Petter Dass Museet Årets nordnorske bygg

Lørdag kveld kunne daglig leder Jan Ø. Nilsen i EntrepreTor motta prisen fra tidligere styreleder Bjørn Stokvik i NESO for Årets nordnorske bygg, Petter Dass Museet i Alstahaug.

Tittel

Vinner: Daglig leder Jan Ø. Nilsen i EntrepreTor mottok prisen for Årets nordnorske bygg 2010 under stående applaus under festmiddagen til Nordnorsk Bygg- og Anleggsmesse i Tromsø lørdag. Foto: NESO.

Tidligere styreleder Bjørn Stokvik i NESO ga uttrykk for at det var tre meget sterke kandidater, men at det var et prosjekt som skilte seg ut når det likevel var nødvendig å peke ut en vinner.

Det heter om Petter Dass Museet at bygget er formet som en ”flyvinge”, i seg selv i sterk kontrast til middelalderkirken i stein og den øvrige trehusbebyggelsen som tilhørte prestegården og som i dag er museum. Museet er ”skåret inn i fjell” og plassert med sitt inngangsparti knapt 20 meter fra kirken. Bygget byr på flere spesielle tekniske løsninger både hver for seg og ikke minst til sammen.

Bjørn Stokvik sa fra talerstolen under festmiddagen på Nordnorsk Bygg- og Anleggsmesse lørdag på SAS i Tromsø at prosjektet er betraktet som spektakulært, men er samtidig bygget slik at den eksiterende kulturen på stedet har beholdt sin egenart.

Prisvinner Jan Ø Nilsen i EntrepreTor i Mosjøen ga ros til initiativtakerne bak kåringen av Årets nordnorske bygg 2010.

- Dette fortjener bransjen, sa Nilsen. Han var samtidig påpasselig med å rose arkitekten bak Petter Dass Museet på Alstahaug, Snøhetta.

Nilsen har tidligere også uttrykt at det meste av æren må gå til arkitekten og til KF Petter Dass som viste mot og satset på prosjektet.

De to andre nominerte byggene var Arktisk Kultursenter i Hammerfest, entreprenør Bjørn Bygg AS, samt Ledelse – og undervisningsbygget for Forsvaret på Setermoen, ansvarlig Storegga Entreprenør på Bardufoss.

Styret i NESO har lagt vekt på følgende kriterier ved utvelgelsen av Årets nordnorske bygg 2010:

- God byggeskikk/arkitektur

- Ivaretakelse av energi- og miljøkrav

- Funksjonalitet

- HMS

- Samarbeid mellom aktørene i byggeprosessen

- Tekniske løsninger og materialvalg

- Prosjektet må være ferdigstilt i løpet av de tre siste foregående år.

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Faremo oppretter krisesenter i regjeringen

Justis- og beredskapsminister Grete Faremo (Ap) vil forbedre beredskapen blant annet ved å opprette et døgnbemannet, sivilt situasjonssenter i departementet.

Les saken [11.02.2012]

Tar selvkritikk for manglende uværsvarsling

Både Fylkesmannen og Vervarslinga på Vestlandet tar selvkritikk for dårlig varsling i forkant av orkanen Dagmar som herjet Vestlandet i jula.

Les saken [11.02.2012]

Førpremiere på Cat 8-tonner

Caterpillar lanserer i disse dager en helt ny 8 tonns minigraver, Cat 308E CR. I den forbindelse vil Pon Equipment vise frem maskinen på utvalgte steder i Norge.

Les saken [10.02.2012]

Optimera åpnet nytt proffsenter

Onsdag 25. januar åpnet Optimera Grorud nytt, stort proffsenter på 600 kvm i Østre Aker vei 253.

Les saken [10.02.2012]

Tre leverte tilbud på Aust-Lofoten videregående skole

Tilbudene er kommet fra entreprenørene Bjørn Bygg, HENT og NCC.

Les saken [10.02.2012]

“Fra festtaler til praktisk handling"

Rv.2 prosjektet har sammen med Skanska Norge AS signert et felles utarbeidet samhandlingsdokument, som gjennom 8 punkter forplikter byggherre og entreprenør til et målrettet samarbeid, skriver vegvesen.no.

Les saken [10.02.2012]

Dårlige rutiner ved kjøp og salg av eiendom i stiftelser

Mange norske stiftelser har for dårlige rutiner når de kjøper eller selger fast eiendom. Dermed øker sjansen for feil eller misligheter i stiftelsene. Det er konklusjonen etter en stikkprøvekontroll som Stiftelsestilsynet har gjennomført.

Les saken [10.02.2012]

1000 nye studentbustader

Kunnskapsdepartementet har fordelt 242 millionar kroner til bygging av 1039 nye studentbustader for 2012.

Les saken [10.02.2012]

Stopp i sluttføring av ny skole

Det er full konflikt mellom Øksnes kommune og Øksnes Entreprenør i forbindelse med sluttføring av nye Myre skole.

Les saken [10.02.2012]

Over 8 prosent økning i innlandstrafikken

I alt reiste 3 187 115 passasjerer til eller fra en av Avinor lufthavner i januar.

Les saken [10.02.2012]

Milliardoverskudd for BKK

BKKs foreløpige regnskapstall for 2011 viser et resultat etter skatt på 1 143 millioner kroner.

Les saken [10.02.2012]

Vil gi kommunene mer handlingsrom

Alle kommuner, uavhengig av størrelse, skal ha tilbud om de samme tjenestene, slår regjeringen fast.

Les saken [10.02.2012]

God sikkerhet avgjørende for AMS-utrulling

Nettselskapene må få på plass sikkerhetstiltak for å sikre at systemene for avanserte strømmålere (AMS) ikke fører til strømbrudd, viser en sårbarhetsvurdering NVE har fått gjennomført.

Les saken [10.02.2012]

Nei til kraftutbygging i Gloppen

Olje- og energidepartementet mener utbygging i Myklandsdalen i Nordfjord vil være negativ for landskapsopplevelsen.

Les saken [10.02.2012]

Stillingsannonser (203)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (203)

Byggdagene 2012

Finn leverandører av tekniske varer og tjenester

Søket er levert av www.ingenioren.no

- innkjøpsverktøyet for bygg, elektro, kjemi og maskin

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere