Våt, våtere, våtromsnormen!
2011 blir et rekordår for Byggebransjens våtromsnorm (BVN), både som kompetansehevingstiltak gjennom utstrakt kursvirksomhet, gjennom økt bruk og i omsetning. Dette lover svært godt for myndighetenes og næringens mål om å redusere omfanget av våtromsskader i Norge!
Bygging av våtrom stiller strenge krav til god planlegging og prosjektering, robuste detaljer og riktig utført arbeid, og involverer en rekke forskjellige fag. Denne kompleksiteten er en av de viktigste årsakene til at det har vært og fremdeles oppstår alt for mange feil og skader i norske bad og våtrom.
For å bidra til å redusere feil i våtrom har myndighetene innført krav om søknad og bruk av kvalifiserte foretak for prosjektering og utførelse. Fra 1. juli neste år blir det også innført krav om uavhengig kontroll av både prosjektering og utførelse. Kravene om vannskadesikkerhet gjelder nye og ombygde våtrom – også ved arbeider som ikke er søknadspliktige.
Omtrent halvparten av alle byggskader generelt kan kobles direkte til prosjekteringsunnlatelser eller prosjekteringsfeil. Grundig kontroll av prosjekteringen og utførelsen kan redusere omfanget av feil og skader kraftig. Fortsatt er det for mange aktører som ikke har tilstrekkelig med kompetanse til å kunne garantere vanntette våtrom. Men, vi ser også at næringen selv i større grad stiller klare kompetansekrav til sine egne aktører og leverandører.
Ett av de viktigste tiltakene for reduksjon av skadeomfanget er etter vår vurdering den stadig mer utstrakte bruken av Byggebransjens våtromsnorm (BVN) som et verktøy for å planlegge og å bygge våtrom. Normen gir anbefalinger og viser løsninger for å lage vannskadesikre, solide, funksjonelle og varige våtrom. Erfaring og forskning, omsatt i praksis!
Vi deler Fagrådet for våtroms visjon om å sikre bedre våtrom gjennom bruk av BVN, og er svært glade for at det styrkede samarbeidet vi opplever etter inngåelsen av ny samarbeidsavtale allerede har båret frukter gjennom økt bruk og økt utbredelse av bransjenormen som et kompetanseverktøy for næringen.
Det er et klart behov for å styrke utdanningen i alle ledd – og her vil BVN og Byggforskserien være helt sentrale ”beste praksis” verktøy.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
NCC bygger skole på Brøttum
NCC Construction har inngått kontrakt med Ringsaker kommune om bygging av Brøttum barne- og ungdomsskole.
Forsiktig optimisme på Oslo Børs
Etter en tung dag for norske aksjer sist fredag, åpnet aksjehandelen på Oslo Børs med forsiktig oppgang mandag formiddag.
Ny produktsjef for S-bjelken
Anders H. Hovdedalen er ansatt som produktsjef for S-bjelken ved Moelven Limtre AS.
Send inn dine tall til "De 100 største"
Byggeindustrien er i samarbeid med Prognosesenteret nå i full gang med å samle inn tall til den populære oversikten over de 100 største i bygg og anlegg. Du har fortsatt mulighet til å sende inn dine tall.
Kubikkmeter i Realfagparken
Sammen med tidligere Åretta-elev og programleder for NRKs programserie Siffer, Jo Røyslien, avduket Åretta på 17. mai den fjerde pedagogiske realfaglige installasjonen i sin Realfagpark – en kubikkmeter.
Ingen streik for bussjåførene
Det blir ingen streik for bussjåførene etter at partene kom til enighet tidlig mandag morgen. Sjåførene får i gjennomsnitt et lønnshopp på 21.000 kroner.
Tre ukers pause i godsmeklingen
Mange timer på overtid valgte partene i godsmeklingen mandag morgen å ta en pause i meklingen fram til midten av juni.
– Norge bør legge om finansieringen av vei og bane
Norge bør legge om dagens system for finansiering av vei og jernbane kraftig, er konklusjonen i en fersk rapport.
Bygg-giganter satser i Norge
I løpet av kort tid har flere av verdens største bygg- og anleggsselskaper etablert seg på det norske markedet. KPMG mener at norske selskaper vil trenge mer spisskompetanse for å kunne møte økt konkurranse, og varsler oppkjøpsboom.
18 konkurser i uke 20
Det var en nedgang i antall konkursåpninger i selskap innen byggenæringen i forrige uke.
Eksplosjon i bolighus i Tønsberg
En eksplosjon førte til store skader på et bolighus utenfor Tønsberg natt til søndag.
Evakuert etter ras på Romerike
To personer er evakuert fra et bolighus etter at et jord- og leirras har gått gjennom en lagerbygning mellom Ask og Kløfta i Akershus.
Tryggere på norske veier
Risikoen for å bli drept eller skadd på norske veier er gått kraftig ned de siste årene. Det viser tall fra Transportøkonomisk institutt.
Boasson-triumf i Glava Tour of Norway
Akkurat som bestilt vant proffsyklist Edvald Boasson Hagen (25) nest siste etappe og tok over sammenlagtledelsen i etapperittet Glava Tour of Norway lørdag.






























































































