Stoltenberg: En nasjonal tragedie

Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) kaller skytingen på AUFs sommerleir på Utøya for en nasjonal tragedie. Senere lørdag drar han til Sundvollen for å møte de overlevende og pårørende.

Det var en tydelig preget statsminister og Ap-leder som møtte pressen lørdag morgen i Oslo.

– Dette er et mareritt og ikke til å forstå, sa Stoltenberg.

Minst 86 unge mennesker ble drept i skytingen fredag.

– Det er ekstra vondt for meg fordi Utøya er et sted jeg har vært hver sommer siden 1974. Jeg har opplevd glede, engasjement og trygghet der. Nå er stedet blitt utsatt for brutal vold, og et ungdomsparadis er blitt forandret til et helvete i løpet av noen få timer, sa Stoltenberg.

Han sa på pressekonferansen at han kjenner personer som er involvert i tragedien, men ønsket ikke å gå inn på detaljer. Det er viktig at politiet håndterer saken på sin måte før man går ut med navn på enkeltpersoner, sa statsministeren.

Nasjonal tragedie
Stoltenberg sa det er vanskelig å uttrykke med ord hvor mye medfølelse han har med dem som er rammet.

– Det som skjedde på Utøya, er en nasjonal tragedie. Ikke siden krigen har Norge opplevd en større ugjerning. Minst 80 unge mennesker er revet bort. Vi har også mistet mennesker i Regjeringskvartalet. Det er et mareritt. Et mareritt for de unge som er blitt drept, for foreldre og søsken som brutalt blir konfrontert med døden, men også for dem som overlevde. Hver og én som var på Utøya, er rammet for livet, sa Stoltenberg.

Han skal i løpet av lørdag dra til Sundvollen og møte de overlevende og pårørende etter tragedien på Utøya.

Hjelpeapparat
Flere av statsrådene møttes fredag kveld og natt til lørdag. Regjeringen skal senere lørdag møtes for å diskutere situasjonen, og det flagges på halv stang fra alle offentlige bygninger.

Justisminister Knut Storberget (Ap) deltok på pressekonferansen med Stoltenberg lørdag morgen. Han kalte hendelsen for en ufattelig tragedie.

– Vi har i natt forsikret oss om at pårørendeapparatet som er etablert, er i virksomhet og tilstrekkelig for å møte de behov som mange mennesker møter de neste timene og dagene. Vi oppfordrer pårørende til å bruke oppgitte telefonnumre for å søke informasjon og bistand. Folk kan også ringe til kommunale legevakter for å bli satt i forbindelse med personell som kan gi tilstrekkelig hjelp, sa Storberget.

Når det gjelder etterforskningen, sa Storberget at alle tilgjengelige ressurser er satt inn. Han ønsket lørdag morgen ikke å diskutere hva mulige motiver kan ha vært.

– En person er pågrepet, og jeg ber om forståelse for at det er vanskelig for meg, og ikke riktig, å kommentere etterforskningen. Jeg henviser til politiet, sa Storberget.

Justisministeren sa at trusselnivået i Norge er en pågående diskusjon, og at nivået foreløpig er uendret.

– Det betyr imidlertid ikke at vi ikke har innført nye tiltak. Se dere rundt omkring i Oslo, sa han, og understreket at definisjonen av trusselnivået ikke nødvendigvis representerer rekken av tiltak som til enhver tid er iverksatt.

Takker for støtte
Stoltenberg understreket på pressekonferansen hvor viktig det er å bevare et åpent og trygt samfunn der folk kan debattere uten å føle seg utrygge. Det er denne kvaliteten som nå er angrepet og truet, og det er viktig å slå tilbake, sa statsministeren.

– Vi har aldri sett at så mange mennesker er blitt drept på én gang, i hvert fall ikke i fredstid. Apparatet vårt er fullt mobilisert og kan bistå de som føler utrygghet, sorg og som spør seg hva meningen er i dette, sa Stoltenberg.

Han takket det internasjonale samfunnet for alle støtteerklæringer og tilbud om hjelp.

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Brann i hotell i Bergen

Torsdag morgen brøt det ut brann i Radisson-hotellet på Bryggen i Bergen. Brannvesenet sliter med å lokalisere nøyaktig hvor brannen er, men foreløpig er ingen evakuert fra hotellet.

Les saken [17.05.2012]

Velux nominert til EUs miljøpris

Velux Gruppens forsknings- og utviklingsprosjekt Model Home 2020 er nominert til EU-kommisjonens prestisjefylte miljøpris, Sustainable Energy Europe Award 2012.

Les saken [16.05.2012]

Firedoblet norsk boligkjøp på solkysten

Mens finanskrisen rir kontinentet og norsk økonomi går så det suser, ser nordmenn igjen mot det spanske boligmarkedet.

Les saken [16.05.2012]

Ny daglig leder i Ingeniørfirmaet L.S. Solland

Tom B. Fjeldstad er ansatt som ny daglig leder i Ingeniørfirmaet L.S. Solland AS. Han overtar etter Leif W. Solland.

Les saken [16.05.2012]

Reinertsen lander ny kontrakt på Fornebu

Reinertsen AS signerte 11. mai ny kontrakt med byggherre Hundsund AS på Arcasa tun 3, med 42 nye boliger på Fornebu.

Les saken [16.05.2012]

Lokal godkjenning i strid med EØS-regler

Plan- og bygningslovens krav om godkjenning for såkalt lokal ansvarsrett er ikke i samsvar med Norges forpliktelser etter tjenestedirektivet. EFTAs overvåkningsorgan ESA ber Norge om å melde fra om endringer av lovverket innen to måneder.

Les saken [16.05.2012]

NBBL: Positivt møte med helseministeren

Representanter fra NBBL var onsdag 14. mai i møte med Helse og omsorgsminister Anne-Grethe Strøm Erichsen. Tema var hvordan private aktører kan samarbeide med kommunene om bygging av omsorgsboliger.

Les saken [16.05.2012]

Varsler streik for mer enn 16.000

Fra neste torsdag kan mer enn 16.000 kommuneansatte gå ut i streik hvis ikke Riksmekleren finner en løsning i tarifforhandlingene mellom de ansattes organisasjoner og KS.

Les saken [16.05.2012]

BM Carlsen fyller hullet etter Zeiner

Etter at Byggmakker Zeiner i Tønsberg er solgt til konkurrenten Optimera, fyller Carlsen Fritzøe Handel hullet og etablerer en ny avdeling av Byggmakker Carlsen i byen.

Les saken [16.05.2012]

Vil ikke skille ut Jernbaneverket

Finansminister Sigbjørn Johnsen går tilbake på et forslag han kom med som fylkesmann om å omdanne Jernbaneverket til heleid statlig aksjeselskap eller statsforetak.

Les saken [16.05.2012]

Internasjonal interesse for «Eksportvegen»

40 norske og utenlandske entreprenører møtte opp på tilbudsbefaringene på Tresfjordbrua og Vågstrandstunnelen.

Les saken [16.05.2012]

– Smale veier forsinker bygging av midtdelere

Smale veier er forklaringen på at det ikke har vært mulig å nå målet om å bygge 750 kilometer midtdelere, sa statsminister Jens Stoltenberg (Ap) i spørretimen onsdag.

Les saken [16.05.2012]

1700-tallsgård restaureres i Oslo

Midt mellom blokker, trafikkerte veier og et kjøpesenter på Tveita ligger Tveten gård fra 1700-tallet. Gården blir nå restaurert i samarbeid mellom Oslo kommune og entreprenøren Skutle/Kruse Smith. (Bildekarusell)

Les saken [16.05.2012]

NCC bygger E18 Homstvedt-Melleby

NCC Construction Norge er tildelt kontrakten for bygging av ny E18 i Østfold, strekningen Homstvedt-Melleby.

Les saken [16.05.2012]

Stillingsannonser (218)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (218)

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere