Fond skal stimulere gode betongideer

Norsk Betongforening (NB) ønsker å bruke av sitt overskudd til å stimulere aktivitet i betongbransjen. Søknadsfrist for å søke støtte er 1. juli.
En fondskomité, utnevnt av styret i NB, foretar tildeling av midler.
Komiteen skal bestå av fire medlemmer og to varamedlemmer.
Fondskomiteen for 2010 består av:
Tor Ole Olsen (formann)
Ian Markey
Stein Tosterud
Bernt Kristiansen
Jan Eldegard (vara)
Stein Bostrøm (vara)
Fondets retningslinjer se her: Retningslinjer NBs utviklingsfond
Utlysningstekst se her: Utlysning fond
Søknadsskjema se her: Søknadsskjema
Gjennom opprettelse av NBs Utviklingsfond er det avsatt midler til direkte støtte til prosjekter som anses som spesielt viktige for betongbransjen og innenfor betongforeningens gjeldende strategi, visjoner og formål.
Denne er den første av to planlagt utlysninger i 2010 og de inviterer nå til søknader om midler til utvikling som øker betongens økonomiske, tekniske, miljømessige og estetiske kvaliteter.
Det fokuseres på utviklingsområder og prosjekter der det er tro på at resultatet direkte vil kunne prøves ut i markedet. Generelt prioriteres prosjekter hvor bevilgningen fra Norsk Betongforening antas å være viktig for gjennomføringen.
- Vi håper å få inn flere søknader om prosjekter som kan gjennomføres på relativt kort sikt, og som raskt kan sette ut i praktisk nytte, forteller Stein Tosterud, adm. direktør i Unicon og medlem i fondskomiteen.
Prosjektleder i byggutengrenser.no, Jan Eldegard, legger til at folk ikke må være redde for å søke om støtte til sine prosjekter.
- Folk må komme frem med sine forslag, og det trenger ikke på noen måte være omfattende programmer det søkes om støtte til. Vi ønsker gjerne søknader på mindre detaljer og konsepter som kan være med på å gjøre hverdagene lettere for aktører i bransjen, eller på gode konsepter som kan utvikles videre, sier Eldegard, som sitter som varamedlem i fondskomiteen.
Det er for 2010 satt av totalt en halv million kroner prosjektstøtte. Prosjekter kan søke om støtte som går over flere år.
- Det er også viktig å peke på at dette er penger som kommer fra betongforeningen og fra medlemmene der. Dette er ikke statlig støtte, men midler som kommer blant annet gjennom kursdeltakelse fra bransjen selv. Nå skal disse pengen brukes til å videreutvikle bransjen og skape en arena for nye ideer og løsninger, sier Eldegard.
Søkere skal skrive en kortfattet søknad på vedlagt søknadsskjema som sendes til siri.fause@tekna.no
Skjemaet kan eventuelt lastes ned fra www.betong.net
I søknaden skal det bl.a. redegjøres for prosjektets bakgrunn og motivasjon. Det må også angis en prosjektbeskrivelse og forventet resultat, et kostnadsoverslag samt finansiering. I tillegg må det angis hvorvidt annen finansiering er innvilget.
Søknadene behandles av fondskomiteen for NBs Utviklingsfond. Beslutning om tilsagn kan forventes i løpet av september 2010. Fondskomiteen står fritt til å velge prosjekter som får tildelinger, og avslag vil ikke bli begrunnet.
Resultatene fra prosjekter som støttes skal være offentlig tilgjengelig.
Ansvarlig søker må være medlem i Norsk Betongforening. (Bedrift eller personlig medlem.
Søknadsfristen er 1. juli 2010.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Værnes utvides
800 millioner kroner skal gi Trondheim lufthavn, Værnes, kapasiteten til å håndtere 5 millioner årlige passasjerer.
Kartlegger sikkerheten på Sydhavna
Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) skal lage en sikkerhetsanalyse av Sydhavna rett utenfor Oslo sentrum der en rekke aktiviteter med forhøyet risiko foregår.
Bystyret i Kristiansand skal diskutere navnebytte
Bystyret i Kristiansand skal senere i februar diskutere hvorvidt bynavnet bør endres til Christianssand.
Anlegg Øst konkurs
Anlegg Øst lyktes ikke med å få med alle kreditorene sine på en frivillig akkord, og måtte fredag gå til skifteretten i Lillehammer.
YS sier nei til vikarbyrådirektivet
Usikkerheten rundt vikarbyrådirektivet fører til at Yrkesorganisasjonenes sentralforbund (YS) ber regjeringen legge ned veto mot EUs vikarbyrådirektiv.
Lahnstein til Samferdselsdepartementet
Statssekretær Erik Lahnstein (Sp) skifter beite fra Utenriksdepartementet til Samferdselsdepartementet, der han blir statsråd Magnhild Meltveit Kleppas høyre hånd.
Storkontrakt til Veidekke i Trondheim
Veidekke Entreprenør ble fredag tildelt oppdraget om å bygge om og utvide City Lade kjøpesenter i Trondheim for Trondos SA.
Kaldt vær sendte strømprisen til værs
Strømkunder med spotpris kunne glede seg over svært lave priser i januar. Men da februar begynte, slo kulda til over hele landet og sendte prisene brått til fjorårets høye nivå
Trafikkaos i snøføyka i Rogaland
Natt til fredag og utover formiddagen har det lavet ned med snø i Stavanger og kommunene rundt. Politiet råder folk til å unngå veiene inntil videre, og flytrafikken blir forsinket.
Avinor valgte Volvo
Volvo Maskin AS har inngått rammeavtale med Avinor på levering av hjullastere til flyplassene.
Volvo-hjullastere til Forsvaret
Volvo Maskin AS har inngått en rammeavtale med Forsvaret om kjøp av Volvo hjullastere.
Heder til innovativt sportsgulv
«Tomorrow’s Flooring Magazine», det ledende online magasinet innen gulvindustrien i Storbritannia, har tildelt Actiflex fra BOEN prisen som ett av de 50 meste spennende og innovative produktene de siste 12 månedene.
Store svingninger i BA-ledigheten
Til tross for stor nedgang sammenlignet med samme tid i 2011 er det nesten 9000 ledige innen bygg og anlegg, over 1500 flere enn før jul.
BNLs innspill til Statsbudsjettet
I et brev til Finansministeren fremmer BNL konkrete forslag for å nå målsetninger i nasjonal tranportplan, bedre lærlingeordningen, styrke seriøsitetsarbeidet i byggenæringen, og for å fremme energieffektivisering av eksisterende bygg.

























































































