Dårlige linjer gir kutt på Gjøvikbanen

Samferdselsdepartementet har gitt NSB dispensasjon fra trafikkavtalen for å kutte rushtidsavganger på Gjøvikbanen. Årsaken er at linjen ødelegger vognene og medfører forsinkelser.
Gjøvikbanens gamle og svingete linjer har påført vognene stadig flere materialfeil, som har ført til innstilte avganger. Tidligere i år søkte derfor NSB Gjøvikbanen om tillatelse til å bryte kravene i trafikkavtalen, og nå har Samferdselsdepartementet gitt godkjennelse, skriver Aftenposten.
Dermed blir to avganger mellom Skøyen og Oslo S innstilt på ettermiddagen, og to avganger i morgenrushet inn til Oslo blir slått sammen.
– Fra januar til april i år hadde vi over 800 innstilte togavganger, og over halvparten av dem skyldes materialfeil. Ved å redusere noe på kjørelengden totalt sett, reduserer vi slitasjen. Vi øker vår egen materiellreserve, og vi øker tiden til vedlikehold, sier daglig leder Emil Eike i NSB Gjøvikbanen.
Informasjonssjef Thor Erik Skarpen i Jernbaneverket Region Øst uttalte til NRK tidligere denne måneden at det trengs milliardinvesteringer til helt nye banestrekninger som erstatning for de gamle og svingete.
Departementet har i mellomtida gitt Gjøvikbanen medhold i at reduksjonen skaper bedre forutsigbarhet for kundene ved at de avgangene som blir igjen, blir mer punktlige.
Også NSB Gjøvikbanens morselskap NSB vil i løpet av høsten ha dialog med Samferdselsdepartementet om mulige kutt i sine lokaltog og regiontog på Østlandet.
Nøkkelord:
JernbaneSiste nytt fra Bygg
Lyngen: Ble advart mot å bygge i rasområdet
Da Lyngen kommune på slutten av 80-tallet ville omregulere Solhovfjæra der raset gikk sist fredag, advart beboerne i området mot inngrep i grunnen.
Verdens trebrueksperter til Lillehammer
Norske trebruer har vakt internasjonal oppmerksomhet, både når det gjelder tekniske løsninger og antall som bygges. 12. til 15. september samles trebrueksperter fra hele verden til konferanse på Lillehammer.
AF bygger på Sørenga
AF Gruppen (AFG) er av Bjørvika Infrastruktur AS valgt som entreprenør for utbygging av Havnepromenade Vest som inngår i havnepromenadene rundt Sørengautstikkeren på Sørenga, definert i reguleringsplan Bjørvika – Bispevika – Lohavn.
Regjeringen bevilger til Eidsvollsbygningen
Regjeringen besluttet i statsråd i dag å bevilge inntil 4 millioner kroner til å sette i gang Statsbyggs detaljprosjektering av Eidsvollsbygningen.
Økt optimisme - flere vil ansette
Optimismen har fått fotfeste. Flere arbeidsgivere forventer å øke bemanningen mot slutten av året. Norske og sveitsiske arbeidsgivere ligger på topp i Europa.
Knauff åpner Gøteborg-kontor
Isolasjonsprodusenten Knauf Insulations har åpnet et nytt kontor i Gøteborg for å øke sin tilstedeværelse i det nordiske markedet.
Kjente NTNU-ere sender videohilsener
Kjente, og mindre kjente, nordmenn med bakgrunn fra NTNU sender videohilsener til universitetet som runder 100 år nå i september.
Spørsmål og svar fra Enova - september
Enova svarer på spørsmål om energibruk.
Bygger opp en liten landsby
Til Ski-VM i Kollen fra 23. til 6. mars neste år bygges det opp en liten landsby med haller og flyttbare lokaler levert av Cramo.
Økt byggeaktivitet drar opp industrien
Økning i byggeaktiviteten bidro til at produksjonen i norsk industri gikk opp med 1,2 prosent fra mai til og med juli i år sammenlignet med samme tremånedersperiode i fjor.
Rockwool lanserer EnergiSjekk
Det nye beregningsprogram EnergiSjekk fra Rockwool kan gjøre folk flest mer energibevisste.
Store forskjeller på brannslukkere
Ca. 95 prosent av de norske husholdningene har brannslukker eller brannslange. Men mange brannslukkere kan ha for lav slukkeeffekt.
Nytt handelssentrum i Kristiansund
Coop skal disponere det største bygget på 5.400 kvadratmeter i et nytt handelssentrum på Løkkemyra i Kristiansund, like ved flyplassen, melder Tidens Krav.
Betonmast og Arendal BBL inngår samarbeid
BMB Horisont AS og ABBL Boligutvikling AS, datterselskap av Arendal Boligbyggelag, har inngått en samarbeidsavtale om utvikling og bygging av Østregate 22/Munkejordet 3 i Arendal.
























































































