Tunnelhelse: NFF vil ha Arbeidstilsynet på banen

NFF vil ha Arbeidstilsynet på banen for å sikre lavest mulig eksponering for norske tunneldrivere og like regler for entreprenørene (illustrasjonsfoto).

Norsk Forening for Fjellsprengningsteknikk (NFF) mener at Arbeidstilsynet bør sette klare rammer for å trygge tunneldrivernes helse.

Tittel

Thor Skjeggedal, faglig sekretær i NFF.

Nylig presenterte Statens arbeidsmiljøinstitutt (STAMI) resultatene fra en undersøkelse som viser at tunneldriverne er like utsatt for KOLS som på 90-tallet.

Undersøkelsen konkluderer med at pågående eksponering ved tunneldriving fører til akutt reduksjon i lungefunksjonen. Gjennomsnittlig lungefunksjon lå på 95,6 prosent. Tilsvarende undersøkelse fra 90-tallet viste 95,5 prosent.

Faglig sekretær Thor Skjeggedal i NFF, sier til Byggeindustrien at bransjen nok har levd i en tro at eksponeringen ikke er så høy i dag som tallmaterialet fra undersøkelsen viser.

- Det benyttes en annen type sprengstoff som avgir færre gasser og dieselen har blitt bedre. Men støveksponeringen i seg selv blir ikke borte og oljetåke er et problem. Totalt sett er det derfor status quo når man kartlegger tunneldrivernes helse, sier han.

Han mener det er innlysende at resultatene fra undersøkelsen må føre til tiltak.

- Sjaktdriving slik det fortsatt er tillat i Norge er veldig utsatt. Vi må innse at det ikke blir mye mer av den virksomheten i Norge, sier han.

Undersøkelsen viser også at eksponering for oljetåke er kraftig foran riggen mens det bores.

- Der skal det være unødvendig å oppholde seg mens det borres, kommenterer Skjeggedal.

Han mener det vil være riktig at myndighetene med Arbeidstilsynet som instans setter krav for arbeidsoperasjoner ved tunneldriving for å sikre lavest mulig eksponering for norske tunneldrivere og like regler for alle entreprenørene i bransjen.

- Det er ikke ukomplisert for den enkelte entreprenør å gå inn med kostbare tiltak som for eksempel lenger tid til utlufting hvis alle ikke gjennomfører de samme tiltakene. Da blir konkurranseforholdene ulike. Jeg mener det vil være riktig av myndighetene og Arbeidstilsynet å sette krav slik at de blir gyldige for alle aktørene, sier Skjeggedal.

Må det erkjennes at det går for fort i tunnelprosjektene?

- Det er inndriften som avgjør entreprenørenes omsetning og hva de til slutt sitter igjen med. Da er man avhengig av meterprisen. Lønnen til tunneldriverne henger også sammen med prestasjonene. Det er betimelig å sette et spørsmålstegn ved en slik lønnsordning sett i et HMS-perspektiv, sier Skjeggedal.

Han sier at NFF er stiller seg svært positiv til et oppfølgingsprosjekt som kan komme med tiltak for å redusere eksponeringen for tunneldriverne.

- Det er et arbeid NFF vil være med på og jeg synes det vil være svært interessant å se på for eksempel en videreutvikling av ventilasjonsløsninger, opplyser han.

Etter STAMIs undersøkelse kommer NFF til å utarbeide en teknisk rapport som skal presenteres i løpet av våren 2012.

Nøkkelord:

Arbeidsliv, Tunnel
Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Ny og enklere VAV-løsning fra Lindab

Lindabs nye VAV-løsning, Pascal er utviklet med fokus på forenkling og optimalisering i alle fasene av byggeprosessen, fra prosjektering til drift.

Les saken [22.05.2012]

Internasjonale eksperter på trekonservering til Norge

I juni kommer arkitekten bak gjenoppbyggingen av Shakespeares Globe Theatre i London til Norge og Norsk Folkemuseum.

Les saken [22.05.2012]

380 ledende ansatte kjøpte Veidekke-aksjer

Tirsdag sendte Veidekke ut en børsmelding som viser at 1,19 millioner aksjer ble bestilt under tegningsperioden 11.-21. mai.

Les saken [22.05.2012]

Bygg og anlegg redder bemanningsbransjen

Bemanningsselskapene i Norge omsatte 5,4 prosent flere timer i første kvartal i år enn i samme kvartal i fjor. Men uten en kraftig vekst i utleie av vikarer til bygg og anlegg, ville det vært en nedgang på 1,7 prosent.

Les saken [22.05.2012]

25.000 streikeklare i stat og kommune

Torsdag kan det bli storstreik i stat og kommune. En rekke skoler og barnehager flere steder i landet vil bli rammet.

Les saken [22.05.2012]

Tar oppgjør med lave bransjemarginer

Solide T. Stangeland Maskin hadde for lave marginer i fjor og er ikke alene. Nå vil ledelsen at maskinentreprenørene i Rogaland skjerper seg.

Les saken [22.05.2012]

Isachsen Gruppen tildelt Vox-midler

Isachsen Gruppen har fått tildelt Vox-midler gjennom Program for basiskompetanse i arbeidslivet (BKA).

Les saken [22.05.2012]

Verdens høyeste tårn

Verdens høyeste tårn, 634 meter høye Tokyo Skytree, åpnet tirsdag offisielt dørene.

Les saken [22.05.2012]

Løyve til Storvatnet kraftverk

NVE gjev Firma Albert Collett ANS løyve til å byggje Storvatnet kraftverk i Storvasselva i Nærøy kommune i Nord-Trøndelag.

Les saken [22.05.2012]

NRL inngår bistandssamarbeid med Plan Norge

Sammen med Norges største bistandsorganisasjon har Norske Rørleggerbedrifters Landsforening – VVS (NRL) forpliktet seg til å finansiere en vannbrønn årlig via Plan Norges Give me 5- prosjekt i Senegal.

Les saken [22.05.2012]

Vil fjerne lokale trafikkfeller

Rundt om i landet finnes det tusenvis av små og store trafikkfeller. Det ønsker bilorganisasjonen KNA å gjøre noe med.

Les saken [22.05.2012]

Rasteplassen er målet

Solbergtårnet rasteplass lokker til seg titusenvis av besøkende i året med sin prisbelønte arkitektur. Norske landskapsarkitekters forening ser en klar trend i offentlig satsing på uteområder.

Les saken [22.05.2012]

Handyman-vinner fikk to snekkere

NCC deltok i fjor på Bygg Reis Deg-messen på Lillestrøm, og de besøkende kunne konkurrere om å vinne to håndverkere fra NCC i en dag.

Les saken [22.05.2012]

Fra NCC til MT Höjgaard

Torben Biilmann slutter som sjef i NCC Construction Denmark for å bli administrerende direktør i MT Höjgaard.

Les saken [22.05.2012]

Stillingsannonser (190)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (190)

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere