Mesterhuskompiser har slått seg sammen
Mesterhuskameratene Henning Eskeland og Kristian Fink har slått sine virksomheter sammen og dannet byggefirmaet Fink & Henning Bygg AS.
Det var i februar i fjor at Henning Bygg AS og Tømrermester Kristian Fink AS formelt dannet sitt nye felles selskap, mens de i siste halvår har drevet den nye virksomheten sammen med Henning Eskeland som daglig leder. Omsetningen dette halvåret var på 13 millioner kroner, mens man regner med å nå mellom 25 og 30 millioner i 2012.
– Vi kjenner hverandre godt, gikk i lære sammen og har samarbeidet tett i mange år, forteller Henning Eskeland om vennen Kristian Fink.
– Det blir ikke akkurat lettere å drive egen virksomhet. Dessuten er det forskjell på Kristian og meg. Han trives best med å administrere byggeplassene ut, men liker ikke å sitte foran PC’en å drive med administrasjon. For meg er det helt motsatt, forteller Henning Eskeland som påpeker at de følgelig sammen utgjør et mer komplett lederskap.
Eskeland kan videre opplyse at kollegaen Kristian Fink med sitt firma hang etter med dokumentasjon overfor myndigheter og kunder fordi han prioriterte å utøve lederskap ute på byggeplassene.
– Jeg derimot hadde rimelig god kontroll på dokumentasjonen, men fulgte ikke godt nok opp ute på byggeplass. Vi fant ut at vi ikke hver for oss klarte å bli gode på begge områder. Derfor løste vi utfordringen ved å slå oss sammen, fremholder Henning Eskeland som opplyser at Henning Bygg for noen år tilbake nådde sin høyeste omsetning på 26 millioner kroner samtidig som han det året tjente minst.
– Jeg trodde lenge at høy omsetning ville føre til at jeg tjente masse penger. At det ikke er slik, har jeg lært den harde veien, kommenterer han.
Henning Eskeland påpeker også at det ikke er en ubetydelig belastning å være daglig leder i en bedrift hvor man er ansvarlig for andres hverdag.
– Det er et stort ansvar å sitte på toppen som ansvarlig. Selv om vi sover godt om natten, er det alltid noe som ligger og gnager. Det å være to om dette ansvaret, er en mer behagelig følelse, sier han.
Den sammenslåtte bedriften fortsetter som Mesterhusbedrift. Siden den er medlem av Mesterhus Asker og Bærum, er nedslagsfeltet i disse to kommunene, men Henning Bygg hadde ett og annet oppdrag i Oslo.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Ny direktør Anleggmaskiner i A-K maskiner
A-K maskiner har ansatt Henrik Schiller som ny Direktør Anleggsmaskiner.
Klesskifte for Franzefoss
Franzefoss bytter leverandør av arbeidstøy og verneutstyr for hele konsernet. ProffPartner trakk det lengste strået.
Spenstig fra Nasta
Gikk du glipp av Nastas actionfylte reklamefilm under Vei og Anlegg?
Slik fjerner du maling utvendig
Å skrape vekk løs maling går faktisk raskere enn å bruke kjemikalier. Ved ommaling må underlaget være rent, tørt og fast.
HENT bygger Maxbo Proff i Ålesund
Wenaas Kapital AS har tildelt HENT AS utviklingskontrakt på bygging av nytt byggevarehus på Digernes i Ålesund.
NCC bygger skole på Brøttum
NCC Construction har inngått kontrakt med Ringsaker kommune om bygging av Brøttum barne- og ungdomsskole.
Forsiktig optimisme på Oslo Børs
Etter en tung dag for norske aksjer sist fredag, åpnet aksjehandelen på Oslo Børs med forsiktig oppgang mandag formiddag.
Ny produktsjef for S-bjelken
Anders H. Hovdedalen er ansatt som produktsjef for S-bjelken ved Moelven Limtre AS.
Send inn dine tall til "De 100 største"
Byggeindustrien er i samarbeid med Prognosesenteret nå i full gang med å samle inn tall til den populære oversikten over de 100 største i bygg og anlegg. Du har fortsatt mulighet til å sende inn dine tall.
Kubikkmeter i Realfagparken
Sammen med tidligere Åretta-elev og programleder for NRKs programserie Siffer, Jo Røyslien, avduket Åretta på 17. mai den fjerde pedagogiske realfaglige installasjonen i sin Realfagpark – en kubikkmeter.
Ingen streik for bussjåførene
Det blir ingen streik for bussjåførene etter at partene kom til enighet tidlig mandag morgen. Sjåførene får i gjennomsnitt et lønnshopp på 21.000 kroner.
Tre ukers pause i godsmeklingen
Mange timer på overtid valgte partene i godsmeklingen mandag morgen å ta en pause i meklingen fram til midten av juni.
– Norge bør legge om finansieringen av vei og bane
Norge bør legge om dagens system for finansiering av vei og jernbane kraftig, er konklusjonen i en fersk rapport.
Bygg-giganter satser i Norge
I løpet av kort tid har flere av verdens største bygg- og anleggsselskaper etablert seg på det norske markedet. KPMG mener at norske selskaper vil trenge mer spisskompetanse for å kunne møte økt konkurranse, og varsler oppkjøpsboom.































































































