Klart for ny fotokonkurranse
Tusen takk til alle fotointeresserte som har sendt oss bilder til fotokonkurransen som hage.no arrangerer i samarbeid med fotofestivalen Nordic Light. Årets konkurranse er avsluttet. Premiering skjer på Nordic Light i månedsskiftet april/mai 2010. På grunn av den store interessen starter vi allerede nå en ny konkurranse som skal gå til neste vår. Der er temaet Hus, Hytte og Hage.
Vi har hatt veldig mange besøk på de hagekarusellene vi har lagt ut i forbin delse med alle innsendte bilder. I den kalde og harde vinteren vi har vært gjennom, tror vi at det har vært sjelebot for mange å se på alle de flotte bildene. Da vet man at det kommer en ny vår og sommer.
Dette bidrar selvsagt til at vår hageside blir aktuell også i vinterhalvåret.
Nå begynner det å spire og gro, og til tross for at det mange steder fortsatt er mye snø, blir dagene lengre og nettene kortere. En dag vil snøen forsvinne, og forhåpentligvis blir det også snart varmere – og da kommer blomstene frem.
Snart blir det også Hagemesse på Lillestrøm, og på hage.no kommer oppdaterte artikler og nyheter hver dag. I sesongen vil vi hver 14 dag sender ut et eget nyhetsbrev fra hage.no til dem som melder seg på dette nyhetsbrevet og til dem som sender inn bilder til fotokonkurransen hage.
Vi vil også legge ut en egen hageguide på siden. Vi sitter med tusenvis av artikler om hage, og mange av dem gir gode råd og tips om hvordan man skal gå frem. Vi viser også til alle de gode svarene vår hageekspert Marit Næss har gitt og gir. Det er fullt mulig å søke etter opplysninger i vårt søkefelt. Det er mange som nå sitter og planlegger hvordan man skal ha det i hagen. Til tidligere man starter å planlegge, til bedre resultat får man. Men husk, il langsomt. Det lønner seg på sikt.
Vi har også mange nyttige tips i våre mange innslag på hage-TV.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Hage
Mann (51) tatt på fersken i morelltre
Politiet i Larvik rykket natt til tirsdag ut til en innbruddsmelding fra en huseier. På stedet fant de en 51-åring sittende i et morelltre.
Leopardsneglen knerter iberiasneglen
Har du hagen full av iberiasnegler? Da kan du håpe at leopardsneglen kommer på besøk. Ny forskningsrapport viser at den jager og spiser iberiasneglen.
Bondeleder refser kronprins Haakon
Kongefamilien svikter sitt samfunnsansvar ved å legge ned gårdsdriften på Skaugum, mener 2. nestleder Brita Skallerud i Norges Bondelaget.
Asiatisk mordermarihøne sprer seg i Norge
Harlekinmarihøna er på rask fremmarsj i Norge. Den utenlandske monstermarihøna truer andre arter, ødelegger fruktavlinger og invaderer hus.
Liten interesse for økologisk mat
Folk flest er lite opptatt av om de spiser økologisk mat, ifølge en ny undersøkelse.
To nye utvalgte kulturlandskap i jordbruket
Øya Tarva i Sør-Trøndelag og øyene Blomsøy-Hestøy-Skålvær i Nordland et utpekt som nye særskilt utvalgte kulturlandskap i jordbruket.
Pottepoteter
Mester Grønn AS lanserer denne helgen et nytt og spennende balkong- og terrasseprodukt i våre butikker. POTATOES i potte, er et genialt og enkelt produkt med kjempesuksess utviklet i Danmark.
Se opp for plantesykdommer
Det er forbudt å flytte eller omsette planter eller levende dyr når det er grunn til mistanke om smittsom plante- eller dyresykdom som kan gi vesentlige samfunnsmessige konsekvenser. Herunder vil alle listeførte sykdommer og såkalte karanteneskadegjørere falle inn. For levende dyr er det også forbudt å ta inn i dyrehold eller sette ut dyr når disse forhold er tilstede.
Vil ta vare på blomsterengene
Blomsterengene rundt om i landet skal reddes fra å gro igjen. Under et besøk på Ryghsetra i Nedre Eiker i Buskerud mandag lanserte miljøvernminister Erik Solheim (SV) handlingsplanen for slåttemark.
Ny anleggsgartner til Løvold
Fredag 25. juni besto Urban Selvin (52) fagprøven i anleggsgartnerfaget, og han kan nå med rette kalle seg anleggsgartner.
Annenhver jordbærdyrker har lagt opp
Halvparten av dem som dyrket jordbær for ti år siden, har nå lagt opp.
Nye økologiske eplesorter i medvind
Norge er i verdenstoppen innen utvikling av robuste økologiske eplesorter, og de nye sortene faller i smak hos både voksne og barn.
Frodige balkonger og terrasser
En trenger ikke en hage for å få det frodig rundt seg. - Med en liten balkong eller terrasse er det fullt mulig å skape et grønt uterom, sier informasjonsansvarlig Tonje Bergh i Opplysningskontoret for blomster og planter (OBP).
Grønnsaker frister flere
Nå spiser vi mer frukt og grønt igjen, etter nedgangen i fjor.



























































