Lundteigen-spøk om Kronprinsens kyr

Senterpartipolitiker og bonde Per Olaf Lundteigens spøkefulle merknad til statsbudsjettet ble oppslag i Dagens Næringsliv lørdag.

I merknaden, som ikke er skrevet uten ironi, foreslo Lundteigen å kutte den årlige apanasjen til kronprins Haakon fordi gårdsdriften på Skaugum er lagt ned, skriver avisa.

I en merknad fra Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité til statsbudsjettet 2012 kommer det fram at kronprinsen «slipper således å subsidiere melkeproduksjonen med sin årlige apanasje», og at pengene bør tilfalle staten i stedet. Det er omtrent et år siden kronprins Haakon solgte kuene på Skaugum og la ned det meste av gårdsdriften.

– Jeg vil gi et signal om at vår kronprins skal opptre som konge for bøndene også, sier Lundteigen til avisen og legger til:

– Kronprinsen måtte bruke apanasjen for å subsidiere gårdsdriften. Da han la ned, fikk han mer penger å bruke på sitt andre liv. Hvis jeg hadde lagt ned, ville staten tatt tilbake støtten.

Parlamentarisk leder Martin Kolberg i Arbeiderpartiet forteller til TV 2 at han ble ganske overrasket da han så forsiden på lørdagsutgaven av Dagens Næringsliv.

– Sannheten er at Lundteigen hadde lagt inn en merknad med det jeg vil kalle en ganske spektakulær tekst om at kronprinsen skulle få kutt fordi han har stanset melkeproduksjonen på Skaugum. Ingen var egentlig enig i noe av dette, for det ble jo ikke tatt helt alvorlig. Så var det vel slik da, at SV og Frp i en sammenheng sa at det kanskje var noe de kunne være med på. Men det er jo ikke alvor. Og det var poenget her: Dette ble tatt ut av den endelige innstillingen og er ikke med, forteller Kolberg.

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Hage

Advarer mot asfalt- og steinleggere

Skatt Øst advarer mot utenlandske steinleggere og asfaltleggere som truer norske kunder. Arbeiderne er kraftig underbetalt, skriver Dagbladet.no.

Les saken [21.05.2012]

Hageeksperten svarer om naturtomt

Hage.no's hagekspert Marit Næss Jørgensen får mange spørsmål om naturtomt og hyttehager. Vi bringer her et lite utvalg om temaet. Flere svar finner du ved å søke i vår rikholdige svar-base.

Les saken [21.05.2012]

Mann angrepet av ugle

En mann som skulle ut på verandaen sin for en røyk natt til lørdag, ble angrepet av en illsint kattugle. Mannen fikk flere sårskader i hodet.

Les saken [19.05.2012]

Bygger gratis takhage for Sunnaas sykehus

Pasienter og ansatte ved Sunnaas sykehus på Nesodden kan snart glede seg til å ta i bruk Oslofjordens flotteste takterrasse. – Dette blir en storstilt dugnad og skal ikke koste sykehuset en krone, sier markedsdirektør Eirik Grønlie i hovedsponsor Mester Grønn.

Les saken [18.05.2012]

Åpner nytt utemiljøsenter i Mysen

Anleggsgartnerfirmaet Maskin og Utemiljø i Mysen åpner et nytt utemiljøsenter med salg av produkter til hage og uterom. Utsalget er åpent for både privatpersoner og proff-aktører.

Les saken [18.05.2012]

Gikk i blomstertog på nasjonaldagen

På Stabekk i Bærum holdes tradisjonen med blomstertog på nasjonaldagen i hevd. I år var det 56. gang det fargerike 17. mai-toget gikk av stabelen. (Bildekarusell)

Les saken [18.05.2012]

Sender 58 til Chelsea Flower Show

Anleggsgartnerfirma Wikholm i Bergen sender hele staben over til London for få inspirasjon og faglig input på Chelsea Flower Show, populært kalt  Hage-OL.

Les saken [16.05.2012]

Fjerner palmeolje fra sjokopålegg

Stabburet har fjernet all regnskogsødeleggende palmeolje i de populære påleggene Nugatti og Sjokade, melder Grønn Hverdag.

Les saken [16.05.2012]

Fikk 25 000 kroner i bot for nabohogst

Asker og Bærum tingrett har nylig dømt en mann til å betale 25 000 kroner i erstatning for å hugge 16 av naboens trær, skriver Aftenposten.no.

Les saken [16.05.2012]

Utplanting av lupiner kan bli forbudt

Nå har lupinene kommet så ut av kontroll langs veikanter og i folks hager at Direktoratet for naturforvaltning vil forby den, skriver nrk.no.

Les saken [16.05.2012]

– Bier i hagen redder verden

Biene står for en viktig del av bestøvingen (pollineringen) av både ville vekster og kulturplanter. Mer enn en tredjedel av verdens matvareproduksjon av avhengig av bier og bestøvende insekter.

Les saken [15.05.2012]

Frekt tyveri fra parsellhager

150 pallekarmer, som ble brukt som plantekasser, ble nylig stjålet fra Oslos nyeste parsellhage i Bjørvika, «Herligheten hagelag», skriver Aftenposten.

Les saken [15.05.2012]

Skap spennende hagestil med tegl

For tiden er det stort fokus på belegninger til hage og uterom, hvor trenden  i mange år har vært preget av betongstein. Hagebelegning med murstein og tegl blir stadig mer aktuelt.

Les saken [14.05.2012]

Ny anleggsgartner fra Vea

I forrige uke gjennomførte en ny kandidat fagprøven i anleggsgartnerfaget på Vea.

Les saken [13.05.2012]

Nettleder

Kos deg i hagen

Etter en heller miserabel, kald vår – bortsett fra fantastiske mars – går vi nå mot varmere tider. Vi vet at mange vil få mange flotte stunder i hagene sine fremover. Det at været kan være skiftende og lunefullt om våren vet jo alle, men likevel kommer snø og kulde som julekvelden på kjærringa.

Les mer

Spørsmål og svar

Marit Næss Jørgensen
Vår hageekspert Marit Næss Jørgensen svarer på dine spørsmål
Se alle

Quiz

Vår- og hagequiz
Dagens spørsmål:
Hvilken forfatter bodde på eiendommen Bjerkebæk på Lillehammer?
 Camilla Collett
 Sigrid Undset
 Amalie Skram
Klikk her for å sende inn ditt svar

Siste kommentarer

Vis flere

Gjestekommentarer

Hva er roseduft?

av Dag Lyngar, forfatter og roseekspert
Les også:

Lesernes hagebilder

Fotograf: Kristine Berntsen
Leserbilde Berntsen6.jpg
Send inn ditt bilde