Kulda rammet byggevareomsetningen

Den strenge vinteren med sprengkulde setter sine spor i omsetningsstatistikken til byggevareindustrien. (Foto: Trond Joelson)

– Underliggende tall viser at det må være den strenge vinteren som har rammet byggevareomsetningen i januar.

Det er adm. direktør Arne Skjelle i Byggevareindustrien som sier dette etter å ha presentert sin månedlige rapport om innenlandsk salg av byggevarer. Denne viser en nedgang for januar på 3,6 prosent justert for prisstigning. Tallene overensstemmer godt med markedsinformasjonen fra Trelast- og Byggevarehandelens Fellesorganisasjon (TBF) som viste en samlet nedgang på 2,4 prosent.

– Denne gang er det større sprik i de innrapporterte tallene enn vanlig. Mens noen bedrifter kan vise til en liten vekst, er det en markant nedgang hos de bedriftene som leverer produkter som brukes utendørs tidlig i prosjektene. Her opereres det med fall i størrelsesorden 30-40 prosent. Det må ha sammenheng med den strenge vinteren med sterk kulde over store deler av landet, kommenterer Skjelle.

Han leser ingen dramatikk i januartallene som kunne indikere noen ny nedgangsperiode.

– Tallene er ikke overraskende. Vi måtte vente nedgang for produkter som brukes utendørs når vinteren har vært så streng. Og det ligger heller ikke noen indikasjoner i igangsettingstallene for nye bygg som skulle bidra til noen vekst i omsetningen, avslutter Skjelle.

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Førpremiere på Cat 8-tonner

Caterpillar lanserer i disse dager en helt ny 8 tonns minigraver, Cat 308E CR. I den forbindelse vil Pon Equipment vise frem maskinen på utvalgte steder i Norge.

Les saken [10.02.2012]

Optimera åpnet nytt proffsenter

Onsdag 25. januar åpnet Optimera Grorud nytt, stort proffsenter på 600 kvm i Østre Aker vei 253.

Les saken [10.02.2012]

Tre leverte tilbud på Aust-Lofoten videregående skole

Tilbudene er kommet fra entreprenørene Bjørn Bygg, HENT og NCC.

Les saken [10.02.2012]

“Fra festtaler til praktisk handling"

Rv.2 prosjektet har sammen med Skanska Norge AS signert et felles utarbeidet samhandlingsdokument, som gjennom 8 punkter forplikter byggherre og entreprenør til et målrettet samarbeid, skriver vegvesen.no.

Les saken [10.02.2012]

Dårlige rutiner ved kjøp og salg av eiendom i stiftelser

Mange norske stiftelser har for dårlige rutiner når de kjøper eller selger fast eiendom. Dermed øker sjansen for feil eller misligheter i stiftelsene. Det er konklusjonen etter en stikkprøvekontroll som Stiftelsestilsynet har gjennomført.

Les saken [10.02.2012]

1000 nye studentbustader

Kunnskapsdepartementet har fordelt 242 millionar kroner til bygging av 1039 nye studentbustader for 2012.

Les saken [10.02.2012]

Stopp i sluttføring av ny skole

Det er full konflikt mellom Øksnes kommune og Øksnes Entreprenør i forbindelse med sluttføring av nye Myre skole.

Les saken [10.02.2012]

Over 8 prosent økning i innlandstrafikken

I alt reiste 3 187 115 passasjerer til eller fra en av Avinor lufthavner i januar.

Les saken [10.02.2012]

Milliardoverskudd for BKK

BKKs foreløpige regnskapstall for 2011 viser et resultat etter skatt på 1 143 millioner kroner.

Les saken [10.02.2012]

Vil gi kommunene mer handlingsrom

Alle kommuner, uavhengig av størrelse, skal ha tilbud om de samme tjenestene, slår regjeringen fast.

Les saken [10.02.2012]

God sikkerhet avgjørende for AMS-utrulling

Nettselskapene må få på plass sikkerhetstiltak for å sikre at systemene for avanserte strømmålere (AMS) ikke fører til strømbrudd, viser en sårbarhetsvurdering NVE har fått gjennomført.

Les saken [10.02.2012]

Nei til kraftutbygging i Gloppen

Olje- og energidepartementet mener utbygging i Myklandsdalen i Nordfjord vil være negativ for landskapsopplevelsen.

Les saken [10.02.2012]

Seks og et halvt års fengsel for 100 boliginnbrudd

En 42-årig serbisk mann er i Borgarting lagmannsrett dømt til fengsel i seks og et halvt år for nærmere 100 boliginnbrudd eller forsøk på det over hele Østlandet.

Les saken [10.02.2012]

Lærlinger angrer ikke på karrierevalget

9 av 10 lærlinger i Trøndelag opplever byggenæringen som en attraktiv yrkesvei og ingen angrer på valget de har gjort.

Les saken [10.02.2012]

Stillingsannonser (206)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (206)

Byggdagene 2012

Finn leverandører av tekniske varer og tjenester

Søket er levert av www.ingenioren.no

- innkjøpsverktøyet for bygg, elektro, kjemi og maskin

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere