskifte. Mange steder må det bygges ny tunnel ved siden av den gamle fordi dette er eneste ferdselsvei og det derfor er umulig å holde den stengt den tida opprustningen tar. Da sier det seg selv at det blir dyrt.
Ifølge Ellevset er rust et stort problem i undersjøiske tunneler. Mye teknisk utstyr må derfor skiftes ut etter 10– 15 år.
Han legger til at kostnadene med å drive en undersjøisk tunnel bare utgjør 25 prosent av totalkostnadene. Resten av er asfalt, drenering, lys og sikringstiltak.
Veidirektør Terje Moe Gustavsen tror likevel det blir bygd undersjøiske tunneler også i fremtiden.
– Vi har bygd 33 av dem siden 1981, men har nå høstet mer erfaring fra en byggemåte som var ny for oss. Den viser at dette er mer komplisert enn vi trodde, sier veidirektøren. (©NTB)
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Ny og enklere VAV-løsning fra Lindab
Lindabs nye VAV-løsning, Pascal er utviklet med fokus på forenkling og optimalisering i alle fasene av byggeprosessen, fra prosjektering til drift.
Internasjonale eksperter på trekonservering til Norge
I juni kommer arkitekten bak gjenoppbyggingen av Shakespeares Globe Theatre i London til Norge og Norsk Folkemuseum.
380 ledende ansatte kjøpte Veidekke-aksjer
Tirsdag sendte Veidekke ut en børsmelding som viser at 1,19 millioner aksjer ble bestilt under tegningsperioden 11.-21. mai.
Bygg og anlegg redder bemanningsbransjen
Bemanningsselskapene i Norge omsatte 5,4 prosent flere timer i første kvartal i år enn i samme kvartal i fjor. Men uten en kraftig vekst i utleie av vikarer til bygg og anlegg, ville det vært en nedgang på 1,7 prosent.
25.000 streikeklare i stat og kommune
Torsdag kan det bli storstreik i stat og kommune. En rekke skoler og barnehager flere steder i landet vil bli rammet.
Tar oppgjør med lave bransjemarginer
Solide T. Stangeland Maskin hadde for lave marginer i fjor og er ikke alene. Nå vil ledelsen at maskinentreprenørene i Rogaland skjerper seg.
Isachsen Gruppen tildelt Vox-midler
Isachsen Gruppen har fått tildelt Vox-midler gjennom Program for basiskompetanse i arbeidslivet (BKA).
Verdens høyeste tårn
Verdens høyeste tårn, 634 meter høye Tokyo Skytree, åpnet tirsdag offisielt dørene.
Løyve til Storvatnet kraftverk
NVE gjev Firma Albert Collett ANS løyve til å byggje Storvatnet kraftverk i Storvasselva i Nærøy kommune i Nord-Trøndelag.
NRL inngår bistandssamarbeid med Plan Norge
Sammen med Norges største bistandsorganisasjon har Norske Rørleggerbedrifters Landsforening – VVS (NRL) forpliktet seg til å finansiere en vannbrønn årlig via Plan Norges Give me 5- prosjekt i Senegal.
Vil fjerne lokale trafikkfeller
Rundt om i landet finnes det tusenvis av små og store trafikkfeller. Det ønsker bilorganisasjonen KNA å gjøre noe med.
Rasteplassen er målet
Solbergtårnet rasteplass lokker til seg titusenvis av besøkende i året med sin prisbelønte arkitektur. Norske landskapsarkitekters forening ser en klar trend i offentlig satsing på uteområder.
Handyman-vinner fikk to snekkere
NCC deltok i fjor på Bygg Reis Deg-messen på Lillestrøm, og de besøkende kunne konkurrere om å vinne to håndverkere fra NCC i en dag.
Fra NCC til MT Höjgaard
Torben Biilmann slutter som sjef i NCC Construction Denmark for å bli administrerende direktør i MT Höjgaard.
































































































