Kompetanseplan for prosjekterende

Lavenergiprogrammet, Faggruppen for bygg og anlegg, Arkitektbedriftene og Norske arkitekters landsforbund har laget en kompetanseplan for prosjekteringsfagene for 2011-2017. Temaet er energibruk i bygninger i et bærekraftig perspektiv. - For oss er det nå viktig at gode kurstilbud utvikles og at byggenæringen benytter seg av disse.
Kompetanseplanen beskriver hvilken kompetanse prosjekteringsfagene bør besitte innen temaet energieffektivt byggeri, og er ment å legge til rette for en målrettet kunnskapsoppbygging innen sektoren.
- For at vi skal få gode og robuste bygningstekniske løsninger, er det avgjørende at prosjekteringsfagene er i stand til å forstå og prosjektere gode energivennlige bygg, både når det gjelder nye og eksisterende bygninger, sier Guro Hauge i Lavenergiprogrammet.
Plukkliste
Kompetanseplanen er bygget opp som en plukkliste der relevante tema kan velges basert på behovet den enkelte har for kompetanseheving. Planen har spesielt fokus på tverrfaglighet og tidligfaserådgiving og vil være et viktig verktøy både for kursleverandører, bransjeorganisasjoner og bedrifter både for å kartlegge kompetansebehovet, og vite på hvilke områder man trenger kunnskap for å møte de strenge energikravene som vil komme.
- For Lavenergiprogrammets del, er det avgjørende at planen blir distribuert ut til så mange som mulig. Til alle som er opptatt av og som ser viktigheten av at prosjekteringsfagene har riktig kompetanse når massemarkedet kommer, understreker Hauge.
Per i dag har vi flere pilotprosjekter som gjennomføres på passivhusnivå og disse har ofte tett oppfølging både fra Sintef Byggforsk, fra rådgivere med erfaring fra denne typen prosjekt eller fra Enovas støtteordninger.
Oppfordrer aktørene
- Det er viktig bedriftseiere og prosjektledere etterspør kompetansetilbud på området. Ofte kommer dette opp i tilknytning til reelle prosjekter som skal gjennomføres i nær framtid. Da er det også viktig at aktørene på kursmarkedet er forberedet og i stand til å tilby kompetanseheving av god kvalitet, understreker Hauge.
- Vi oppfordrer mange til å bruke planen i planleggingsarbeidet med kursutvikling og som sjekkliste for bedrifter som jobber systematisk med kompetanseheving på energiområdet. Vi vil også i samarbeid med de andre organisasjonene videreutvikle planen.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Brann i hotell i Bergen
Torsdag morgen brøt det ut brann i Radisson-hotellet på Bryggen i Bergen. Brannvesenet sliter med å lokalisere nøyaktig hvor brannen er, men foreløpig er ingen evakuert fra hotellet.
Velux nominert til EUs miljøpris
Velux Gruppens forsknings- og utviklingsprosjekt Model Home 2020 er nominert til EU-kommisjonens prestisjefylte miljøpris, Sustainable Energy Europe Award 2012.
Firedoblet norsk boligkjøp på solkysten
Mens finanskrisen rir kontinentet og norsk økonomi går så det suser, ser nordmenn igjen mot det spanske boligmarkedet.
Ny daglig leder i Ingeniørfirmaet L.S. Solland
Tom B. Fjeldstad er ansatt som ny daglig leder i Ingeniørfirmaet L.S. Solland AS. Han overtar etter Leif W. Solland.
Reinertsen lander ny kontrakt på Fornebu
Reinertsen AS signerte 11. mai ny kontrakt med byggherre Hundsund AS på Arcasa tun 3, med 42 nye boliger på Fornebu.
Lokal godkjenning i strid med EØS-regler
Plan- og bygningslovens krav om godkjenning for såkalt lokal ansvarsrett er ikke i samsvar med Norges forpliktelser etter tjenestedirektivet. EFTAs overvåkningsorgan ESA ber Norge om å melde fra om endringer av lovverket innen to måneder.
NBBL: Positivt møte med helseministeren
Representanter fra NBBL var onsdag 14. mai i møte med Helse og omsorgsminister Anne-Grethe Strøm Erichsen. Tema var hvordan private aktører kan samarbeide med kommunene om bygging av omsorgsboliger.
Varsler streik for mer enn 16.000
Fra neste torsdag kan mer enn 16.000 kommuneansatte gå ut i streik hvis ikke Riksmekleren finner en løsning i tarifforhandlingene mellom de ansattes organisasjoner og KS.
BM Carlsen fyller hullet etter Zeiner
Etter at Byggmakker Zeiner i Tønsberg er solgt til konkurrenten Optimera, fyller Carlsen Fritzøe Handel hullet og etablerer en ny avdeling av Byggmakker Carlsen i byen.
Vil ikke skille ut Jernbaneverket
Finansminister Sigbjørn Johnsen går tilbake på et forslag han kom med som fylkesmann om å omdanne Jernbaneverket til heleid statlig aksjeselskap eller statsforetak.
Internasjonal interesse for «Eksportvegen»
40 norske og utenlandske entreprenører møtte opp på tilbudsbefaringene på Tresfjordbrua og Vågstrandstunnelen.
– Smale veier forsinker bygging av midtdelere
Smale veier er forklaringen på at det ikke har vært mulig å nå målet om å bygge 750 kilometer midtdelere, sa statsminister Jens Stoltenberg (Ap) i spørretimen onsdag.
1700-tallsgård restaureres i Oslo
Midt mellom blokker, trafikkerte veier og et kjøpesenter på Tveita ligger Tveten gård fra 1700-tallet. Gården blir nå restaurert i samarbeid mellom Oslo kommune og entreprenøren Skutle/Kruse Smith. (Bildekarusell)
NCC bygger E18 Homstvedt-Melleby
NCC Construction Norge er tildelt kontrakten for bygging av ny E18 i Østfold, strekningen Homstvedt-Melleby.



























































































