Svensk tunnelsuksess for Veidekke

Veidekke Entreprenør – Anlegg Fjell har hatt meget gode erfaringer med en egenutviklet tunnelinnkledningsløsning ved storprosjektet Norra länken i Stockholm. (Se video).

Tittel

- Vi har hatt et fantastisk godt samarbeid med Veidekke i Sverige, sier prosjektleder Bjørn Furuli i Veidekke Entreprenør (t.v). Prosjektleder Per Jonsson i Veidekke Entreprenad – Tunnel & Bergrum er i avslutningsfasen av Norra länken kontrakten på til 1,1 milliarder kroner.

- Da vi regnet på prosjektet kom vi frem til at vi skulle lage vår egen løsning og design på innredningen av tunnelene (se video). Sammen med Christian Rønneberg i Aas-Jakobsen kom vi opp med en teknisk løsning som tilfredsstilte de kravene Trafikverket hadde satt for prosjektet, forteller prosjektleder Bjørn Furuli.

Veidekke Entreprenør – Anlegg Fjell har utført innredningsarbeidene i en underentreprise for Veidekke Entreprenad- Anläggning Öst. Av Veidekke Entreprenads kontrakt på cirka 1,1 milliarder kroner utgjør tunnelinnkledningsentreprisen cirka 200 millioner.

- Vi har hatt et fantastisk godt samarbeid med Veidekke i Sverige. Ekstra morsomt er det at dette også har blitt et økonomisk suksessprosjekt for både oss og Veidekke i Sverige, sier Furuli og legger til at de har hatt med seg en meget motivert og glad gjeng fra Norge.

Anleggsleder Jostein Veåsen synes det har vært spennende å være med på et prosjekt der de leverer en egenutviklet løsning. Han har merket seg at prosjektpraksisen er ulik fra Norge til Sverige.

- En av de store forskjellene mellom Norge og Sverige er at Sverige ikke bruker standardiserte løsninger på samme måte som Norge. Svenskene opererer med funksjonsbeskrivelser og krav, og det er opp til entreprenøren og komme med en tilfredsstillende løsning, sier Veåsen.

- Trafikverket har ikke blandet seg borti hvordan vi har gjort dette, men de er selvsagt opptatt av vi tilfredsstiller kravene og det må vi dokumentere, legger Furuli til.

Bjørn Furuli ser ikke bort ifra at de vil få sjansen til å videreføre den nyutviklede løsningen til norske underjordsprosjekter og han har god tro på at svenske Trafikverket ønsker å bruke tunnelinnkledningsløsningen igjen.

- Trafikverket har fått det akkurat slik de vil ha det og virker veldig fornøyde med løsingen, sier prosjektlederen.

Nøkkelord:

Anlegg, Tunnel, Veidekke
Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Slik fjerner du maling utvendig

Å skrape vekk løs maling går faktisk raskere enn å bruke kjemikalier. Ved ommaling må underlaget være rent, tørt og fast.

Les saken [21.05.2012]

HENT bygger Maxbo Proff i Ålesund

Wenaas Kapital AS har tildelt HENT AS utviklingskontrakt på bygging av nytt byggevarehus på Digernes i Ålesund.

Les saken [21.05.2012]

NCC bygger skole på Brøttum

NCC Construction har inngått kontrakt med Ringsaker kommune om bygging av Brøttum barne- og ungdomsskole.

Les saken [21.05.2012]

Forsiktig optimisme på Oslo Børs

Etter en tung dag for norske aksjer sist fredag, åpnet aksjehandelen på Oslo Børs med forsiktig oppgang mandag formiddag.

Les saken [21.05.2012]

Ny produktsjef for S-bjelken

Anders H. Hovdedalen er ansatt som produktsjef for S-bjelken ved Moelven Limtre AS.

Les saken [21.05.2012]

Send inn dine tall til "De 100 største"

Byggeindustrien er i samarbeid med Prognosesenteret nå i full gang med å samle inn tall til den populære oversikten over de 100 største i bygg og anlegg. Du har fortsatt mulighet til å sende inn dine tall.

Les saken [21.05.2012]

Kubikkmeter i Realfagparken

Sammen med tidligere Åretta-elev og programleder for NRKs programserie Siffer, Jo Røyslien, avduket Åretta på 17. mai den fjerde pedagogiske realfaglige installasjonen i sin Realfagpark – en kubikkmeter.

Les saken [21.05.2012]

Ingen streik for bussjåførene

Det blir ingen streik for bussjåførene etter at partene kom til enighet tidlig mandag morgen. Sjåførene får i gjennomsnitt et lønnshopp på 21.000 kroner.

Les saken [21.05.2012]

Tre ukers pause i godsmeklingen

Mange timer på overtid valgte partene i godsmeklingen mandag morgen å ta en pause i meklingen fram til midten av juni.

Les saken [21.05.2012]

– Norge bør legge om finansieringen av vei og bane

Norge bør legge om dagens system for finansiering av vei og jernbane kraftig, er konklusjonen i en fersk rapport.

Les saken [21.05.2012]

Bygg-giganter satser i Norge

I løpet av kort tid har flere av verdens største bygg- og anleggsselskaper etablert seg på det norske markedet. KPMG mener at norske selskaper vil trenge mer spisskompetanse for å kunne møte økt konkurranse, og varsler oppkjøpsboom.

Les saken [21.05.2012]

18 konkurser i uke 20

Det var en nedgang i antall konkursåpninger i selskap innen byggenæringen i forrige uke.

Les saken [20.05.2012]

Eksplosjon i bolighus i Tønsberg

En eksplosjon førte til store skader på et bolighus utenfor Tønsberg natt til søndag.

Les saken [20.05.2012]

Evakuert etter ras på Romerike

To personer er evakuert fra et bolighus etter at et jord- og leirras har gått gjennom en lagerbygning mellom Ask og Kløfta i Akershus.

Les saken [20.05.2012]

Anlast.no

De 25 siste annonsene fra AnLast (salg og kjøp):

Byggenæringens kalender

Dato Messe Sted
22.05.2012 Den nasjonale veikonferansen 2012 Kristiansand
22.05.2012 Plan- og bygningsloven Oslo
23.05.2012 Norsk Offshoredag 2012 Oslo
23.05.2012 Offentlige anskaffelser Oslo
23.05.2012 Bedre brannsikkerhet Gardermoen
Se alle arrangement

De 100 største

  Omsetning Resultat Res% Ansatte
Veidekke ASA *) 16296.4 589.7 3.6 5870
Skanska Norge AS konsern 9463 164 1.7 4121
AF Gruppen ASA *) 5693 308 5.4 1933
Mesta konsern 4513.6 24.4 0.5 1930
NCC Construction AS 3547.45 136 3.8 1200
Kruse Smith AS 3081.16 31.7 1 954
Reinertsen AS 2819.05 59.6 2.1 2050
Peab Norge AS 2400 0 0 730
BackeGruppen 2349.57 93.6 4 792
HENT AS 2046.11 75.1 3.7 392
Se alle 100 firmaer

Siste utgave

Innholdsfortegnelse

Tips Bygg.no

 
Send tips