Aassved Hansen skifter beite

– Jeg har oppnådd det jeg ville i SINTEF og ønsket nye utfordringer. Det passet derfor godt at stillingen som kommunaldirektør for byutvikling i Trondheim dukket opp, sier Einar Aasved Hansen.

Einar Aassved Hansen har gått fra stillingen som forskningssjef i SINTEF og er blitt kommunaldirektør byutvikling i Trondheim kommune.

Aasved Hansen forteller at han har har hatt 25 år lærerike og interessante år SINTEF.

– Jeg var heldig og kom til SINTEF FCB i starten på gullalderen i norsk betongforskning. Det var store prosjekter med internasjonale oljeselskap og nasjonale løft med bred deltakelse fra norske bedrifter, forteller Aasved hansen.

Han fikk gå en god forskerskole med dyktige seniorer i et ellers ungt og inspirerende miljø.

– Suksessen var langt på vei et resultat av Ivar Holands dyktige ledelse. Han skapte et nært samarbeid med industrien. Han forsto deres behov og evnet å finne gode løsninger. Jeg lærte mye om viktigheten av et godt samspill mellom forskning og næringsliv, legger han til.

For 15 år siden overtok han selv som forskningssjef for betongmiljøet i SINTEF.

– Vi klarte i samarbeid med ledende bedrifter å beholde kjernekompetansen vår etter offshoreepoken, slik at vi var klar for en ny gullalder med etableringen av COIN, vårt senter for forskningsdrevet innovasjon (SFI). Det var en sensasjon at vi fikk et SFI, Norges forskningsråds nye storsatsing, og jeg er veldig stolt av at vi lyktes. Det var en betydelig anerkjennelse av forskningskompetanse på SINTEF og NTNU, og av betongbransjens evne til å omstille nye kunnskap til verdiskaping. COIN som startet i 2007 har vært en stor suksess også for Norges forskningsråd, utdyper Aasved Hansen.

Han er også stolt over at de har skapt et flott SINTEF Byggforsk.

– Sammenslåingen av SINTEFs byggmiljø og NBI var viktig for norsk byggenæring. Det var en krevende prosess som endte godt. Vi har fått et slagkraftig kompetansemiljø som har gode og sterke relasjoner til byggenæringen i Norge og i utlandet, sier han.

Når han nå går over i en annen stilling er det i trygg forvissning om at de har løst de store utfordringene i SINTEF Byggforsk.

– Vi har et nært og godt samarbeid med NTNU. Sammen leder vi de to viktige sentrene COIN og ZEB – Zero Emission Buildings. Sentre som sammen med andre store prosjekt definerer vår posisjon som ”Forskningsinstituttet for bærekraftig bygging”. Vi har en sunn økonomi og har fått betydelig midler for å ruste opp laboratoriene. I tillegg har vi dyktige fagfolk på alle nivå og gode forskningsledere. SINTEF Byggforsk er godt etablert. Derfor kan jeg trygt overlate forskningssjefstillingen til andre med en god følelse, legger Aasved Hansen til.

– For egen del hadde jeg oppnådd det jeg ville i SINTEF og ønsket nye utfordringer. Det passet derfor godt at stillingen som kommunaldirektør for byutvikling i Trondheim dukket opp. Jeg var heldig og fikk jobben. Nå har jeg ansvaret for byutvikling og utforming samt forvaltning og drift av eiendom og infrastruktur. I alt en virksomhet med 1300 medarbeidere med høy kompetanse på mange områder, sier han.

Trondheim er en attraktiv by med stor befolkningstilvekst.

– For å møte de utfordringene det innebærer pågår det mange spennende og viktig prosjekter som:

• Miljøpakken hvor det de neste 15 årene skal investeres 7 milliarder i veg- og kollektivtiltak

• Brattøra med byutvikling av de store havneområdene der byen møter fjorden

• Framtidens byer med bl.a. utbygging av en helt ny klimanøytral bydel på Brøset.

– Det er inspirerende oppgaver som betyr mye for mange og som skaper engasjement i byens befolkning, hos politikere og media. Jeg har nå ansvaret for å løse viktige samfunnsoppgaver. Det motiverer meg, avslutter Aasved Hansen.

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Cityprisen til Aspelin Ramm og Vulkan

Mottok prestisjeprisen på Citykonferansens gallamiddag torsdag kveld.

Les saken [09.02.2012]

Burmeister har igjen fått norske eiere

Burmeister i Norge, med danske eiere de seneste 3 årene, er igjen blitt norsk eiet.

Les saken [09.02.2012]

Flyplassjobber til Aurstad og YIT

De to siste store anbudene i forbindelse med rullebaneforlengelsen på Kristiansund lufthavn Kvernberget er nå fordelt, melder Tidens Krav.

Les saken [09.02.2012]

Nytt bryggeri bygges i Troms

Med byggingen av et nytt, miljøvennlig bryggeri vil Mack åpne for en overgang fra gjenbruks- til gjenvinningsflasker.

Les saken [09.02.2012]

River "trafikkmaskinen"

Rivearbeidene i Bjørvika i Oslo sentrum er i full gang. Se "trafikkmaskinen" forsvinne bit for bit. (Bildekarusell)

Les saken [09.02.2012]

Søker etter mur- og betongkandidater

Juryen for Murverksprisen og Betongtavlen søker etter kandidater til de respektive prisene.

Les saken [09.02.2012]

Lagerarbeider døde etter fall i Vennesla

Mannen som ble alvorlig skadd i et fall i en lagerbygning i Vennesla i Vest-Agder torsdag ettermiddag, døde senere av skadene.

Les saken [09.02.2012]

– Bli med på "den grønne revolusjonen"

– Bare den som evner å fornye seg, vil overleve, sa Petter Stordalen og utfordret eiendomsbransjen til å kaste seg med på det han kalte ”den grønne revolusjonen”.

Les saken [09.02.2012]

Grønne leieavtaler

Torsdag la Norsk Eiendom fram sitt opplegg rundt «Grønne Leieavtaler» på Citykonferansen i Oslo.

Les saken [09.02.2012]

Sjefsskifte i Icopal

Lederskifte i den norske Icopal-virksomheten. Lars Næss (59) erstattes av dansken Søren Drewsen (45).

Les saken [09.02.2012]

EØS-pendlere slipper å flytte til Norge

Mange EØS-borgere som pendler til Norge for å jobbe kan nå slippe å melde flytting hit.

Les saken [09.02.2012]

Ny direktør i Skifte eiendom

Marit Jakobsen Leganger tiltrer som ny direktør i Skifte eiendom 1. mars 2012.

Les saken [09.02.2012]

- Regjeringen svekker bioenergisatsingen i Norge

Mandag 6. februar varslet Statens Landbruksforvaltning (SLF) at de vil redusere satsene til energiflisordningen med om lag 17 prosent.

Les saken [09.02.2012]

Veidekke venter høyere IFRIC-resultat

Veidekke venter betydelig høyere IFRIC-resultat enn segmentresultat i 4. kvartal 2011.

Les saken [09.02.2012]

Stillingsannonser (200)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (200)

Byggdagene 2012

Finn leverandører av tekniske varer og tjenester

Søket er levert av www.ingenioren.no

- innkjøpsverktøyet for bygg, elektro, kjemi og maskin

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere