Store mengder radongass på Naturhistorisk museum

Radon er en skummel gass som kommer fra grunnen

En ny måling viser store forekomster av den kreftfremkallende gassen radon på Naturhistorisk museum ved Universitetet i Oslo.

 

Målingene ble utført i flere av bygningene til Naturhistorisk museum ved Universitetet i Oslo (UiO) før sommeren, skriver studentavisen Universitas.

Statens strålevern anbefaler å iverksette tiltak hvis radonverdiene overskrider 100 Bq/m³. Den høyeste målingen på Naturhistorisk museum var på over 9.000 Bq/m³.

Arbeidstilsynet reagerer sterkt på de høye forekomstene av radon, og mener at UiO bryter arbeidsmiljøloven.

– Arbeidsgiver skal sørge for at arbeidstaker har et fullt forsvarlig arbeidsmiljø. Her har man latt folk jobbe under høy radoneksponering. Det er et ganske grovt brudd på arbeidsmiljøloven, sier sjefingeniør i Arbeidstilsynet, Arnfinn Ruud.

Radonproblemene ved Naturhistorisk museum er ikke nye. I 2004 ble det i forbindelse med renoveringen av hovedbygningen gjort målinger som påviste mye radon. Tiltak ble iverksatt og nye målinger i 2008 friskmeldte de aktuelle bygningene.

Men verken i 2004 eller 2008 ble det utført målinger i palmehuset og driftsbygningen, som er bygningene med høyest radonverdier i årets måling.

UiO iverksetter nå en rekke tiltak for å gjøre noe med radonproblemet. Blant annet får alle ansatte muligheten til å snakke med lege eller sykepleier.

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Førpremiere på Cat 8-tonner

Caterpillar lanserer i disse dager en helt ny 8 tonns minigraver, Cat 308E CR. I den forbindelse vil Pon Equipment vise frem maskinen på utvalgte steder i Norge.

Les saken [10.02.2012]

Optimera åpnet nytt proffsenter

Onsdag 25. januar åpnet Optimera Grorud nytt, stort proffsenter på 600 kvm i Østre Aker vei 253.

Les saken [10.02.2012]

Tre leverte tilbud på Aust-Lofoten videregående skole

Tilbudene er kommet fra entreprenørene Bjørn Bygg, HENT og NCC.

Les saken [10.02.2012]

“Fra festtaler til praktisk handling"

Rv.2 prosjektet har sammen med Skanska Norge AS signert et felles utarbeidet samhandlingsdokument, som gjennom 8 punkter forplikter byggherre og entreprenør til et målrettet samarbeid, skriver vegvesen.no.

Les saken [10.02.2012]

Dårlige rutiner ved kjøp og salg av eiendom i stiftelser

Mange norske stiftelser har for dårlige rutiner når de kjøper eller selger fast eiendom. Dermed øker sjansen for feil eller misligheter i stiftelsene. Det er konklusjonen etter en stikkprøvekontroll som Stiftelsestilsynet har gjennomført.

Les saken [10.02.2012]

1000 nye studentbustader

Kunnskapsdepartementet har fordelt 242 millionar kroner til bygging av 1039 nye studentbustader for 2012.

Les saken [10.02.2012]

Stopp i sluttføring av ny skole

Det er full konflikt mellom Øksnes kommune og Øksnes Entreprenør i forbindelse med sluttføring av nye Myre skole.

Les saken [10.02.2012]

Over 8 prosent økning i innlandstrafikken

I alt reiste 3 187 115 passasjerer til eller fra en av Avinor lufthavner i januar.

Les saken [10.02.2012]

Milliardoverskudd for BKK

BKKs foreløpige regnskapstall for 2011 viser et resultat etter skatt på 1 143 millioner kroner.

Les saken [10.02.2012]

Vil gi kommunene mer handlingsrom

Alle kommuner, uavhengig av størrelse, skal ha tilbud om de samme tjenestene, slår regjeringen fast.

Les saken [10.02.2012]

God sikkerhet avgjørende for AMS-utrulling

Nettselskapene må få på plass sikkerhetstiltak for å sikre at systemene for avanserte strømmålere (AMS) ikke fører til strømbrudd, viser en sårbarhetsvurdering NVE har fått gjennomført.

Les saken [10.02.2012]

Nei til kraftutbygging i Gloppen

Olje- og energidepartementet mener utbygging i Myklandsdalen i Nordfjord vil være negativ for landskapsopplevelsen.

Les saken [10.02.2012]

Seks og et halvt års fengsel for 100 boliginnbrudd

En 42-årig serbisk mann er i Borgarting lagmannsrett dømt til fengsel i seks og et halvt år for nærmere 100 boliginnbrudd eller forsøk på det over hele Østlandet.

Les saken [10.02.2012]

Lærlinger angrer ikke på karrierevalget

9 av 10 lærlinger i Trøndelag opplever byggenæringen som en attraktiv yrkesvei og ingen angrer på valget de har gjort.

Les saken [10.02.2012]

Stillingsannonser (206)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (206)

Byggdagene 2012

Finn leverandører av tekniske varer og tjenester

Søket er levert av www.ingenioren.no

- innkjøpsverktøyet for bygg, elektro, kjemi og maskin

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere