LO vil ha omkamp om permitteringsregler

Regjeringen gjeninnfører gamle regler for dagpenger til arbeidstakere som permitteres og sparer 160 millioner kroner. LO-leder Roar Flåthen er lite fornøyd.
– Du kan gjerne si at vi vil ha omkamp. Vi forventer iallfall at regjeringen gjør om på dette dersom arbeidsledigheten igjen begynner å stige, sier Flåthen til NTB.
Fellesforbundets leder Arve Bakke går enda lenger.
– Vi er svært kritiske til innstrammingene i permitteringsregelverket. Selv om situasjonen på arbeidsmarkedet er bedre nå enn i 2009, er dette et feil tiltak som kan føre til at kompetanse i bedriftene forsvinner, sier Bakke.
Krisetiltak
Det var under finanskrisen for to år siden at regjeringen bestemte seg for å lempe på permitteringsreglene. I forslaget til statsbudsjett går det fram at det gamle regelverket skal tilbakeføres fra og med 1. januar 2012.
Det innebærer at bedriftenes arbeidsgiverperiode forlenges fra fem til ti dager ved minst 40 prosent permittering. I tillegg reduseres maksimal periode med dagpenger under permittering fra 52 til 30 uker for nye tilfeller, og arbeidsgivers fritak fra lønnsplikten reduseres tilsvarende.
Kravet til arbeidstidsreduksjon for rett til dagpenger under permittering økes fra 40 til 50 prosent.
Nye vurderinger
– Usikkerheten er veldig stor i norsk økonomi. Det avtegner seg en fare for et todelt næringsliv, der oljeindustrien går så det griner, mens annen industri sliter. Det er absolutt en fare for at vi igjen vil trenge et mer fleksibelt permitteringsregelverk, sier Flåthen.
Arbeidsminister Hanne Bjurstrøm (Ap) merker seg kritikken fra fagbevegelsen og viser til at det i statsbudsjettet eksplisitt er uttrykt at regelverket vil bli vurdert på nytt dersom utviklingen på arbeidsmarkedet tar en ny retning.
– Dette var tiltak som kom i en periode da ledigheten økte. Nå er arbeidsledigheten lavere enn på 20 år. Vi kan ikke ha guarden oppe hele tiden. Det kan være lurt å senke den i gode tider, sier hun. (©NTB)
Nøkkelord:
StatsbudsjettBli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
HENT bygger Maxbo Proff i Ålesund
Wenaas Kapital AS har tildelt HENT AS utviklingskontrakt på bygging av nytt byggevarehus på Digernes i Ålesund.
NCC bygger skole på Brøttum
NCC Construction har inngått kontrakt med Ringsaker kommune om bygging av Brøttum barne- og ungdomsskole.
Forsiktig optimisme på Oslo Børs
Etter en tung dag for norske aksjer sist fredag, åpnet aksjehandelen på Oslo Børs med forsiktig oppgang mandag formiddag.
Ny produktsjef for S-bjelken
Anders H. Hovdedalen er ansatt som produktsjef for S-bjelken ved Moelven Limtre AS.
Send inn dine tall til "De 100 største"
Byggeindustrien er i samarbeid med Prognosesenteret nå i full gang med å samle inn tall til den populære oversikten over de 100 største i bygg og anlegg. Du har fortsatt mulighet til å sende inn dine tall.
Kubikkmeter i Realfagparken
Sammen med tidligere Åretta-elev og programleder for NRKs programserie Siffer, Jo Røyslien, avduket Åretta på 17. mai den fjerde pedagogiske realfaglige installasjonen i sin Realfagpark – en kubikkmeter.
Ingen streik for bussjåførene
Det blir ingen streik for bussjåførene etter at partene kom til enighet tidlig mandag morgen. Sjåførene får i gjennomsnitt et lønnshopp på 21.000 kroner.
Tre ukers pause i godsmeklingen
Mange timer på overtid valgte partene i godsmeklingen mandag morgen å ta en pause i meklingen fram til midten av juni.
– Norge bør legge om finansieringen av vei og bane
Norge bør legge om dagens system for finansiering av vei og jernbane kraftig, er konklusjonen i en fersk rapport.
Bygg-giganter satser i Norge
I løpet av kort tid har flere av verdens største bygg- og anleggsselskaper etablert seg på det norske markedet. KPMG mener at norske selskaper vil trenge mer spisskompetanse for å kunne møte økt konkurranse, og varsler oppkjøpsboom.
18 konkurser i uke 20
Det var en nedgang i antall konkursåpninger i selskap innen byggenæringen i forrige uke.
Eksplosjon i bolighus i Tønsberg
En eksplosjon førte til store skader på et bolighus utenfor Tønsberg natt til søndag.
Evakuert etter ras på Romerike
To personer er evakuert fra et bolighus etter at et jord- og leirras har gått gjennom en lagerbygning mellom Ask og Kløfta i Akershus.
Tryggere på norske veier
Risikoen for å bli drept eller skadd på norske veier er gått kraftig ned de siste årene. Det viser tall fra Transportøkonomisk institutt.





























































































