Vil øke bruken av tre

Regjeringen vil legge til rette for å styrke skogens bidrag til verdiskaping i hele landet, og til å nå energi-, klima- og miljømål.

Ved økt etterspørsel etter trevirke vil regjeringen legge til rette for å øke hogsten i norske skoger for å bruke mer trevirke til byggematerialer og til energiformål.- Et bærekraftig skogbruk med hogst, planting og stell er både god klimapolitikk, næringspolitikk og miljøpolitikk,. Et aktivt og lønnsomt skogbruk og en konkurransedyktig industri er viktig for bosetting, sysselsetting og næringsutvikling, sier landbruks- og matminister Lars Peder Brekk.

Voksende skog tar opp store menger CO2 fra lufta, og lagrer denne over lang tid i trærne eller i bygningsmaterialer. De norske skogene tar hvert år opp klimagasser tilsvarende halvparten av de samlede klimautslippene her i landet. Skogressursene er fornybare og skogbruk er en av våre viktigste distriktsnæringer med stor økonomisk betydning over hele landet.

Innsatsen for å øke bruken av tre skal videreutvikles, og ved økt etterspørsel etter råstoff fra skogen, skal det legges til rette for økt hogst og uttak av skogbiomasse.

Målrettet miljøinnsats
Økt aktivitet i skogbruket skal kombineres med bedre kunnskap om miljøverdiene i skog og styrkede miljøhensyn i skogbruket. Dette skal skje ved å ta i bruk de nye virkemidlene i naturmangfoldloven og skogbrukets virkemidler, bl.a. miljøregistreringer, kunnskapsutvikling og levende skog-standarden. Tilstanden og utviklingen til miljøverdiene i skog skal kunne dokumenteres og gjøres offentlig tilgjengelig.

Regjeringen vil:
* Legge til rette for økt bruk av tre, herunder utrede trebruk i statlig sektor ledet av Statsbygg.
* Legge til rette for økt bruk av skogråstoff til bioenergi og arbeide for å utvikle storskala pilotprosjekter for biovarme nær viktige befolkningskonsentrasjoner.
* Møte eventuell økt etterspørsel etter råstoff fra skogen ved å legge til rette for økt bærekraftig avvirkning og uttak av skogbiomasse.
* Utvikle skogbrukets infrastruktur innenfor rammene av målrettede miljøhensyn og ivaretakelse av naturmangfoldet, for å gi bedre adkomst til skogressursene som grunnlag for økt skogbasert verdiskaping.
* Styrke oppbyggingen av skogressursene og andre tiltak som også kan ta vare på og utvikle karbonlageret på norske landarealer videre, innen miljømessig akseptable rammer.
* Legge til rette for økt bruk av skogen som arena for styrket helse og velferd ved å initiere samarbeid mellom skogeiere, frivillige organisasjoner og myndigheter, herunder bl.a. økt vekt på skog i Inn på tunet-prosjektet.
* Legge til rette for en mer målrettet miljøinnsats i skogbruket, herunder styrke kunnskapen om natur- og kulturverdier i skog og styrke ivaretakelse av slike verdier i forbindelse med planlegging og drift, miljøregistreringer, frivillig vern, samarbeidsavtaler og bruk av de nye virkemidlene i naturmangfoldloven.
* Sammenstille og offentliggjøre kunnskap om tilstand og utviklingstrekk for skog- og miljøverdier i en årlig rapport ”Bærekraftig skogbruk – næring og miljø”.

 

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Slik fjerner du maling utvendig

Å skrape vekk løs maling går faktisk raskere enn å bruke kjemikalier. Ved ommaling må underlaget være rent, tørt og fast.

Les saken [21.05.2012]

HENT bygger Maxbo Proff i Ålesund

Wenaas Kapital AS har tildelt HENT AS utviklingskontrakt på bygging av nytt byggevarehus på Digernes i Ålesund.

Les saken [21.05.2012]

NCC bygger skole på Brøttum

NCC Construction har inngått kontrakt med Ringsaker kommune om bygging av Brøttum barne- og ungdomsskole.

Les saken [21.05.2012]

Forsiktig optimisme på Oslo Børs

Etter en tung dag for norske aksjer sist fredag, åpnet aksjehandelen på Oslo Børs med forsiktig oppgang mandag formiddag.

Les saken [21.05.2012]

Ny produktsjef for S-bjelken

Anders H. Hovdedalen er ansatt som produktsjef for S-bjelken ved Moelven Limtre AS.

Les saken [21.05.2012]

Send inn dine tall til "De 100 største"

Byggeindustrien er i samarbeid med Prognosesenteret nå i full gang med å samle inn tall til den populære oversikten over de 100 største i bygg og anlegg. Du har fortsatt mulighet til å sende inn dine tall.

Les saken [21.05.2012]

Kubikkmeter i Realfagparken

Sammen med tidligere Åretta-elev og programleder for NRKs programserie Siffer, Jo Røyslien, avduket Åretta på 17. mai den fjerde pedagogiske realfaglige installasjonen i sin Realfagpark – en kubikkmeter.

Les saken [21.05.2012]

Ingen streik for bussjåførene

Det blir ingen streik for bussjåførene etter at partene kom til enighet tidlig mandag morgen. Sjåførene får i gjennomsnitt et lønnshopp på 21.000 kroner.

Les saken [21.05.2012]

Tre ukers pause i godsmeklingen

Mange timer på overtid valgte partene i godsmeklingen mandag morgen å ta en pause i meklingen fram til midten av juni.

Les saken [21.05.2012]

– Norge bør legge om finansieringen av vei og bane

Norge bør legge om dagens system for finansiering av vei og jernbane kraftig, er konklusjonen i en fersk rapport.

Les saken [21.05.2012]

Bygg-giganter satser i Norge

I løpet av kort tid har flere av verdens største bygg- og anleggsselskaper etablert seg på det norske markedet. KPMG mener at norske selskaper vil trenge mer spisskompetanse for å kunne møte økt konkurranse, og varsler oppkjøpsboom.

Les saken [21.05.2012]

18 konkurser i uke 20

Det var en nedgang i antall konkursåpninger i selskap innen byggenæringen i forrige uke.

Les saken [20.05.2012]

Eksplosjon i bolighus i Tønsberg

En eksplosjon førte til store skader på et bolighus utenfor Tønsberg natt til søndag.

Les saken [20.05.2012]

Evakuert etter ras på Romerike

To personer er evakuert fra et bolighus etter at et jord- og leirras har gått gjennom en lagerbygning mellom Ask og Kløfta i Akershus.

Les saken [20.05.2012]

Stillingsannonser (190)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (190)

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere