Vi bruker ni milliarder på hytteoppussing

Nordmenn vil ha samme fasiliteter på hytta som hjemme, og ønsker stadig mer komfort. Prognosesenteret spår at fjernstyring av hytta vil bli en trend i årene som kommer.

- Stadig flere bruker hytta gjennom hele året, og vi har mer fokus på komfort, også i forhold til miljø. Det har blitt mer vanlig å innrede og bygge hytta slik at den kan brukes hele året, nesten som om det var et hjem, sier Bjørn-Erik Øye, partner i Prognosesenteret.

Ifølge tall fra Prognosesenteret bruker vi til sammen ni milliarder kroner i året på å pusse opp hytta, og mye tyder på at vi bruker stadig mer.

- Mye av pengene går til å legge inn vann og avløp, samt oppvarmning for å holde dette frostfritt. Jeg tror fjernstyring av strøm, alarm og overvåking er noe som kommer til å bli mer vanlig framover. Fjernstyring av varme vil bli særlig aktuelt med tanke på hvor mye vi investerer i vann og avløp, sier Øye.

Innovasjon på hytta
Øystein Kolberg, markedssjef for Eaton Electric, opplyser om at deres styringssystem xComfort er i ferd med å bli stadig mer populært hos hyttekundene.

- For mange blir helgen litt lengre når man slipper å bruke fredagskvelden til å fyre opp en kald hytte. Med xComfort styrer man lys, varme og alt annet som går på strøm «live» fra hvor som helst i verden via en iPhone, iPad eller tilsvarende. Dermed kan man spare energi når man ikke er der; varmtvann, varm hytte og klar badstue er likevel bare et fingertrykk unna, sier Kolberg.

Hytte i hektisk hverdag
Kjedesjef i Terra Eiendomsmegling, Finn Magnus Hansen, har fulgt nøye med på utviklingen i hyttemarkedet i flere år. Han har også lagt merke til at stadig flere ønsker hytter med samme fasiliteter som hjemme.

- Vi ser at folk i større grad ønsker en hytte som kan brukes i en hektisk hverdag, at man vil at ferier skal gå med til å kose seg sammen med familien, og da må forholdende hva gjelder vann, strøm og komfort skal ligge til rette, sier Hansen.

Han tror tiden hvor man tok med den gamle sofaen og senga til hytta helt klart er forbi.

- Vi har nok blitt mer vant til at boligen vi bor i og hytta skal v ære i god stand, og vi ser ofte at folk pusser opp til å få en standard som er minst like god som hjemme, avslutter Hansen.

 

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

HENT bygger Maxbo Proff i Ålesund

Wenaas Kapital AS har tildelt HENT AS utviklingskontrakt på bygging av nytt byggevarehus på Digernes i Ålesund.

Les saken [21.05.2012]

NCC bygger skole på Brøttum

NCC Construction har inngått kontrakt med Ringsaker kommune om bygging av Brøttum barne- og ungdomsskole.

Les saken [21.05.2012]

Forsiktig optimisme på Oslo Børs

Etter en tung dag for norske aksjer sist fredag, åpnet aksjehandelen på Oslo Børs med forsiktig oppgang mandag formiddag.

Les saken [21.05.2012]

Ny produktsjef for S-bjelken

Anders H. Hovdedalen er ansatt som produktsjef for S-bjelken ved Moelven Limtre AS.

Les saken [21.05.2012]

Send inn dine tall til "De 100 største"

Byggeindustrien er i samarbeid med Prognosesenteret nå i full gang med å samle inn tall til den populære oversikten over de 100 største i bygg og anlegg. Du har fortsatt mulighet til å sende inn dine tall.

Les saken [21.05.2012]

Kubikkmeter i Realfagparken

Sammen med tidligere Åretta-elev og programleder for NRKs programserie Siffer, Jo Røyslien, avduket Åretta på 17. mai den fjerde pedagogiske realfaglige installasjonen i sin Realfagpark – en kubikkmeter.

Les saken [21.05.2012]

Ingen streik for bussjåførene

Det blir ingen streik for bussjåførene etter at partene kom til enighet tidlig mandag morgen. Sjåførene får i gjennomsnitt et lønnshopp på 21.000 kroner.

Les saken [21.05.2012]

Tre ukers pause i godsmeklingen

Mange timer på overtid valgte partene i godsmeklingen mandag morgen å ta en pause i meklingen fram til midten av juni.

Les saken [21.05.2012]

– Norge bør legge om finansieringen av vei og bane

Norge bør legge om dagens system for finansiering av vei og jernbane kraftig, er konklusjonen i en fersk rapport.

Les saken [21.05.2012]

Bygg-giganter satser i Norge

I løpet av kort tid har flere av verdens største bygg- og anleggsselskaper etablert seg på det norske markedet. KPMG mener at norske selskaper vil trenge mer spisskompetanse for å kunne møte økt konkurranse, og varsler oppkjøpsboom.

Les saken [21.05.2012]

18 konkurser i uke 20

Det var en nedgang i antall konkursåpninger i selskap innen byggenæringen i forrige uke.

Les saken [20.05.2012]

Eksplosjon i bolighus i Tønsberg

En eksplosjon førte til store skader på et bolighus utenfor Tønsberg natt til søndag.

Les saken [20.05.2012]

Evakuert etter ras på Romerike

To personer er evakuert fra et bolighus etter at et jord- og leirras har gått gjennom en lagerbygning mellom Ask og Kløfta i Akershus.

Les saken [20.05.2012]

Tryggere på norske veier

Risikoen for å bli drept eller skadd på norske veier er gått kraftig ned de siste årene. Det viser tall fra Transportøkonomisk institutt.

Les saken [20.05.2012]

Siste kommentarer

Vis flere