RIF snart klar med State of the Nation

RIFs State of the Nation legges frem for en samlet byggenæring og sentrale politikere kl. 13.00 på Byggedagene i Oslo 10. Mars.

RIF har laget den første ”State of the Nation” for Norge. Rapporten karaktersetter og viser status, tendens og fremtidssikring for 11 samfunnskritiske områder innen infrastruktur og bygg.

Rådgivende Ingeniørers Forening har lenge sett behovet for en tilstandsrapport som State of the Nation slik at man kan se de ulike områdene innen infrastruktur og offentlige bygg i sammenheng, og for å kunne danne seg et bilde over dagens tilstand på en systematisk måte.

- Et viktig spørsmål vi ønsket svar på var om landet vil være i stand til å innfri fremtidens krav og behov dersom myndighetene fortsetter å drifte, vedlikeholde og investere som før eller som planene tilsier, forteller administrerende direktør i RIF Liv Kari Hansteen.

– RIF ønsker også med rapporten å bidra til å skape et bedre helhetlig beslutningsgrunnlag slik at fagkunnskap blir en mest mulig sentral faktor når prioriteringer gjøres vedrørende infrastruktur og offentlige bygg, legger hun til.

Karakterer og kostnadsoverslag
State of the Nation tar for seg områdene kommunale bygg, helsebygg, jernbane, lufthavner, riksveier/fylkesveier, kommunale veier, vannforsyningsanlegg, avløpsanlegg, avfall, energiproduksjon og energidistribusjon.

Foruten å vurdere status, tendens og fremtidssikring, blir det gitt en karakter mellom en og fem til hvert område. Rapporten foreslår også fem viktige satsingsområder/-prosjekter, og anslår hva det vil koste å oppgradere til karakternivå fire, samt hva fremtidssikringen vil koste frem mot 2020.

Overrekker budskapet direkte til politikerne
Resultatet fra RIFs State of the Nation skal offentliggjøres for første gang på Byggedagene 10. mars og innholdet i rapporten er hovedtema på konferansen. Hansteen vil sammen med direktørene i RIF firmaene Norconsult, Rambøll, samt styreleder Øyvind Mork presentere rapporten før den blir utgangspunkt for debatter med blant annet samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa, leder for Stortingets Kommunal- og forvaltningskomité Heiki Holmås, leder for Stortingets Transport- og kommunikasjons komité Knut Arild Hareide og Høyreleder Erna Solberg.

Nasjonal dugnad fra RIF firmaene
Bak den norske State of the Nation står noen av de fremste rådgiverne innen sitt fag fra Asplan Viak AS, Cowi AS, Multiconsult, Norconsult AS, Rambøll og Sweco Norge AS. Aktuelle fagetater har vært kontaktet underveis, og fagressurser fra NTNU, Sintef, TØI, Avfall Norge og Energi Norge har kvalitetssikret metode og grunnlag i rapporten.

Ikke ment som en engangsforeteelse
RIF har ambisjoner om å måle rikets igjen etter 4-5 år. USA, Finland, Danmark og Storbritannia har allerede utarbeidet tilsvarende rapporter etter samme metode.

- Vi har derfor mulighet til å kunne sammenligne oss med disse landene og samtidig måle Norges utvikling, sier Hansteen.

Her kan du melde deg på Byggedagene

Nøkkelord:

RIF
Del på:
NettBY

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Mann klemt mellom tre og traktor – døde av skadene

En 52 år gammel mann omkom torsdag formiddag etter å ha blitt klemt mellom et tre og en traktor i Gausdal i Oppland.

Les saken [29.07.2010]

Tre pågrepet for kobbertyveriet på Holmenkollbanen

Tre menn er pågrepet etter at de prøvde å selge 1,2 tonn kobber til en skraphandler i Oslo. De er siktet for å ha stjålet kobberkabler fra Holmenkollbanen.

Les saken [29.07.2010]

Flommelding fra NVE

NVE varsler raskt økende vannføring i små og mellomstore vassdrag på Østlandet på grunn av til dels store nedbørsmengder i perioden torsdag 29. juli til fredag 30. juli. Det kan føre til økende fare for skred.

Les saken [29.07.2010]

Moelven tjener mer

Pen fremgang for Moelven i andre kvartal som betyr at selskapet er på vei ut av en periode med omsetningsnedgang og nedskjæringer.

Les saken [29.07.2010]

Hus på flyttefot i Trondheim

Flere trebygårder i Møllenberg i Trondheim er på midlertidig flyttefot i forbindelse med veiprosjektet E6 Trondheim-Stjørdal. 

Les saken [29.07.2010]

Stort underskudd for PGS

Seismikkselskapet Petroleum Geo-Services leverte et resultat før skatt på minus 168 millioner kroner for 2. kvartal i år. I tillegg var driftsresultatet langt lavere enn ventet.

Les saken [29.07.2010]

Skuffende resultater fra Statoil

Olje- og gassgiganten gjorde det svakere enn ventet i andre kvartal. Et justert driftsresultat på 36,4 milliarder kroner var langt dårligere enn analytikerne på forhånd hadde ventet.

Les saken [29.07.2010]

Flere byttet kraftleverandør

51.255 husholdningskunder skiftet kraftleverandør i andre kvartal i år, en økning på 15 prosent fra samme tid i fjor.

Les saken [28.07.2010]

Krever kontroll med lederlønningene i statlige selskaper

Opplysningene om lønnsveksten i lederlønningene i statlige selskaper fører til krav om kontroll og opprydding.

Les saken [28.07.2010]

Bolighus totalskadet i brann i Bø

Ingen personer er skadd etter at et bolighus i Bø i Telemark ble totalskadd i en brann onsdag kveld. Brannårsaken er foreløpig ukjent.

Les saken [28.07.2010]

Rådgiverkontrakt for Ulriken tunnel til Norconsult

Jernbaneverket har signert kontrakt med Norconsult AS for Ulriken tunnel. Kontrakten omfatter utarbeidelse av komplett detaljplan og byggeplan for alle fag unntatt signal, og har en verdi på kr 49,4 millioner eks. mva.

Les saken [28.07.2010]

Mer enn OK for OKK

OKK entreprenør har unngått tapsprosjekter og doblet 2009-resultatet sammenliknet med 2008.

Les saken [28.07.2010]

Knuste gravstøtter synlig på byggeplass

Med navn og dødsdato synlig ligger gravstøtter knust på en byggeplass på Holmlia i Oslo. Verken Oslo kommune eller entreprenøren vet hvordan det har skjedd.

Les saken [28.07.2010]

Bolignedgang i Troms

Ferske kvartalstall fra Statistisk Sentralbyrå viser en nedgang på ferdigstilte boliger i Troms på hele 75 prosent. Bransjen mener at markedet er mettet.

Les saken [28.07.2010]

Stillingsannonser (56)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (56)

Quiz

Juliquiz
Dagens spørsmål:
Hvem har skrevet et langt dikt om Briskebytrikken i Oslo?
 Lars Saabye Christensen
 Rudolf Nilsen
 Jan Erik Vold
Klikk her for å sende inn ditt svar

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere