Gårdeier må i fengsel for uaktsomt drap
Høyesterett avviser anken fra gårdeieren som ble dømt for uaktsomt drap etter at murblokker falt ned og traff en kvinne i Oslo i januar 2007.
Linda Henriksen (31) befant seg på fortauet i Trondheimsveien da deler av fasaden på den fraflyttede bygningen plutselig raste ut. Hun fikk store hodeskader i ulykken og døde samme kveld på sykehuset.
En 56 år gammel mann som kontrollerer holdingselskapet som eier gården, ble dømt for uaktsomt drap i Oslo tingrett, men anket dommen. Gårdeieren ble i mars i år dømt til 120 dagers ubetinget fengsel i Borgarting lagmannsrett. Dommen ble anket igjen, men Høyesteretts ankeutvalg har nå avvist ny behandling av saken, melder Dagbladet.
Dermed må den 56-årige gårdeieren i fengsel. Sammen med eierselskapet Nygården AS må han også betale 75.000 kroner i erstatning til hver av den døde kvinnens foreldre. Selskapet mannen kontrollerer, må i tillegg betale en bot på 2,5 millioner kroner.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Faremo oppretter krisesenter i regjeringen
Justis- og beredskapsminister Grete Faremo (Ap) vil forbedre beredskapen blant annet ved å opprette et døgnbemannet, sivilt situasjonssenter i departementet.
Tar selvkritikk for manglende uværsvarsling
Både Fylkesmannen og Vervarslinga på Vestlandet tar selvkritikk for dårlig varsling i forkant av orkanen Dagmar som herjet Vestlandet i jula.
Førpremiere på Cat 8-tonner
Caterpillar lanserer i disse dager en helt ny 8 tonns minigraver, Cat 308E CR. I den forbindelse vil Pon Equipment vise frem maskinen på utvalgte steder i Norge.
Optimera åpnet nytt proffsenter
Onsdag 25. januar åpnet Optimera Grorud nytt, stort proffsenter på 600 kvm i Østre Aker vei 253.
Tre leverte tilbud på Aust-Lofoten videregående skole
Tilbudene er kommet fra entreprenørene Bjørn Bygg, HENT og NCC.
“Fra festtaler til praktisk handling"
Rv.2 prosjektet har sammen med Skanska Norge AS signert et felles utarbeidet samhandlingsdokument, som gjennom 8 punkter forplikter byggherre og entreprenør til et målrettet samarbeid, skriver vegvesen.no.
Dårlige rutiner ved kjøp og salg av eiendom i stiftelser
Mange norske stiftelser har for dårlige rutiner når de kjøper eller selger fast eiendom. Dermed øker sjansen for feil eller misligheter i stiftelsene. Det er konklusjonen etter en stikkprøvekontroll som Stiftelsestilsynet har gjennomført.
1000 nye studentbustader
Kunnskapsdepartementet har fordelt 242 millionar kroner til bygging av 1039 nye studentbustader for 2012.
Stopp i sluttføring av ny skole
Det er full konflikt mellom Øksnes kommune og Øksnes Entreprenør i forbindelse med sluttføring av nye Myre skole.
Over 8 prosent økning i innlandstrafikken
I alt reiste 3 187 115 passasjerer til eller fra en av Avinor lufthavner i januar.
Milliardoverskudd for BKK
BKKs foreløpige regnskapstall for 2011 viser et resultat etter skatt på 1 143 millioner kroner.
Vil gi kommunene mer handlingsrom
Alle kommuner, uavhengig av størrelse, skal ha tilbud om de samme tjenestene, slår regjeringen fast.
God sikkerhet avgjørende for AMS-utrulling
Nettselskapene må få på plass sikkerhetstiltak for å sikre at systemene for avanserte strømmålere (AMS) ikke fører til strømbrudd, viser en sårbarhetsvurdering NVE har fått gjennomført.
Nei til kraftutbygging i Gloppen
Olje- og energidepartementet mener utbygging i Myklandsdalen i Nordfjord vil være negativ for landskapsopplevelsen.

























































































