- Er IA-avtalen god nok?

Veidekke-direktør Terje Venold ser lite nytt i den nye IA-avtalen og spør seg om tiltakene er nok.
- Det store spørsmålet jeg tror mange sitter igjen med er imidlertid om den nye avtalen er nok? Og vil sykelønnsordningen være fredet i en ny runde dersom sykefraværet nå ikke går ned, spør Veidekke-sjef Terje Venold seg i sin blogg.
Han poengterer at den nye avtalen i liten grad vil påvirke hvordan entreprenøren jobber med HMS og sykefravær.
- For vår del gjenstår det en avklaring på det viktisgte punktet: hvordan vil endringene i bedriftenes lønnsplikt bli. Det lover partene å komme tilbake til i løpet av året, skriver Venold
- Men hva nå? Bringer den nye IA-avtalen oss nærmere et bærekraftig sykelønnssystem? Sykelønnsordningene er i det store og hele fortsatt fredet, men vil de overleve en runde dersom vi i 2013 fortsatt ikke har kommet lenger i sykefraværsarbeidet? Kommentator Are Slettan i NA24, skriver at Regjeringen og partene i arbeidslivet feier sykefraværet under teppet – igjen. Jeg frykter at dette kan blir dommen når den nye IA-avtalen skal evalueres, avslutter han.
Nøkkelord:
ArbeidslivBli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Førpremiere på Cat 8-tonner
Caterpillar lanserer i disse dager en helt ny 8 tonns minigraver, Cat 308E CR. I den forbindelse vil Pon Equipment vise frem maskinen på utvalgte steder i Norge.
Optimera åpnet nytt proffsenter
Onsdag 25. januar åpnet Optimera Grorud nytt, stort proffsenter på 600 kvm i Østre Aker vei 253.
Tre leverte tilbud på Aust-Lofoten videregående skole
Tilbudene er kommet fra entreprenørene Bjørn Bygg, HENT og NCC.
“Fra festtaler til praktisk handling"
Rv.2 prosjektet har sammen med Skanska Norge AS signert et felles utarbeidet samhandlingsdokument, som gjennom 8 punkter forplikter byggherre og entreprenør til et målrettet samarbeid, skriver vegvesen.no.
Dårlige rutiner ved kjøp og salg av eiendom i stiftelser
Mange norske stiftelser har for dårlige rutiner når de kjøper eller selger fast eiendom. Dermed øker sjansen for feil eller misligheter i stiftelsene. Det er konklusjonen etter en stikkprøvekontroll som Stiftelsestilsynet har gjennomført.
1000 nye studentbustader
Kunnskapsdepartementet har fordelt 242 millionar kroner til bygging av 1039 nye studentbustader for 2012.
Stopp i sluttføring av ny skole
Det er full konflikt mellom Øksnes kommune og Øksnes Entreprenør i forbindelse med sluttføring av nye Myre skole.
Over 8 prosent økning i innlandstrafikken
I alt reiste 3 187 115 passasjerer til eller fra en av Avinor lufthavner i januar.
Milliardoverskudd for BKK
BKKs foreløpige regnskapstall for 2011 viser et resultat etter skatt på 1 143 millioner kroner.
Vil gi kommunene mer handlingsrom
Alle kommuner, uavhengig av størrelse, skal ha tilbud om de samme tjenestene, slår regjeringen fast.
God sikkerhet avgjørende for AMS-utrulling
Nettselskapene må få på plass sikkerhetstiltak for å sikre at systemene for avanserte strømmålere (AMS) ikke fører til strømbrudd, viser en sårbarhetsvurdering NVE har fått gjennomført.
Nei til kraftutbygging i Gloppen
Olje- og energidepartementet mener utbygging i Myklandsdalen i Nordfjord vil være negativ for landskapsopplevelsen.
Seks og et halvt års fengsel for 100 boliginnbrudd
En 42-årig serbisk mann er i Borgarting lagmannsrett dømt til fengsel i seks og et halvt år for nærmere 100 boliginnbrudd eller forsøk på det over hele Østlandet.
Lærlinger angrer ikke på karrierevalget
9 av 10 lærlinger i Trøndelag opplever byggenæringen som en attraktiv yrkesvei og ingen angrer på valget de har gjort.























































































