Nye økologiske eplesorter i medvind

Norge er i verdenstoppen innen utvikling av robuste økologiske eplesorter, og de nye sortene faller i smak hos både voksne og barn.
Gjennom forskningsprosjektet ”Økologiske epler for Norge” har man funnet frem til 5-8 nye økologiske eplesorter som både er resistente mot skurv og tilfredsstiller forbrukernes smakskrav.
- Forbrukertester, som er gjennomført både i skoleklasser, på hotell og i butikker, viser at de nye økologiske eplesortene kommer minst like godt ut smaksmessig som både andre økologiske sorter og konvensjonelle norske sorter, forteller Anne Segtnan, leder for sensorisk panel hos Nofima Mat.
Scorer høyt på smakstester
De nye økologiske og robuste eplesortene Your Choice og Ingelin er sammen med verdens mest solgte sorter; Golden Delicious, Royal Gala og Grammy Smith blant favorittene. Mens Rød Gravenstein, Åkerø og Summer Red havner et godt stykke lengre ned på listen.
De nye økologiske eplesortene Your Choice og Ingelin har flere fordeler enn at de scorer høyt på smakstester. De er robuste og resistente mot skurv, dermed kan bruken av plantevernsmidler reduseres.
Forskningsrådet gjennom Matprogrammet og Fondet for forskningsavgift på landbruksprodukter har bidratt i finansiering av prosjektet.
Økologisk mål
Regjeringen har som mål at 15 prosent av matproduksjonen og matforbruket i 2020 skal være økologisk. Videre sier Regjeringserklæringen at Norge henger etter andre land når det gjelder tilgjengelighet til økologiske varer overfor forbrukerne, og at regjeringen vil styrke dette området.
Norge er i verdenstoppen innen utvikling av robuste økologiske eplesorter, og de nye sortene faller i smak hos både voksne og barn.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Hage
Best på frukt og grønt
Eurospar Blomsterdalen, Coop Obs! Haugesund, Coop Prix Torsby og ICA Nær Slemdal vant hver sin klasse i NM i frukt og grønt 2011. Best av alle, for annet år på rad, var Eurospar Blomsterdalen.
Roser øker mest
Vi kjøper langt flere avskårne blomster enn før. Roser er førstevalget til morsdag og valentinsdag, bryllup og begravelser.
Hageblogger får hagefolket ut av dvalen
Hagefolket ligger ikke på latsiden vinterstid. Norges mest populære hageblogg, Moseplassen, opplever for tiden stor pågang fra lesere som vil dele sine fargerike blomsterminner med andre hagevenner.
«Reseptfritt apotek» med ny urtebok
Hageglade har litt av hvert å velge i på bokfronten. Nå er flere nye hagebøker i anmarsj, og Tun Forlag lanserte nylig boken «Urter for helse og velvære».
Hageredskap for kvinner
Hageredskap er ofte designet for menn. GardenGirl lanserer nå hageredskap spesielt designet for kvinner.
Selvforsynende kjøkkenhager i vinduskarmen
Trenden med å dyrke grønsaker og urter ser ut til å fortsette inn i 2012. Urbane kjøkkenhager er i skuddet, og nå kommer det en ny produktserie fra Le Creuset som skal passe glade urtedyrkere.
Storstilt oppgradering av Eidsvollsparken
I 2014 markeres 200-års jubileet for Grunnlovens fødsel. Sammen med Eidsvollsbygningen skal den tilhørende parken oppgraderes for betydelige beløp.
Kraftig nedgang i potetavlingene
Det blei hausta 297 600 tonn poteter i 2011, ein nedgang på 11 prosent frå året før. Potetavlinga er den minste som nokon gong er registrert, melder Statistisk Sentralbyrå.
Blomsterbutikk ble årets butikk
Interflora Strømmen ble sist helg kåret til Årets Butikk i Strømmen Storsenter. Blomsterforretningen trakk det lengste strået i konkurranse med senterets øvrige 119 butikker.
Mattilsynet behandler like saker ulikt
Mattilsynets distrikts- og regionkontorer behandler saker ulikt, viser en undersøkelse gjennomført av Riksrevisjonen. – Mattilsynet og de tre berørte departementene må iverksette tiltak som sikrer likebehandling bedre, sier riksrevisor Jørgen Kosmo.
− Årets hagemesse større enn noensinne
Årets hagemesse på Lillestrøm blir større en noensinne og tar i bruk tre haller på Norges Varemesse. − Plantasjen alene legger beslag på 2600 kvadratmeter, sier prosjektleder Marit Sagen.
Slipp fargene løs, det er snart vår!
– Når vi går inn i februar, blir lengselen etter våren nesten uutholdelig. Heldigvis bugner det av fargerike vårblomster som gir påfyll av farge og glede boligen, sier daglig leder Tonje Bergh ved Opplysningskontoret for blomster og planter (OBP).
Snart bare steinfrie druer
Åtte av ti druer som spises i Norge er uten steiner. Nå skal de også få navn.
Ny hagebok fra Yvonne Dengin
Den profilerte hagedesigneren Yvonne Dengin har en helt ny bok på trappene. «Moderne naturhager» er en bok for alle som har en hage i naturnære områder ved sjøen, i skogen eller i fjelltrakter.


















































