Gammel og ung – hånd i hånd
Skanska Norge vil nå la alle som vil få jobbe til de er 70 år. Dette gjør de av ren egeninteresse, sier adm. dir. Petter Eiken til Dagens Næringsliv. Bra, sier vi. Vi er overbevist om at seniorene i byggenæringen fortsatt har mye ugjort – og vi trenger dem absolutt. Det er også viktig å sikre erfaringsoverføring mellom generasjonene.
Mange bedrifter har lenge hatt egne ordninger for seniorer. Dette har bl a Veidekke gjennomført.
Også i Byggeindustrien har vi mange flinke seniorer – og de gjør alle en utmerket jobb. Det å kaste folk på gata mot sin vilje når de er 67 år har ofte skapt mye tragedie. Selvsagt er det flere som synes at det er greit å gå av selv ved 62 år. Denne ordningen blir ofte brukt. Men det er ikke tvil om at mange mennesker mister mye når man forlater arbeidslivet. Kontakten med kolleger er viktig. Bedriftene mister også mye når arbeidsføre, oppegående mennesker velger å pensjonere seg.
Det kan selvsagt være argumenter både for det ene og det andre. En forutsetning for å kunne fortsette er selvsagt at man må kunne gjøre rett for seg. Man må selvsagt også ha evnen til omstilling når det er viktig. Denne evnen har mange, men ikke alle.
Ellers er det viktig at man bruker tilstrekkelig tid når det skal skje endringer både i ledelse og ellers. Nå skjer det et lederskifte i den anerkjente entreprenørbedriften Ø.M.Fjeld på Kongsvinger. Tor Ø Fjeld overlater roret i entreprenørbedriften til Kjell Bjarte Kvinge. Nå er det ingen som tror at Tor Ø Fjeld vil pensjonere seg. Han vil nok fortsatt være aktiv i moderbedriften som aktiv styreleder og ikke minst innen KB-gruppen. Sønnen Tor Øivind er også kommet inn i bedriften – som leder av holdingsselskapet som er blitt en maktfaktor i norsk byggenæring.
I mange familieselskaper kan lederskifter være vanskelige. Det som har skjedd hos Ø.M. Fjeld har vært forbilledlig.
Seniorer i dag er unge til sinns – og når man makter å kombinere erfaring og den nye kunnskapen til de fremadstormende unge menneskene som kommer inn i næringen, må det gå bra.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
– Veggtykkelse 40 cm skremselspropaganda
Glava vurderer å møte fremtidens krav om bygging av nullutslipps- og energiproduserende bygg med supereffektive aerogel-matter som isolasjonsløsning for spesielle konstruksjoner.
LNS i hardtrening for Kilimanjaro
For noen blir Birken barneskirenn. LNS skal i løpet av høsten arrangere tur for 40 høymotiverte ansatte som skal bestige Afrikas høyeste fjell, Kilimanjaro på 5895 meter.
Se høyblokka rives
Helsebygg Midt-Norge har laget filmen Kolossen faller om Norges største riveprosjekt – den 40 meter høye høyblokka ved St. Olavs Hospital i Trondheim.
Helsebygg satser på hjelmer med visir
Helsebygg har gått til anskaffelse av nye byggehjelmer for egne ansatte og besøkende. Hjelmene er utstyrt med visir, og må brukes av alle.
Fornya konsesjonar for Øvre Svultingen kraftverk
NVE tilrår at Olje- og energidepartementet gjev fornya løyve til regulering av Nordstrandsvatnet og drift av Øvre Svultingen kraftverk i Bøfjordvassdraget i Høyanger kommune i Sogn og Fjordane.
– Fukt kan gi samme skader som passiv røyking
Sett bort ifra kreft, er fuktskader i boligen like farlig for helsen som passiv røyking, mener overlege.
To biler sperret inne av ras
Fem personer må belage seg på å tilbringe natten i bilene sine etter at de ble sperret inne mellom to ras i nærheten av Suldal onsdag kveld.
Brann i høyblokk i Fyllingsdalen
Det brøt onsdag kveld ut brann i sjuende etasje i en blokk i Fyllingsdalen.
Bygger om Kyrkjebygd skole
Kommunen valgte en lokal entreprenør når de skulle tildele kontrakt på nybygg og ombygging av Kyrkjebygd skole i Åseral.
Kruse Smith bygger kontorbygg i Kristiansand
Andøyfaret Eiendom har valgt Kruse Smith til å oppføre to kontorbygg på Andøya vest for Kristiansand sentrum.
Innebygd kortholdbane overlevert
Forsvarsbygg overleverte Nord-Norges første innebygde kortholdbane til hæren på Setermoen. Støyforurensningen fra skytingen er nå vesentlig redusert for både boligfeltene og kirken som er nærmeste nabo.
Troms Landverksted klart til bruk
Forsvarsbygg overleverte onsdag 22. februar Troms Landverksted til Hæren på Setermoen. Her skal blant annet de de tyngste kjøretøyene, Leopard 2 stridsvogn, vedlikeholdes.
E39-kontrakt til Implenia
Implenia Norge signerte onsdag en omfattende infrastrukturkontrakt i Bergen.
Lokfører siktet etter ulykken i Vestfold
En av de to lokførerne er siktet etter at et tog sporet av under testkjøring på Vestfoldbanen sist onsdag.


























































































