Veidekke tror på svak vekst

Rolf. O. Albriktsen

Veidekke ASA presenterte fredag sin konjunkturrapport for de skandinaviske land. De forventer et flatt marked for de tre landene og en svak vekst i Norge for 2010.

- Finanskrisen er over og vi er inne i en lavkonjunktur. Vi forventer et tilnærmet flatt marked for Skandinavia i 2010, med en svak bedring mot slutten av året, uttalte Rolf. O. Albriktsen, direktør strategi og marked i Veidekke.

De viser til at boligbyggen øker i både Sverige og Norge, men at markedet fortsatt er meget tungt i Danmark.

- Boligprisene i Norge gikk opp med 15 prosent i 2009. Vi mener de skal videre opp 5-6 prosent i 2010. Den største økningen blir i første halvår, legger Albriktsen til. I 2010 anslår de at det skal bygges 23 000 boliger i Norge i 2010 og 25 000 i 2011. De mener også at det bygges færre boliger enn markedsbehovet.

Innen yrkesbygg fortsetter fallet i Norge. På topp (07/08) ble det bygget nær 5,5 mill kvm yrkesbygg. De forventer at nivået inn i 2010 skal ligge på rundt 3,7 mill kvm.

- Offentlige bygg kommer til å bli driveren fremover, mener Albriktsen.

Anlegg opprettholdes på et relativt høyt nivå, i alle de tre landene.

- Samferdselsinvesteringene flater ut, på et høyt nivå, fra 2010 i Norge. Nasjonal transportplan oppfylles bare delvis. Anlegg for industrien avtar mens kommunale bygg øker. Kraftanlegg øker jevnt, sier Albriktsen.

Oppsummert mener Veidekke at boliginvesteringene i Norge skal opp vel 1 prosent i 2010, yrkesbygg skal falle 5 prosent, anlegg holdes oppe med veier- og jernbaneutbygginger. Totalt skal bygge- og anleggsmarkedet opp vel to prosent i Norge i inneværende år. De forventer at markledet skal opp fire prosent i 2012.

Konsernsjef Terje R. Venold i Veidekke sier at de er godt rustet for 2010.

- Vi har gode forutsetninger for å lykkes. Bolig og eiendom vil øke fremover, og vi ser en bedring innen Industridelen, sier Venold.

Han peker samtidig på at de er i en vekstnæring og at Veidekkes andel av det Skandinaviske marked kun er på seks prosent.

- Det gir oss gode muligheter for en organisk vekst. Vi er gjeldsfrie og vår finansielle posisjon gir oss gode muligheter, mener Venold.

Nøkkelord:

Veidekke
Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Faremo oppretter krisesenter i regjeringen

Justis- og beredskapsminister Grete Faremo (Ap) vil forbedre beredskapen blant annet ved å opprette et døgnbemannet, sivilt situasjonssenter i departementet.

Les saken [11.02.2012]

Tar selvkritikk for manglende uværsvarsling

Både Fylkesmannen og Vervarslinga på Vestlandet tar selvkritikk for dårlig varsling i forkant av orkanen Dagmar som herjet Vestlandet i jula.

Les saken [11.02.2012]

Førpremiere på Cat 8-tonner

Caterpillar lanserer i disse dager en helt ny 8 tonns minigraver, Cat 308E CR. I den forbindelse vil Pon Equipment vise frem maskinen på utvalgte steder i Norge.

Les saken [10.02.2012]

Optimera åpnet nytt proffsenter

Onsdag 25. januar åpnet Optimera Grorud nytt, stort proffsenter på 600 kvm i Østre Aker vei 253.

Les saken [10.02.2012]

Tre leverte tilbud på Aust-Lofoten videregående skole

Tilbudene er kommet fra entreprenørene Bjørn Bygg, HENT og NCC.

Les saken [10.02.2012]

“Fra festtaler til praktisk handling"

Rv.2 prosjektet har sammen med Skanska Norge AS signert et felles utarbeidet samhandlingsdokument, som gjennom 8 punkter forplikter byggherre og entreprenør til et målrettet samarbeid, skriver vegvesen.no.

Les saken [10.02.2012]

Dårlige rutiner ved kjøp og salg av eiendom i stiftelser

Mange norske stiftelser har for dårlige rutiner når de kjøper eller selger fast eiendom. Dermed øker sjansen for feil eller misligheter i stiftelsene. Det er konklusjonen etter en stikkprøvekontroll som Stiftelsestilsynet har gjennomført.

Les saken [10.02.2012]

1000 nye studentbustader

Kunnskapsdepartementet har fordelt 242 millionar kroner til bygging av 1039 nye studentbustader for 2012.

Les saken [10.02.2012]

Stopp i sluttføring av ny skole

Det er full konflikt mellom Øksnes kommune og Øksnes Entreprenør i forbindelse med sluttføring av nye Myre skole.

Les saken [10.02.2012]

Over 8 prosent økning i innlandstrafikken

I alt reiste 3 187 115 passasjerer til eller fra en av Avinor lufthavner i januar.

Les saken [10.02.2012]

Milliardoverskudd for BKK

BKKs foreløpige regnskapstall for 2011 viser et resultat etter skatt på 1 143 millioner kroner.

Les saken [10.02.2012]

Vil gi kommunene mer handlingsrom

Alle kommuner, uavhengig av størrelse, skal ha tilbud om de samme tjenestene, slår regjeringen fast.

Les saken [10.02.2012]

God sikkerhet avgjørende for AMS-utrulling

Nettselskapene må få på plass sikkerhetstiltak for å sikre at systemene for avanserte strømmålere (AMS) ikke fører til strømbrudd, viser en sårbarhetsvurdering NVE har fått gjennomført.

Les saken [10.02.2012]

Nei til kraftutbygging i Gloppen

Olje- og energidepartementet mener utbygging i Myklandsdalen i Nordfjord vil være negativ for landskapsopplevelsen.

Les saken [10.02.2012]

Stillingsannonser (203)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (203)

Byggdagene 2012

Finn leverandører av tekniske varer og tjenester

Søket er levert av www.ingenioren.no

- innkjøpsverktøyet for bygg, elektro, kjemi og maskin

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere