Vinnerne i Det Norske Måltid

SEIERHERRE: Morten Sjøvik (t.v) og Matlaget Vestpå stakk av med seieren i Det norske måltid 2011. Laget består av Morten Sjøvik, kjøkkensjef på Preikestolen Fjellstue i Ryfylke, Bodil Fjellestad fra Gloppen Hotell og Fjordameny og Simon Nesse Økland fra Bømlo, som er lakseprodusent. Til høyre programleder Heine Totland. (Foto: Tom Haga)

Den siste kremdotten avgjorde, sa Bent Stiansen da han utropte matlaget Vestpå til vinnere av finalen i Det Norske Måltid.

Tittel

DESSERT-VINNER: Bløtkake i porsjonsstørrelse med bringebær fra Gloppen fra vinnerlaget Vestpå. (Foto: Tom Haga)

Tittel

HOVEDRETT FRA VEST: Gris fra Prima Jæren med kombinasjon på løk, sylta eple, saltbakt rødbet, persillerot, potetgnocchi, svine- og eplesjy. (Foto: Tom Haga)

Det var også to stolte og fornøyde statsråder som delte ut priser under finalen i Det Norske Måltid i Stavanger søndag kveld.

– Mye av mitt engasjement som matminister har basis i våre fantastiske råvarer fra jord og fjord. Jeg vil at den renhet, friskhet, enkelhet og etikk som ligger bak norsk matproduksjon og videreforedling bokstavelig talt skal komme ”til sin rett” på tallerkenen. Det bidrar Det Norske Måltid til, sier landbruks- og matminister Lars Peder Brekk.

– Det har vært utrolig morsomt at Det Norske Måltid også er blitt en tv-serie i år. For en sjømatminister er det en fryd å se matglede, humor og kultur langs kysten og i innlandet, sier Fiskeri- og kystminister Lisbeth Berg-Hansen.

– Å være med på finalen har vært en stor opplevelse, og det er flott at vi sammen har lyktes med å synliggjøre for norske tv-seere det store mangfoldet som finnes av norske matskatter.

Resultater:

Årets Kjøttprodukt 2011
Hjort flatbiff fra DalPro Gårdsmat, Hitra www.dalpro.no

Årets Fisk- og skalldyrprodukt 2011
Kamskjell fra Seashell, Frøya www.seashell.no

Årets Ost 2011
Rød Kjerringøy fra Kjerringøy Gård, Kjerringøy www.kjerringoygard.no

Årets Frukt- og grøntprodukt 2011
Gulløye fra Nord-Norge, Tromspotet, Silsand på Senja www.midnattsolpotet.no

Årets Frukt- og bærdrikk 2011
Eplemost fra Aromaepler fra Bagstevold Gård, Øvre Eiker

Årets Nyskapning 2011
Knudeosten fra Aurenes Gårdsysteri, Time på Jæren

Årets Øl 2011
Borg Bokk øl fra Borg Bryggerier www.hansaborg.no/borg

Årets Matgleder 2011
Trine Sandberg

Det Norske Måltids Hederspris
Ingrid Espelid Hovig

Årets Matlag i Det Norske Måltid 2011
Matlaget Vestpå

Det er Næringsforeningen i Stavanger-regionen og Stiftelsen Norsk Matkultur som står bak prosjektet Det Norske Måltid. Målet er å synliggjøre lokale og regionale råvarer, skape stolthet og formidle matglede og kunnskap om norsk mat til hele Norges befolkning.

Nøkkelord:

Mat
Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Hage

Advarer mot asfalt- og steinleggere

Skatt Øst advarer mot utenlandske steinleggere og asfaltleggere som truer norske kunder. Arbeiderne er kraftig underbetalt, skriver Dagbladet.no.

Les saken [21.05.2012]

Hageeksperten svarer om naturtomt

Hage.no's hagekspert Marit Næss Jørgensen får mange spørsmål om naturtomt og hyttehager. Vi bringer her et lite utvalg om temaet. Flere svar finner du ved å søke i vår rikholdige svar-base.

Les saken [21.05.2012]

Mann angrepet av ugle

En mann som skulle ut på verandaen sin for en røyk natt til lørdag, ble angrepet av en illsint kattugle. Mannen fikk flere sårskader i hodet.

Les saken [19.05.2012]

Bygger gratis takhage for Sunnaas sykehus

Pasienter og ansatte ved Sunnaas sykehus på Nesodden kan snart glede seg til å ta i bruk Oslofjordens flotteste takterrasse. – Dette blir en storstilt dugnad og skal ikke koste sykehuset en krone, sier markedsdirektør Eirik Grønlie i hovedsponsor Mester Grønn.

Les saken [18.05.2012]

Åpner nytt utemiljøsenter i Mysen

Anleggsgartnerfirmaet Maskin og Utemiljø i Mysen åpner et nytt utemiljøsenter med salg av produkter til hage og uterom. Utsalget er åpent for både privatpersoner og proff-aktører.

Les saken [18.05.2012]

Gikk i blomstertog på nasjonaldagen

På Stabekk i Bærum holdes tradisjonen med blomstertog på nasjonaldagen i hevd. I år var det 56. gang det fargerike 17. mai-toget gikk av stabelen. (Bildekarusell)

Les saken [18.05.2012]

Sender 58 til Chelsea Flower Show

Anleggsgartnerfirma Wikholm i Bergen sender hele staben over til London for få inspirasjon og faglig input på Chelsea Flower Show, populært kalt  Hage-OL.

Les saken [16.05.2012]

Fjerner palmeolje fra sjokopålegg

Stabburet har fjernet all regnskogsødeleggende palmeolje i de populære påleggene Nugatti og Sjokade, melder Grønn Hverdag.

Les saken [16.05.2012]

Fikk 25 000 kroner i bot for nabohogst

Asker og Bærum tingrett har nylig dømt en mann til å betale 25 000 kroner i erstatning for å hugge 16 av naboens trær, skriver Aftenposten.no.

Les saken [16.05.2012]

Utplanting av lupiner kan bli forbudt

Nå har lupinene kommet så ut av kontroll langs veikanter og i folks hager at Direktoratet for naturforvaltning vil forby den, skriver nrk.no.

Les saken [16.05.2012]

– Bier i hagen redder verden

Biene står for en viktig del av bestøvingen (pollineringen) av både ville vekster og kulturplanter. Mer enn en tredjedel av verdens matvareproduksjon av avhengig av bier og bestøvende insekter.

Les saken [15.05.2012]

Frekt tyveri fra parsellhager

150 pallekarmer, som ble brukt som plantekasser, ble nylig stjålet fra Oslos nyeste parsellhage i Bjørvika, «Herligheten hagelag», skriver Aftenposten.

Les saken [15.05.2012]

Skap spennende hagestil med tegl

For tiden er det stort fokus på belegninger til hage og uterom, hvor trenden  i mange år har vært preget av betongstein. Hagebelegning med murstein og tegl blir stadig mer aktuelt.

Les saken [14.05.2012]

Ny anleggsgartner fra Vea

I forrige uke gjennomførte en ny kandidat fagprøven i anleggsgartnerfaget på Vea.

Les saken [13.05.2012]

Nettleder

Kos deg i hagen

Etter en heller miserabel, kald vår – bortsett fra fantastiske mars – går vi nå mot varmere tider. Vi vet at mange vil få mange flotte stunder i hagene sine fremover. Det at været kan være skiftende og lunefullt om våren vet jo alle, men likevel kommer snø og kulde som julekvelden på kjærringa.

Les mer

Spørsmål og svar

Marit Næss Jørgensen
Vår hageekspert Marit Næss Jørgensen svarer på dine spørsmål
Se alle

Quiz

Vår- og hagequiz
Dagens spørsmål:
Hvilken forfatter bodde på eiendommen Bjerkebæk på Lillehammer?
 Camilla Collett
 Sigrid Undset
 Amalie Skram
Klikk her for å sende inn ditt svar

Siste kommentarer

Vis flere

Gjestekommentarer

Hva er roseduft?

av Dag Lyngar, forfatter og roseekspert
Les også:

Lesernes hagebilder

Fotograf: Kristine Berntsen
Leserbilde Berntsen6.jpg
Send inn ditt bilde