To nye utvalgte kulturlandskap i jordbruket
Øya Tarva i Sør-Trøndelag og øyene Blomsøy-Hestøy-Skålvær i Nordland et utpekt som nye særskilt utvalgte kulturlandskap i jordbruket.
Disse to områdene kommer i tillegg til de 20 jordbruksområdene som tidligere har fått slik status. «Landskaps-smykker» og «utstillingsvinduer» var ord Landbruksdepartementet og Miljøverndepartementet benyttet da vedtaket om de 20 første særskilt utvalgte kulturlandskapene i jordbruket ble utpekt i mars 2009.
De to departementene har nylig besluttet at Tarva i Bjugn kommune og Blomsøy-Hestøy-Skålvær i Alstahaug kommune fra og med i år skal innlemmes i denne ordningen, som innebærer at det gis statlige midler til skjøtselstiltak for å bevare jordbrukslandskap med store biologiske og kulturhistoriske verdier.
Da ordningen ble etablert i fjor, omfattet den to jordbruksområder i Sogn og Fjordane og ett område i hvert av landets øvrige fylker. Blant de tidligere utvalgte kulturlandskapene er kjente steder som Steinsletta i Buskerud, skjærgården Tjøme-Nøtterøy i Vestfold, Jomfruland i Telemark og Vest-Lista i Vest-Agder.
De to områdene som tidligere er utvalgt i Sør-Trøndelag og Nordland er henholdsvis Seterdalene i Budalen i Midtre Gauldal kommune og Engan-Ørnes-Kjelvik i Sørfold kommune.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Hage
Verdens matpriser øker
FAOs matprisindeks steg med knapt to prosent fra desember 2011 til januar 2012.
Skogplanting kan gi klima-minus
Skogplanting som klimatiltak i nordlige områder kan virke mot sin hensikt, viser nyere forskning. Årsaken er den såkalte albedoeffekten.
Stor cannabis-plantasje avdekket ved Hønefoss
Fire personer er pågrepet etter at politiet fredag slo til mot en større cannabis-plantasje utenfor Hønefoss.
Gamle og nye gartnere fikk grønt påfyll
Natur videregående skole i Oslo har utdannet gartnere i flere generasjoner. Nylig samlet skolen tidligere og nåværende studenter til et vellykket gartnerseminar.
Hageblogger får hagefolket ut av dvalen
Hagefolket ligger ikke på latsiden vinterstid. Norges mest populære hageblogg, Moseplassen, opplever for tiden stor pågang fra lesere som vil dele sine fargerike blomsterminner med andre hagevenner.
Planteimport kan være en miljørisiko
Import av planter til grøntanlegg er en stor risiko. Med på kjøpet får vi også skadegjørere og sjukdommer som ikke oppdages før det ofte er for sent, ifølge Bioforsk.
Best på frukt og grønt
Eurospar Blomsterdalen, Coop Obs! Haugesund, Coop Prix Torsby og ICA Nær Slemdal vant hver sin klasse i NM i frukt og grønt 2011. Best av alle, for annet år på rad, var Eurospar Blomsterdalen.
Roser øker mest
Vi kjøper langt flere avskårne blomster enn før. Roser er førstevalget til morsdag og valentinsdag, bryllup og begravelser.
«Reseptfritt apotek» med ny urtebok
Hageglade har litt av hvert å velge i på bokfronten. Nå er flere nye hagebøker i anmarsj, og Tun Forlag lanserte nylig boken «Urter for helse og velvære».
Hageredskap for kvinner
Hageredskap er ofte designet for menn. GardenGirl lanserer nå hageredskap spesielt designet for kvinner.
Selvforsynende kjøkkenhager i vinduskarmen
Trenden med å dyrke grønsaker og urter ser ut til å fortsette inn i 2012. Urbane kjøkkenhager er i skuddet, og nå kommer det en ny produktserie fra Le Creuset som skal passe glade urtedyrkere.
Storstilt oppgradering av Eidsvollsparken
I 2014 markeres 200-års jubileet for Grunnlovens fødsel. Sammen med Eidsvollsbygningen skal den tilhørende parken oppgraderes for betydelige beløp.
Kraftig nedgang i potetavlingene
Det blei hausta 297 600 tonn poteter i 2011, ein nedgang på 11 prosent frå året før. Potetavlinga er den minste som nokon gong er registrert, melder Statistisk Sentralbyrå.
Blomsterbutikk ble årets butikk
Interflora Strømmen ble sist helg kåret til Årets Butikk i Strømmen Storsenter. Blomsterforretningen trakk det lengste strået i konkurranse med senterets øvrige 119 butikker.


















































